XIX Edycja targów AUTOMATICON

Targi AUTOMATICON niezaprzeczalnie są największą w Polsce imprezą targową z zakresu automatyki przemysłowej, urządzeń kontrolno ? pomiarowych jak również robotyki. Tegoroczna edycja pokazała, że mimo pojawiających się głosów odnośnie kryzysu, targi cieszyły się znacznie większym powodzeniem aniżeli w zeszłym roku zarówno pod względem odwiedzających jak i samej liczby wystawców.
Na konferencji prasowej w czasie pierwszego dnia targów organizatorzy przekonywali, że automatyka przemysłowa jest jak ?krwioobieg? całego przemysłu ? jeśli tam dzieje się źle to i w całym przemyśle będzie się dziać źle. Na szczęście branża automatyki przemysłowej rozwija się stabilnie, dzięki czemu także targi mają ugruntowaną pozycję.
Organizatorzy potwierdzili, że w tym roku wzięło udział w targach 315 wystawców zarówno z Polski jak i zza granicy. Jest to taka sama ilość wystawców jak w zeszłym roku. Również porównywalna jest wykorzystana powierzchnia targowa. W targach wzięło udział o 12% więcej firm z zagranicy, (przy czym w tych 12% znajdują się firmy, które nie posiadają na terenie Polski ani siedzib ani przedstawicielstw). Największą ekspansję widać w tym roku z rynku niemieckiego, w tym roku wzięło udział 33 firmy niemieckie, z czego 1/3 to firmy wystawiające się po raz pierwszy na targach.
W tegorocznej edycji targów można było zauważyć zwiększoną liczbę firm z branży robotyki przemysłowej,według organizatorów pokazuje to jak bardzo chłonny będzie w najbliższym czasie Polski rynek.
Tradycyjnie pierwszy dzień targów był dniem edukacyjnym. Na halach targowych przez cały dzień można było spotkać rzesze studentów z całej polski. Dało się odnieść wrażenie, że z roku na rok przybywa studentów zainteresowanych udziałem w tej imprezie.
Jak zwykle na zakończenie pierwszego dnia targów zostały rozdane złote medale. W czasie 19 edycji targów został rozdany setny złoty medal targów. 
Poniżej lista nagrodzonych produktów:

 • ATEQ PL Sp. z o.o.
  Detektor nieszczelności dla linii produkcyjnych typ ATEQ F5200.
 • EQ SYSTEM Sp. z o.o.
  ASPROVA APS – planowanie produkcji w czasie rzeczywistym, w wielu wariantach ekonomicznych
 • FESTO Sp. z o.o.
  Siłownik elektryczny EPCO z pozycjonerem silnika CMMO-ST
 • KEYENCE INTERNATIONAL Belgium
  TM-3000 Series – High – Speed 2D measurement Sensor
 • KUKA Roboter CEE GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce
  KR 6 R6900 sixx AGILUS
 • Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
  Mały robot do rozpoznania PIAP GRYFR
 • RELPOL S.A.
  Elektroniczny przekaźnik czasowy MT-W-17S-11-9240

Tegoroczna edycja targów nie była również zaskoczeniem pod względem powierzchni wystawienniczych. Większość firm zdecydowała się na wykupienie powierzchni wystawienniczych w tych samych miejscach i o zbliżonej powierzchni, co w roku ubiegłym. Jak zawsze hala 1 cieszyła się największą popularnością. Jednak w tym roku spory ruch odbywał się w nowej 4 hali targowej.
Tradycyjnie drugi i trzeci dzień cieszył się największą popularnością wśród odwiedzających targi. Już po raz drugi w czasie targów AUTOMATICON, wydawnictwo Trade Media International oficjalnie ogłosiło wyniki swoich konkursów. Wyniki konkursu Produkt Roku 2012 magazynu Control Engineering Polska zostaną opublikowane w kwietniowym wydaniu magazynu, natomiast wyniki konkursu Najlepszy Dostawca IT dla przemysłu portalu MSI Polska zostaną opublikowane w majowym wydaniu naszego magazynu. W jubileuszowej X edycji konkursu dyplomy zwycięskim firmom wręczał Prezes Michael Majchrzak.
Pomimo, że coraz więcej znanych firm wycofuje się z prezentowania swoich produktów i rozwiązań, na targach ciągle możemy usłyszeć głosy opowiadające się za pobytem tutaj. Mamy nadzieję, że większość firm zdecyduje się wystawiać na targach w przyszłym roku.
Szerszą relację z targów znajdą Państwo w kwietniowym wydaniu magazynu Control Engineering Polska.