Tysięczna turbina wiatrową GE

  Jednostka o mocy 2,5 MW zostanie wykorzystana przez CEZ Romania w ramach 600-megawatowej farmy wiatrowej Fantanele / Cogealac, największego lądowego projektu wiatrowego w Europie.

  W tym roku flota turbin wiatrowych serii 2,5 MW przekroczyła dwa gigawaty mocy zainstalowanej na świecie – jest to ilość energii wystarczająca do zasilenia 1,4 miliona europejskich domów. Obecnie jednostki wykorzystujące tę technologię pracują w 19 krajach (14 z nich to państwa europejskie) i przekroczyły łącznie ponad 7 milionów godzin komercyjnej eksploatacji.

  – Będziemy kontynuować inwestycje w rozwój technologii następnej generacji turbin wiatrowych i we współpracy z naszymi klientami tworzyć energię przyszłości – mówi Vic Abate, wiceprezes GE ds. energii odnawialnej.

  Pierwszymi odbiorcami turbin wiatrowych GE serii 2.5 MW, uruchomionych w 2005 roku, były projekty Okeler Bruch (klient: Windstrom Nord GmbH and Co Okeler Bruch KG) i Herzfelde (Eilers Windkraft GmbH and Co KG).

  GE dostarczyło 240 turbin serii 2.5 MW dla fazy 1 i 2 parku wiatrowego Fantanele / Cogealac zlokalizowanego w Dobrogea, miejscowości nieopodal Konstancy w Rumunii. Region ten oferuje jedne z najbardziej obiecujących warunków wiatrowych w kraju. Właścicielem projektu jest CEZ Romania, która należy do CEZ Group, największego dostawcy energii w Europie Środkowej.

  Oprócz Fantanele / Cogealac, turbiny wiatrowe GE serii 2.5 MW obsługują także inny spośród największych na świecie projektów wiatrowych – 845-megawatową farmę Shepherds Flat w Oregonie zbudowaną przez amerykańską firmę energetyczną Caithness Energy. Jest to pierwszy projekt na terenie Stanów Zjednoczonych wykorzystujący jednostki serii 2.5 MW i jest on zdolny dostarczyć czystą energię dla 235 tys. amerykańskich domów.