Universal Robots osiąga liczbę 1000 pracowników

Firma Universal Robots, siedemnaście lat po jej założeniu w uniwersyteckiej piwnicy przez trzech wizjonerskich młodych naukowców, osiągnęła właśnie kamień milowy w postaci 1000 pracowników.

Universal Robots, największa z firm w szybko rozwijającym się duńskim ośrodku robotyki
w Odense, stało się pierwszą organizacją w klastrze, która osiągnęła liczbę 1000 pracowników i jedną z zaledwie kilku duńskich firm założonych w tym tysiącleciu,
które uzyskały ten poziom zatrudnienia.

Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego robota współpracującego (cobota)
w 2008 roku, Universal Robots wyrosło na globalnego lidera rynku cobotów z biurami
w ponad 20 krajach na całym świecie. Sukces firmy znajduje odzwierciedlenie w rozwoju całego klastra robotyki. W Danii obecnie ma siedzibę ponad 400 firm z tej branży, a duńskie miasto Odense jest jednym z wiodących ośrodków automatyzacji produkcji na świecie.

?To dla nas historyczny moment i jesteśmy dumni z tego, jak ewoluowaliśmy ? od lokalnego, piwnicznego startupu do globalnego pioniera projektowania i produkcji cobotów i lidera rynku. Przede wszystkim pokazuje to, że mamy fantastyczny produkt i że wiele firm na całym świecie dostrzega korzyści z wykorzystania naszych robotów do rozwoju swojego biznesu? ? komentuje Kim Povlsen, prezes Universal Robots.

17-letni rozwój

Firma Universal Robots rozpoczęła działalność w 2005 roku, kiedy to trzech młodych naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii – Esben ?stergaard, Kasper St?y i Kristian Kassow – zauważyło, jak ówczesne roboty były ciężkie, drogie i skomplikowane w obsłudze. To podsunęło im pomysł stworzenia robota, który jest elastyczny, bezpieczny we współpracy oraz łatwiejszy w instalacji i programowaniu.

Od tego czasu firma Universal Robots opracowała szereg produktów typu cobot, ostatnio dodając do swojej oferty nowego UR20, i sprzedała łącznie ponad 50 000 sztuk różnych modeli na całym świecie.

Wraz z rozwojem Universal Robots, rozwinęła się również duńska scena robotyki, skupiona wokół Odense, miasta liczącego 200 000 mieszkańców. Przewiduje się, że do 2025 roku liczba osób zatrudnionych przez duńskie firmy z branży automatyzacji produkcji osiągnie
23 000, a łączne przychody z tej gałęzi gospodarki już teraz przekraczają 2,8 mld euro.

W ciągu ostatniego roku , aby sprostać ogromnemu potencjałowi wzrostu. Universal Robots zatrudniło ponad 200 pracowników.

?Patrząc z zewnątrz, wiele uwagi ?  co całkiem naturalne ?  koncentruje się na produkcie
i technologii. Ale technologia nie powstaje sama z siebie. Chodzi o to, aby mieć na pokładzie odpowiednich ludzi, a w UR mamy kilku wyjątkowo wykwalifikowanych i innowacyjnych pracowników, którzy są w stanie stale przesuwać granice tego, co można zautomatyzować i jak łatwo można to zrobić. Gdyby ludzie 10 lat temu mogli zobaczyć, co coboty mogą zrobić dzisiaj, byliby zdumieni. Tak samo powinno być w przyszłości, za kolejne 10 lat. Ułatwianie rozwiązywania coraz bardziej złożonych zadań poprzez automatyzację jest bardzo motywującym celem? ? dodaje Kim Povlsen.

Zapotrzebowanie na roboty na całym świecie w najbliższych latach będzie rosło, a napędzać je będzie kilka różnych czynników: chęć ochronienia pracowników przed niebezpiecznymi
i monotonnymi zadaniami; reshoring, gdzie firmy przenoszą produkcję bliżej siedziby
w odpowiedzi na niepewność sytuacji międzynarodowej; a przede wszystkim niedobory
na rynku pracy, które w najbliższych latach będą się tylko pogłębiały.

?Mamy w drodze nową generację cobotów z UR20 jako pierwszym modelem, a nasze własne dane pokazują, że dotarliśmy tylko do około dwóch procent wszystkich potencjalnych klientów na całym świecie. Potencjał jest więc ogromny i choć świętujemy dzisiejsze osiągnięcie, nasze oczy są zwrócone ku przyszłości? ? powiedział Kim Povlsen.


Universal Robots