Sprawniejsze testy w kierunku COVID-19 dzięki robotom ABB

Fot. arch. ABB

System laboratoryjny, w którym główną rolę odgrywają roboty, oszczędza czas, ogranicza koszty i dba o bezpieczeństwo pracowników.

Precyzyjne roboty ABB są częścią zautomatyzowanego laboratorium o nazwie Rapid Automated Volume Enhancer (RAVE). Projekt jest elementem inicjatywy władz Singapuru, która ma na celu zwiększenie liczby testów na obecność koronawirusa.

System automatyzuje niektóre manualne czynności, które są wykonywane w procesie obsługi próbek. Dwa zestawy RAVE wraz z aparaturą towarzyszącą są w stanie obsłużyć rekordową liczbę blisko 4000 próbek dziennie. Ponieważ system zastępuje człowieka na kilku etapach procesu, minimalizowane jest ryzyko skażenia próbek oraz zainfekowania pracownika laboratorium.

Projekt jest realizowany przez rządową Agencję ds. Nauki, Technologii i Badań (A*STAR), Centrum Zaawansowanej Technologii i Regeneracji (ARTC) oraz singapurski Instytut Technologii Przetwarzania (SIMTech).

ABB dostarczyła cztery roboty IRB 910 SCARA, a także wsparcie programistyczne i symulacyjne. Projekt RAVE został uruchomiony w lipcu 2020 roku i od tamtej pory ABB otrzymała zamówienie na dodatkowe 14 sztuk robotów.

? Jesteśmy dumni, że możemy był częścią medycznego ekosystemu Singapuru, który ma zadanie zmierzyć się z tym palącym wyzwaniem ? powiedział Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB. ? Nasze roboty wykonują szereg powtarzalnych i niebezpiecznych zadań, aby usprawnić funkcjonowanie laboratorium. Razem zwiększamy możliwości Singapuru w zakresie wykonywania testów na obecność wirusa.

W ramach projektu oprogramowanie RobotStudio? ABB zostało wykorzystane to stworzenia, symulowania i testowania instalacji zrobotyzowanej w wirtualnym środowisku 3D. Dzięki temu projekt został wdrożony w krótkim czasie, bez konieczności istotnych zmian w otoczeniu laboratoryjnym.

? Partnerstwa publiczno-prywatne odgrywają kluczową rolę w zakresie innowacji i adopcji zaawansowanych technologii wytwarzania. Współpraca pomiędzy A*STAR, ABB i innymi naszymi partnerami to dobry przykład na to, jak robotyka i automatyka może nas wspomóc w trakcie pandemii COVID-19 ? dodał dr David Low, prezes ARTC.

W tym kontekście innym przykładem wsparcia instytucji opieki zdrowotnej przez prywatną firmę jest robot współpracujący YuMi?, wykorzystywany przez Politechnikę w Mediolanie, która wspiera szpitale przy badaniach serologicznych. Po zainstalowaniu, YuMi będzie w stanie zautomatyzować do 77 proc. czynności jakie należy wykonać w trakcie testu oraz analizować do 450 próbek na godzinę.


ABB