Universal Robots odnotowuje rekordowe przychody pomimo światowej niepewności

Fot. Universal Robots

Universal Robots, duńska firma produkująca roboty współpracujące (coboty), poinformowała o przychodach za IV kwartał w wysokości 85 mln USD oraz przychodach za cały rok 2022, które wyniosły 326 mln USD. Oznacza to wzrost o 5% w stosunku do roku poprzedniego, a biorąc pod uwagę stałą podstawę walutową, wzrost ten wyniósł 12%.

Kim Andreasen

?Jesteśmy dumni, że pomimo trudnych warunków makroekonomicznych w 2022 r., udało nam się kontynuować rozwój firmy. Skupiliśmy się na tych rzeczach, które byliśmy w stanie kontrolować, przezwyciężyliśmy wyzwania związane z łańcuchem dostaw i dziś możemy ogłosić, że nasze roczne przychody są najwyższe do tej pory? powiedział Kim Andreasen, dyrektor finansowy firmy.

Popyt na automatykę w Europie spowolnił w wyniku rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Ponadto wpływ na wyniki Universal Robots miała również zmiana kursów walut.

Gotowi na zaspokojenie rosnącego popytu

Kim Povlsen

Pomimo zmian na światowych rynkach, przewiduje się, że ogólny popyt na automatyzację będzie nadal rósł w roku 2023 i kolejnych latach. Wśród głównych czynników wymienia się coraz większe niedobory kadrowe i zmieniające się oczekiwania dotyczące miejsca pracy.

W 2022 r. Universal Robots podjęło odpowiednie kroki, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. ?W ubiegłym roku zainwestowaliśmy w budowanie światowej klasy kompetencji w zakresie spawania, paletyzacji i obsługi maszyn. Współpracowaliśmy również z naszymi partnerami z ekosystemu UR+, aby ułatwić automatyzację naszym klientom  bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Rok 2022 był ogólnie ważnym czasem dla firmy. Rozpoczęliśmy budowę nowej siedziby, osiągnęliśmy kamień milowy w postaci 1 000 pracowników i wprowadziliśmy na rynek nowego, przełomowego cobota” powiedział prezes firmy, Kim Povlsen.


Universal Robots