Układy łagodnego rozruchu SIRIUS 3RW5

Układy łagodnego rozruchu SIRIUS 3RW5 oferują wiele nowoczesnych i unikalnych funkcji. Nowoczesna konstrukcja pozwala na łatwą integrację z systemem automatyki. Softstarty dzięki takim funkcjom jak np.: automatyczna parametryzacja, zatrzymanie pompowe, rozruch silnika w przeciwnym kierunku i monitorowanie parametrów elektrycznych sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających aplikacjach.

Nowa generacja układów łagodnego rozruchu SIRIUS 3RW5

• Przeznaczone do rozruchu silników asynchronicznych trójfazowych o mocy do 1200 kW
• Nowoczesna hybrydowa technologia łączenia, zwiększająca sprawność oraz pozwalająca zaoszczędzić energię i zapewnić długi czas eksploatacji
• Przeznaczone m.in.: do pomp, wentylatorów, sprężarek, jak również przenośników i innych zastosowań procesowych
• Zintegrowane wyjście analogowe i wsparcie dla wielu standardów komunikacyjnych
• Różnorodne wersje urządzeń dopasowane do zróżnicowanych wymagań

Nowa generacja układów łagodnego rozruchu SIRIUS 3RW5 obejmuje dwa typy urządzeń. Softstarty 3RW52 przeznaczone są do aplikacji standardowych, natomiast 3RW55 – dzięki klasie 30E wyzwalacza przeciążeniowego i szeregu dodatkowych funkcji – znajdą zastosowanie w najbardziej wymagających aplikacjach. Oba typy softstartów dzięki sterowaniu w trzech fazach umożliwiają pracę przy połączeniu standardowym oraz połączeniu w wewnętrzny trójkąt. Do sprzedaży trafiły obecnie wersje o mocy maksymalnej 315 kW przy połączeniu standardowym, co odpowiada mocy 560 kW przy połączeniu w wewnętrznym trójkącie. W kolejnym etapie do sprzedaży trafią największe jednostki 3RW55 przeznaczone do silników o mocy do 1200 kW. Dzięki nowoczesnej konstrukcji softstarty 3RW5 umożliwiają łatwą integrację z systemem automatyki, jak również dostarczanie szeregu danych procesowych do nowoczesnych nadrzędnych systemów.
Praktyczne funkcje, jak np.:
– automatyczna parametryzacja, optymalizująca charakterystykę rozruchu,
– zatrzymanie pompowe i funkcja Soft Torque, pozwalające na jeszcze większe ograniczenie udarów w instalacjach,
– możliwość uruchomienia silnika w przeciwnym kierunku, stosowana np. do odblokowywania zapchanych układów pompowych i pozycjonowania,
– monitorowanie parametrów pracy
oraz właściwości konstrukcyjne, znacznie zwiększające odporność na wahania napięcia w sieci zasilającej sprawią, że softstarty 3RW5 sprawdzą się w każdej aplikacji.
Ujednolicone akcesoria, pasujące zarówno do 3RW52, jak i do 3RW55, pozwalają na dostosowanie do konkretnych wymagań. Możliwe jest np. rozbudowanie softstartu o panel operatorski (w przypadku wersji 3RW55 dostarczany w standardzie). Panel operatorski wyświetla m.in. aktualne parametry pracy silnika i informacje statusowe. Opcjonalna karta komunikacyjna obsługująca Profinet, Profibus lub Modbus (w przyszłości zakres obsługiwanych standardów będzie się powiększał) znacznie upraszcza integrację z systemem sterowania. Dla mniej rozbudowanych aplikacji możliwe jest wykorzystanie zintegrowanego wyjścia analogowego, które dostarcza informacje o prądzie pobieranym przez pracujący silnik.
Dodatkową zaletą układów łagodnego rozruchu SIRIUS 3RW5 jest dostępność części zamiennych. Użytkownik we własnym zakresie może zamówić i wymienić elementy składowe softstartu. Warto też wiedzieć, że SIRIUS 3RW5 uzyskał dopuszczenia do stosowania na całym świecie.