ABB stworzyła technologię uzdatniania wody, która pozwala na oczyszczenie tłustych ścieków ? największego produktu ubocznego w produkcji ropy i gazu ? szybko, opłacalnie i przy efektywnym zużyciu energii. Technologia jest gotowa do użycia i nie wywołuje żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Rozwiązanie stworzone na zlecenie wiodącego, krajowego przedsiębiorstwa należącego do branży ropy i gazu, zostało zainstalowane w trzech obiektach w Afryce Północnej, gdzie udało się osiągnąć wyjątkowo godne uwagi wyniki i przekroczyć cele wyznaczone przez klienta w zakresie jakości uzdatnionej wody, wypuszczonej jako ściek.
Tłuste ścieki, nazywane również wodą produkcyjną, wydostają się na powierzchnię z podziemnych formacji podczas produkcji ropy i gazu. Jest to największe źródło wody produkcyjnej w przemyśle ropy i gazu, a zarządzanie nią przysparza obsłudze znaczących wyzwań i kosztów.
Na każdą wyprodukowaną baryłkę oleju przypada siedem do dziesięciu baryłek wody produkcyjnej. Woda może być bardzo toksyczna i zazwyczaj zawiera ropę, tłuszcz i inne węglowodory, jak również wysoki poziom soli, metali i pierwiastków śladowych.
W porównaniu do istniejących technologii uzdatniania wody produkcyjnej, rozwiązanie ABB okazało się być bardziej efektywne nie tylko, jeśli chodzi o same wyniki procesu, ale również w takich obszarach jak koszty, efektywność zużycia energii, wpływ na otoczenie, szybkość instalacji i łatwość działania.
Woda przed, w trakcie i po uzdatnieniu w procesie opracowanym przez ABB.
Rezultaty procesu stworzonego i opatentowanego przez ABB przewyższyły wymagania klienta w zakresie zawartości węglowodorów i stężenia zawiesiny w wodzie poddanej uzdatnieniu, odpowiednio 7 i 55 razy.
To ogromny postęp w osiąganych wynikach w stosunku do alternatywnych metod oczyszczania wody wykorzystywanych w przemyśle ropy i gazu. Uznaje się, że ta nowa metoda, jako jedyna spełnia rygorystyczne normy zaproponowane w europejskiej legislacji dla wody produkcyjnej.
Inne korzyści tego rozwiązania to niewielka przestrzeń potrzebna do montażu, wykorzystanie chemikaliów, które z łatwością można wyprodukować na miejscu przy użyciu niedrogich, podstawowych składników, łatwość instalacji (urządzenie jest zbudowane na podestach i tak jest transportowane na miejsce instalacji i uruchomienia), łatwość obsługi (rozwiązanie wykorzystuje standardowe urządzenia i nie wymaga żadnych wyjątkowych umiejętności ani doświadczenia od obsługi).
Rozwiązanie oszczędza również energię dzięki swojej kompaktowej budowie, minimalnemu zużyciu chemikaliów i innowacyjnemu wykorzystaniu ciężkości.