W Tarnowie ruszyła kluczowa dla Grupy Azoty inwestycja

    W grudniu przyszłego roku zostanie uruchomiona nowa instalacja granulacji mechanicznej nawozów II w Grupie Azoty. To kluczowa dla małopolskiej firmy inwestycja. W środę pierwszego lipca w Tarnowie odbyła się uroczystość podpisania oraz wmurowania aktu erekcyjnego pod nową instalację.
    Celem projektu będącego elementem strategii Grupy Azoty jest optymalizacja asortymentu produkowanych w firmie nawozów oraz dalsze podwyższenie wartości produkowanego siarczanu amonu – tyle oficjalne stanowisko Grupy.
    W praktyce chodzi o lepsze zagospodarowanie produktów, poprawę konkurencyjności firmy i przede wszystkim "przywiązanie" klientów poprzez lepszą ofertę produktową. Warto podkreślić, że w Grupie Azoty tarnowska spółka odpowiada za nawozy z zawartością siarki. Nowa inwestycja pozwoli właśnie na lepsze zagospodarowanie siarki, a przecież ta pochodzi z własnej kopalni Grupy Azoty. 
    Nic więc dziwnego, że tak ważna inwestycja zgromadziła wielu gości. Oprócz szefostwa Grupy, parlamentarzystów oraz władz miasta i województwa, do Tarnowa przyjechał minister skarbu Andrzej Czerwiński. 
    – Gdy przyjmowałem decyzje o szefostwie MSP wiedziałem, że lekko nie będzie. Ale zdawałem sobie sprawę, że będą także przyjemne chwile. To dzisiejsze spotkanie jest tego dowodem. Ta inwestycja jest nie tylko ważna dla Tarnowa, jest także ważna dla branży chemicznej i pokazuje, że również w Polsce można – powiedział minister Czerwiński. 
    Projekt to przede wszystkim odpowiedź na zmieniające się zapotrzebowanie rolników. Jeszczecałkiem niedawno byli oni stosunkowo mało wybredni co do nawozów. Oczywiście liczyła się jakość, ale już w mniejszym stopniu np. to czy nawóz jest jednolity. 
    Jednak w związku z coraz większymi wymogami rolników co do wielkości granulatu – po części jest to spowodowane coraz precyzyjniejszymi maszynami stosowanymi w nawożeniu – konieczne były inwestycje. 
    Zresztą, jak przyznaje spółka, główne kierunki rozwoju Grupy obejmują ciągłe dostosowywanie jakości produktów oraz asortymentu do wymagań odbiorców. 
    Zadaniem nowej, kosztującej około 141 mln złotych instalacji, jest nie tylko dostosowanie produkcji do oczekiwań rolników. W tle jest jeszcze ważniejsza kwestia. Bez odpowiedzi na potrzeby rolników mogłoby się okazać, że nawozy z Grupy Azoty sprzedają się gorzej, a klienci kupują nawozy od innych producentów. 
    Sam projekt, co także ważne dla firmy, zapewni miejsca pracy dla 55 osób. Inwestycja ma być gotowa w 2016. 
    Co w ramach projektu ma być zrobione? Po pierwsze, ma być wybudowana nowa instalacja granulacji mechanicznej (już zostały wykonane fundamenty). Planowana jest także budowa instalacji rozładunku, magazynowania oraz transportu siarczanu amonu. Konieczna będzie modernizacja istniejącego stokażu azotanu amonu. Nie obędzie się bez wykonania trasy słupów dla doprowadzenia mączki dolomitowej. 
    Nieodzownymi elementami inwestycji są również: budowa galerii produktu z budynku granulacji do magazynu produktu luzem, budowa estakad, rurociągów, placów i dróg oraz przygotowanie wymaganej infrastruktury technicznej. 
    Źródło: Dariusz Malinowski, WNP