Grupa Volkswagen zintegrowała robota Universal Robots z procesem masowej produkcji w swoim zakładzie produkującym silniki, w Salzgitter. Lekki robot UR5 został zainstalowany w sekcji montażu głowic cylindrów, gdzie odpowiada za manipulowanie delikatnymi świecami żarowymi.
UR5 to pierwszy robot tego typu używany w zakładach Volkswagena. Dzięki zintegrowanemu trybowi bezpieczeństwa, sześcioosiowe ramię robotyczne jest w stanie pracować bezpośrednio z ludźmi, bez żadnych osłon. Tym samym przyczynia się do zwiększenia ergonomii pracy przy produkcji.
Zakład Volkswagena w Salzgitter o powierzchni 2 800 000 jest jedną z największych na świecie fabryk silników. Blisko 6 000 pracowników wytwarza każdego dnia ok. 7 000 silników benzynowych i wysokoprężnych w ponad 370 wariantach. Silniki mające od 3 do 16 cylindrów montowane są w różnych modelach marek samochodów Grupy Volkswagena. Producent wdrożył niedawno robota Universal Robots do pracy z ludźmi w sekcji montażu głowic cylindrów.
Dzięki zintegrowanemu trybowi bezpieczeństwa (zgodnego z normą EN ISO 10218) robot przemysłowy może pracować w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Jest dodatkowo wyposażony w specjalny chwytak, opracowany przez firmę Faude Automatisierungstechnik na potrzeby Volkswagena, który odpowiada wymaganiom normy ISO/TS 15066 dotyczącej robotów współpracujących. Dlatego robot może zostać zintegrowany z linią produkcyjną bez dodatkowej obudowy zabezpieczającej.
– Naszym celem jest zapewnienie ergonomicznego stanowiska pracy zapobiegającego obciążeniom pracowników. Dzięki zastosowaniu robota bez osłon możliwa jest synchronizacja pracy ludzkiej z maszyną. W ten sposób robot staje się asystentem w procesie produkcji i może odciążyć naszych pracowników, wyjaśnia Jürgen Häfner, kierownik projektu w zakładzie Volkswagen w Salzgitter.
Proces wdrożeniowy trwał 2 lata i przebiegał we współpracy z partnerem Universal Robots, firmą Faude Automatisierungstechnik.
Do tej pory montaż świec żarowych w głowicach cylindrów wymuszał od pracowników pozostawanie w pozycji pochylonej. Obecnie zadanie to wykonuje robot, odciążając człowieka. Sześcioosiowy lekki robot UR5 firmy Universal Robots ostrożnie wyjmuje delikatne świece żarowe, a następnie wkłada je do trudno dostępnych otworów gwintowanych. Pracownik jest odpowiedzialny za przymocowanie świec żarowych i izolację głowicy cylindra, co umożliwia przejście do następnego etapu produkcji. Dzięki bezpośredniej współpracy z robotem, działającym jako asystent, może on wykonywać te czynności w pozycji wyprostowanej. W ten sposób jest w stanie na bieżąco nadzorować proces i w razie potrzeby szybko reagować.
Universal Robots to duński producent robotów przemysłowych. Firma została założona w 2005 r. Wytwarza lekkie, uniwersalne ramiona, które zrewolucjonizowały rynek robotów przemysłowych. Wcześniej typowe dla tego rynku były wielkie, ciężkie i drogie roboty. Universal Robots tworzy ramiona do robotów, które w prosty sposób automatyzują monotonne i długotrwałe procesy przemysłowe, zwiększając ich wydajność. Universal Robots zatrudnia ok. 100 pracowników. Projektowanie i produkcja odbywają się w całości w zakładzie Odense w Danii.