SAP, niemiecki gigant oprogramowania dla biznesu, po raz 15. został ogłoszony liderem w kategorii narzędzi do integracji danych w raporcie Gartnera ?Magic Quadrant for Data Integration Tools?. Postpandemiczny świat przyspiesza, jeśli chodzi o cyfryzację. Jak zwykle w tej kwestii prym wiodą firmy, które prześcigają się w wykorzystaniu najnowszych technologii. Integracja danych, business intelligence, uczenie maszynowe, automatyzacja procesów i spinająca wszystko chmura. Eksperci Abile Consulting wskazują TOP5 rozwiązań przenoszących biznes do wirtualnej pierwszej ligi.
– Początek września to symboliczny koniec sezonu urlopowego i powrót zwiększonej aktywności firm. Od kilku lat obserwujemy rosnące zainteresowanie rozwiązaniami IT, które pozwalają na gromadzenie i pogłębioną analizę danych. Ich wspólnym mianownikiem jest oczywiście chmura. Jako dostawca rozwiązań dla biznesu współpracowaliśmy z wieloma producentami oprogramowania. Biznes stawia dziś na stabilne systemy do integracji danych oraz ich obróbki w ramach business intelligence. Większe firmy inwestują w technologie uczenia maszynowego czy automatyzację procesów. Podstawą współczesnej transformacji cyfrowej jest oczywiście chmura publiczna, czyli dostęp do gotowych rozwiązań dla biznesu z każdego miejsca na świecie ? wylicza Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.
Zbieramy dane, by wyciągać wnioski
Pierwszą grupą rozwiązań, która rozwiązuje szereg problemów współczesnych firm są narzędzia integracji danych. Tylko jeden dostawca, SAP, wskazuje, że w swoim portfolio ma kilka aplikacji, które pomagają porządkować strumienie informacji z wielu źródeł. Zalicza do nich: SAP Data Intelligence Cloud, SAP Data Services, SAP Landscape Transformation Replication Server, SAP Integration Suite oraz możliwości integracyjne platformy SAP HANA.
Business intelligence to druga technologia, którą eksperci Abile Consulting wskazują jako jedną z wiodących we współczesnym IT dla biznesu. Trudno uwierzyć, że termin ten powstał na przełomie lat ?50 i ?60 minionego stulecia za sprawą informatyka Hansa Petera Luhna i utożsamiany był z narzędziami do analizy danych. Współcześnie business intelligence pozwala na biznesowe ?przewidywanie przyszłości? w oparciu o ogromne ilości danych gromadzone i magazynowane w swoistych hurtowniach danych.
Uwolnić kreatywność
Trzecią grupą rozwiązań, po którą często sięgają współczesne firmy, są rozwiązania uwzględniające tzw. uczenie maszynowe. Znane lepiej jako obszar sztucznej inteligencji, pozwala na doskonalenie skryptów obsługujących szereg zdarzeń biznesowych. Używa się go na przykład w automatycznych tłumaczeniach, rozpoznawaniu mowy, automatycznych biurach obsługi klientów, wyszukiwarkach, nawigacjach, systemach produkcyjnych czy wydobywczych.
Automatyzacja procesów to czwarte zagadnienie wiodące prym we współczesnej cyfryzacji biznesu. Firmy takie jak SAP, IBM czy UiPath dysponują systemami, które pozwalają doskonalić organizację pracy, obsługiwać robotyzację i uwolnić pracowników od często żmudnych, powtarzalnych czynności. Główną rolą automatyzacji jest uwolnienie kreatywności ludzi, których część zadań w tym czasie przejąć mogą wirtualne lub analogowe roboty.
Wszystkomająca chmura
Piątym nurtem rozwijanym teraz dynamicznie przez cały świat IT jest cloud computing, czyli udostępnianie oprogramowania, danych czy mocy obliczeniowej za pomocą zawieszonych w internecie rozwiązań. Chmura publiczna to gotowe systemy renomowanych producentów, które za jednym kliknięciem mogą być dostępne z każdego miejsca na świecie. Przykładem takiego produktu jest SAP S/4 HANA, który można swobodnie konfigurować jako dostępny publicznie, a co za tym idzie efektywny kosztowo. Innymi rodzajami chmury są chmura prywatna (gdzie oprogramowanie dostępne jest wyłącznie dla jednej firmy), czy rozwiązanie o charakterze hybrydowym.
– SAP S/4 HANA, wiodący system ERP z licznymi dodatkami dla każdego sektora biznesu, może być dostarczany zarówno w opcji publicznej jak i prywatnej chmury obliczeniowej. Szereg klientów wybiera chmurę publiczną jako zbiór kluczowych aplikacji docenionych na całym świecie przez miliony odbiorców. To sposób na wygodny dostęp do najnowszego oprogramowania, do tego przy zachowaniu rozsądnych parametrów finansowych ? podkreśla Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.
Abile