Teradyne przejął Universal Robots – lidera w branży robotów współpracujących

Teradyne, Inc. (NYSE:TER) i udziałowcy Universal Robots (UR) ogłosili podpisanie ostatecznej umowy, na mocy której Teradyne nabędzie prywatną spółkę Universal Robots, duńskiego pioniera w dziedzinie robotów współpracujących, za kwotę 285 milionów USD po potrąceniu kwoty przejętych środków pieniężnych, plus 65 milionów USD, jeżeli do końca roku 2018 zostaną osiągnięte ustalone cele biznesowe. Zakup został zatwierdzony przez Rady Nadzorcze obydwu firm. Jego finalizacja spodziewana jest w drugim kwartale 2015 roku, o ile zostaną spełnione zwyczajowe warunki realizacji transakcji i uzyskane zatwierdzenia przez urzędy regulacyjne.
Universal Robots jest wiodącym dostawcą robotów współpracujących. Są to roboty dostępne cenowo, łatwe w uruchomieniu, programowaniu i obsłudze, które pracują ramię w ramię z pracownikami podnosząc jakość i wydajność produkcji. Rynek robotów współpracujących to wart 100 milionów dolarów segment rynku robotyki przemysłowej z 50 proc. rocznym przyrostem.
„Universal Robots jest liderem technologicznym i sprzedażowym na szybko rozwijającym się rynku robotów współpracujących – ogromnie cieszymy się z tego, że wejdzie w skład firmy Teradyne" – stwierdził Mark Jagiela, prezes firmy Teradyne. „Transakcja ta uzupełnia naszą ofertę w obszarach Wireless i System Test, jednocześnie pozwalając nam na rozwój w nowych dziedzinach."
Universal Robots w 2014 roku osiągnął rekordowy przyrost przychodów. Wzrosły one o 70 proc. w stosunku do roku 2013, osiągając przeszło 38 milionów USD, a zysk w stosunku do poprzedniego roku wzrósł ponad dwukrotnie.
„To połączenie znacząco zwiększy naszą innowacyjność, a także pozycję lidera w dziedzinie robotów współpracujących. Jesteśmy dumni z tego, że możemy rozszerzyć portfolio Teradyne o nowe obszary" – powiedział Enrico Krog Iversen, prezes zarządu Universal Robots. „Nasza działalność przynosi zyski od końca 2010 roku. Światowej klasy możliwości firmy Teradyne oraz jej silna pozycja finansowa przyczynią się do rozwoju naszych robotów współpracujących zarówno na nowych, jak i istniejących rynkach, szczególnie w Azji, gdzie firma Teradyne ma bardzo mocną pozycję."
Głównym inwestorem Universal Robots jest od 2008 roku Duński Fundusz Rozwoju (Vaekstfonden).
„Doprowadzenie Universal Robots do roli „zmieniającego reguły gry” oraz lidera rynku robotów współpracujących było ogromnym osiągnięciem. Zakup ten zaś zapewni Universal Robots najlepsze możliwości dalszego wzmacniania tej pozycji " – powiedział Ulrik Jrarring, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Universal Robots i starszy wiceprezes Duńskiego Funduszu Rozwoju. „Sekretem sukcesu Universal Robots jest jasna strategia oparta na trzech podstawowych celach: koncentracji na osiągnięciu celu, prostocie i konsekwentnej realizacji. Założyciele i zarząd firmy włożyli ogromny trud w realizację wizji wprowadzenia robotów współpracujących do niemalże każdego przedsiębiorstwa – niezależnie od jego wielkości i branży" – powiedział Clas Nylandsted, przewodniczący Rady Nadzorczej Universal Robots. „Jestem zadowolony z tego, że nowym właścicielem Universal Robots zostaje firma Teradyne" – dodał Nylandsted. „Spośród wszystkich pretendentów do wspólnej przyszłości, wybraliśmy właśnie tę firmę."