SSAB przejął Ruukki

    Obie firmy finalizują połączenie, które w styczniu zapowiadano na przełom kwietnia i maja. SSAB ogłosił, że Ruukki staje się częścią tej spółki na skutek oferty wymiany akcji. Powstanie spółka z siedzibą w Skandynawii i USA, której zdolności produkcyjne będą wynosić 8,8 mln ton. Suma obrotów obu firm w roku 2003 to ok. 6,4 mln EUR.

    Propozycja przejęcia została ogłoszona 22 stycznia 2014, a 14 lipca UE wyraziła zgodę na przejęcie. Spółka SSAB poinformowała, akcje będące przedmiotem oferty w ramach oferty wymiany akcji stanowią około 95,1 procent wszystkich akcji i głosów w Rautaruukki. Ostateczna finalizacja transakcji nastąpiła 29 lipca. Akcjonariusze Rautaruukki, którzy zaakceptowali wymianę otrzymają nowe akcje SSAB do 31 lipca, a 1 sierpnia mogą już one trafić do obrotu. Emisja nowych akcji podniesie wartość kapitału zakładowego SSAB do 4,833 mld SEK.

    Centrala spółki SSAB znajduje się w Sztokholmie, w Szwecji. Główne zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Oxelösund, Borlänge i Luleå w Szwecji, w Raahe i Hämeenlinna w Finlandii oraz w Montpellier i Mobile w Stanach Zjednoczonych. Nowa spółka będzie wytwarzała zaawansowane stale wysokowytrzymałe (AHSS) oraz stale hartowane i odpuszczane (Q&T), standardowych taśm, blach i rur, jak również rozwiązań dla budownictwa. Roczne zdolności produkcji stali wynoszą 8,8 mln ton, a zatrudnienie obu spółek to łącznie blisko 17 300 pracowników. Wstępne łączne obroty netto spółek za 2013 rok wyniosły około 56 mld SEK, czyli ok. 6,4 mld EUR.
    Według zapowiedzi ze stycznia, kiedy zapowiadano połączenie firm, wynikające z niego synergie kosztowe zostały wyliczone na 150 mln EUR. Jedną z synergii ma być optymalizacja zatrudnienia, która oznacza zmniejszenie załogi o 5 proc., głównie w Szwecji i Finlandii. Pozostała część synergii ma wynikać ze zwiększenia elastyczności i efektywności produkcji, a także łańcucha dostaw, optymalizacji kosztów i usprawnienia administracji.

    Działalność nowej firmy ma być podzielona na 5 podstawowych obszarów: stale hartowane (z centralą w Szwecji), europejski oddział wyrobów płaskich ze stali czarnych (zarządzany z Finlandii), amerykański oddział wyrobów płaskich ze stali czarnych (z siedzibą w USA), dystrybucja stali na terenie Skandynawii (z centralą w Szwecji), oraz produkty i systemy dla budownictwa (Finlandia).