UPC-V315 – szczelny komputer panelowy IP65

Niektóre z systemów magazynowych lub wizualizacji procesów pracują w warunkach podwyższonej wilgotności lub są w ciągły sposób narażone na rozbryzgi wody lub zmienne temperatury. Tak może być przykładowo w warunkach zakładu zajmującego się przetwórstwem żywności, magazynach częściowo otwartych czy pozbawionych ogrzewania. Jednostki komputerowe stosowane w tego typu aplikacjach powinny posiadać konstrukcję chroniącą system przed szkodliwymi czynnikami. Najlepiej , jeśli komputer jest już fabrycznie przystosowany do tego typu warunków. Pozwala to uniknąć szeregu problemów technicznych, jakie może nastręczyć specyficzna zabudowa jednostki komputerowej, która nie jest całkowicie odporna na trudne warunki środowiskowe.

Nowy komputer panelowy UPC-V315 produkcji IEI Integration Corp. jest dedykowany do pracy w tego typu warunkach. Całkowita szczelność ( stopień ochrony IP65 ze wszystkich stron) powoduje , że nie zagraża mu pył i strumień wody padający z dowolnego kierunku. Szczelność w połączeniu z szerokim zakresem temperatury pracy  – od -20oC do +60oC przy wilgotności powietrza od 5 do 90% – umożliwia stosowanie komputera zarówno w chłodniach jak i nieizolowanych termicznie pomieszczeniach, w których zimą temperatura spada poniżej zera a w lecie nagrzewają się do znacznej temperatury. Dodatkowo odporność na wstrząsy o sile do 3G i wibracje (MI-STD-810F 514.5C-1) umożliwia pracę urządzenia w różnego typu pojazdach, maszynach budowlanych, czy wózkach widłowych. Wyposażona w ekran dotykowy 15-sto calowa matryca podświetlana diodami LED i osiąga jasność 400cd/m2.
Solidna i lekka obudowa komputera wykonana jest z aluminium i jest malowana proszkowo. Na jej froncie producent umieścił 10 programowalnych przycisków funkcyjnych, a pod nimi podświetlane diodami wskaźniki stanu pracy, co znacznie zwiększa funkcjonalność urządzenia. Dostępnych jest kilka wersji procesorowych, dzięki czemu moc obliczeniową a co za tym idzie i koszt urządzenia można dobrać optymalnie do wymagań aplikacji. Komputer występuje w wersji z procesorem Celeron 847, i3-3217, i7-3517 wspartych chipsetem IvyBridge (NM70 lub QM77) oraz 2GB RAM z możliwością rozbudowy do 8GB.
Dodyspozycji jest szereg niezbędnych interfejsów: 3x RS-232, RS-422/485, RJ-45, 1xHDMI, 2xEthernet oraz 2x USB. Jednostka posiada także izolowaną magistralę CAN, niezwykle istotna w aplikacjach samochodowych. Na uwagę zasługują rozbudowane możliwości komunikacji bezprzewodowej – oprócz dwuzakresowego modułu2.4/5GHz Wi-Fi 802.11a/b/g/n komputer można rozbudować o moduł Bluetooth, GPS , 3.75G / HSUPA USB oraz czytnik RFID (EM lub Mifire).
W panel czołowy wbudowano kamerę internetową o rozdzielczości 2.0 Mpx oraz mikrofon. Komputer opcjonalnie można wyposażyć w 4-kanałową kartę przechwytującą materiał audio/video co jest bardzo praktyczne w przypadku, gdy istnieje konieczność monitorowania strefy dookoła pojazdu czy maszyny budowlanej. System posiada dwa wejścia do redundantnego zasilania dowolnym napięciem stałym z zakresu 9V ~ 36V oraz 10.5V ~ 36V.
W ciekawy sposób rozwiązano uszczelnienie panelu z interfejsami. Jest on przykrywany szczelną pokrywą z gumowymi dławikami. Taka prosta a zarazem skuteczna konstrukcja pozwala na stosowanie „zwykłego” okablowania z typowymi wtykami USB, RJ45, DSUB a nie kosztownych przewodów z wodoodpornymi wtykami M12.