Spektakularny sukces programu Community Partner Program firmy COPA-DATA w Polsce.

    Czym jest Partner Community?

    Społeczność programu Partner Community firmy COPA-DATA to aktywna, światowa sieć certyfikowanych specjalistów obejmująca integratorów systemów, wykonawców generalnych i kierowników OEM. Jako COPA-DATA skupiamy się na długotrwałym i zrównoważonym partnerstwie biznesowym, gdzie zaufanie i zaangażowanie to wartości kluczowe. Nasi partnerzy mogą korzystać z wiedzy i strategii firmy w procesie opracowywania i promowania na rynku własnych działań na bazie oprogramowania zenon. Jednocześnie cenimy u wszystkich partnerów umiejętności w zakresie tworzenia nowych rozwiązań, docierania do nowych klientów i otwierania nowych rynków.

    Program stworzony został w 2011 roku i kładzie on duży nacisk na zaangażowanie firmy w relacje z partnerami, dzięki czemu możliwe jest zaproponowanie klientom końcowym właściwego integratora, który spełni ich wymagania. Operuje on na trzech poziomach, tak aby jak najlepiej odzwierciedlić sposób pracy partnerów i poznać potrzeby ich klientów. Im większe zaangażowanie osiągane dzięki kwalifikacjom i kompetencjom, tym wyższy priorytet w programie firmy COPA-DATA oraz dodatkowe przywilejedla partnerów. Należy jednak podkreślić, że wszyscy partnerzy, niezależnie od poziomu, otrzymują od nas wysokiej jakości wsparcie i czerpią korzyści z firmowego know-how dotyczącego ogólnej wiedzy z zakresu automatyki przemysłowej. Ponadto COPA-DATA zapewnia możliwość regularnego uczestnictwa i wymiany informacji w seminariach i webinarach. Program Partner Community rozpoczął się w Niemczech, Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Rozszerzenie tej działalności jest obecnie kontynuowane na całym świecie, również w Polsce

    Moment wręczenia certyfikatu: Urszula Bizon-Żaba, zastępca dyrektora generalnego COPA-DATA Polska oraz Maciej Stasiak, prezes ANIRO Engineering

    Przystąpienie do programu Partner Community pozwoli nam zaoferować klientom najlepsze rozwiązania z zakresu HMI/SCADA ? z Maciejem Stasiakiem, prezesem ANIRO Engineering, rozmawia Urszula Bizoń-Żaba z firmy COPA-DATA Polska

    Spotykamy się z okazji przystąpienia ANIRO Engineering do programu Partner Community firmy COPA-DATA. Zanim porozmawiamy o Waszych planach z tym związanych i oferowanych rozwiązaniach, spójrzmy w przeszłość. Jak rozwijała się działalność ANIRO Engineering i w czym się specjalizujecie?

    Firma założona została w czerwcu 2005 roku, jednak nasza historia sięga znacznie dalej ? do 1985 roku, kiedy to powstało przedsiębiorstwo PZE ANIRO s.c. prowadzące działalność w branży elektroniki przemysłowej. Potrzeby rynku jak też strategia firmy, zakładająca ciągły rozwój usług inżynierskich spowodowały rozszerzenie zakresu naszej działalności. W 1991 roku zaoferowaliśmy naszym klientom zaawansowane technologicznie aplikacje układów napędowych AC, DC i serwo, a trzy lata później ofertę uzupełniliśmy o projektowanie, budowę i wdrożenia systemów sterowania i automatyki przemysłowej. Niebawem wprowadziliśmy też sterowniki PLC i systemy wizualizacji HMI oraz SCADA jako standard w oferowanych przez nas rozwiązaniach.

    W 2003roku stawiając na rozwój i wyszkolenie polskiej kadry inżynierskiej na europejskim poziomie postanowiliśmy realizować motto ?POLSKA MYŚL INŻYNIERSKA??.

    Certyfikat dla partnerów programu Partner Community

    W 2005 roku PZE ANIRO s.c. została podzielona na dwie spółki, z których jedna prowadzi działalność handlową, druga ? ANIRO Engineering ? świadczy usługi inżynierskie w branży automatyki przemysłowej. Mając przeszło 25-letnie tradycje, doświadczenie oraz sprawdzoną kadrę, stworzyliśmy prężnie działającą, dynamiczną i elastycznie reagującą na potrzeby klienta firmę z branży automatyki przemysłowej. Wspieramy naszych klientów w tworzeniu optymalnych koncepcji systemów sterowania złożonymi procesami technologicznymi. Oferujemy kompleksową realizację systemów automatyki przemysłowej od koncepcji, poprzez projektowanie, realizację, wdrożenia, serwis i szkolenia na najwyższym poziomie.

    Kiedy i jak rozpoczęliście współpracę z firmą COPA-DATA i jak ona wpłynęła na rozwój firmy?

    Naszą współpracę zapoczątkowała wizyta współzałożyciela firmy COPA-DATA, pana Alexandra Punzenbergera w 2005 roku w naszej siedzibie w Sopocie. Koncepcja i wszechstronne możliwości, jakie daje oprogramowanie zenon bardzo nas zainteresowały. W konsekwencji podjęliśmy decyzję o partnerskiej współpracy z COPA-DATA w zakresie wykorzystywania i wdrażania oferowanego systemu wizualizacji. W grudniu tego samego roku nasi inżynierowie odbyli szkolenia techniczne, które umożliwiły realizację pierwszych systemów automatyki przy wykorzystaniu oprogramowania zenon w zakresie SCADA. Szybko przekonaliśmy się o zaletach tego oprogramowania, w porównaniu z wykorzystywanymi dotychczas produktami i wprowadziliśmy je jako rozwiązanie preferowane przez nas dla naszych odbiorców. Kolejne szkolenia, profesjonalne wsparcie techniczne, jakie otrzymaliśmy od COPA-DATA oraz bardzo pozytywne opinie klientów końcowych potwierdziły trafność naszego wyboru. Na bazie SCADA zenon, zapewniającego elastyczność oraz wciąż nowe możliwości, ANIRO Engineering opracowało firmowy standard systemów wizualizacji. Daje nam to możliwość realizowania różnorodnych aplikacji w zakresie SCADA ? zarówno dla klientów oczekujących prostych rozwiązań, jak też tych bardziej wymagających.

    Które z funkcji systemu zenon najbardziej ułatwiają pracę osób go wdrażających i które są szczególnie cenione przez użytkowników końcowych?

    Mówiąc o funkcjonalności oprogramowania zenon, która jest najbardziej istotna dla inżynierów wdrażających systemy wizualizacji, należy wymienić możliwość pracy na wielu, różnych systemach operacyjnych, bardzo dużą liczbę driverów, dzięki którym zenon może współpracować z wieloma różnymi sterownikami PLC, a także modułową budowę zapewniającą elastyczność w zakresie rozszerzania projektów zarówno pod kątem ich funkcjonalności jak i liczby zmiennych. Według opinii naszego specjalisty w dziedzinie HMI/SCADA, Przemysława Kurowskiego, oraz pozostałych inżynierów ANIRO Engineering, zenon to również łatwość i szybkość projektowania dzięki intuicyjnej platformie graficznej, możliwość pracy wielostanowiskowej podczas opracowywania projektów oraz jednoczesnej edycji wielu obiektów i ich filtrowania. Bardzo istotna jest też funkcja importowania zmiennych z projektów dla sterowników Simatic S7, które stosujemy w większości rozwiązań, oraz doskonały moduł obsługi języków obcych.

    Zintegrowane zarządzanie oraz obsługa systemu wizualizacji zenon na odległość za pomocą Internetu daje nam praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie zdalnej diagnostyki i jego optymalizacji bez przerywania produkcji. Szczególne znaczenie ma możliwość zdalnej edycji oraz zdalnego przeładowywania zmian online bez zatrzymywania pracy systemu HMI/SCADA.

    Poziomy w programie Partner Community

    Według naszych obserwacji dla użytkowników korzystających z systemu zenon bardzo istotny jest przyjazny interfejs użytkownika oraz rejestracja i możliwość selektywnej oceny zdarzeń oraz awarii. Zapewniają to filtry listy alarmów i chronologicznej listy zdarzeń (CEL). Operatorzy maszyn cenią sobie redundantne aplikacje, doskonały moduł analizy trendów oraz możliwość pracy wielomonitorowej. Wydajny i kompleksowy zapis danych produkcyjnych w połączeniu ze specjalizowanymi modułami programowymi daje też możliwość zaawansowanej analizy pracy urządzeń. Widzimy coraz większe zainteresowanie modułem Industrial Maintenance Manager (IMM), wspomagającym służby utrzymania ruchu i zarządzającym na wysokim poziomie przeglądami i konserwacjami. Ciekawym jest również moduł Industrial Performance Analyser (IPA), umożliwiający statystyczną analizę niezawodności poszczególnych ogniw procesu produkcyjnego, oraz zenon Analyzer ? umożliwia on m.in. ocenę efektywności wykorzystania maszyn (OEE). Standaryzowane interfejsy wymiany danych z bazami danych umożliwiają współpracę systemu wizualizacji z nadrzędnymi systemami zarządzania w zakładzie (np. SAP).

    Jakie były najciekawsze projekty, które wykonaliście z wykorzystaniem oprogramowania zenon?

    Działalność ANIRO Engineering w głównej mierze związana jest z inwestycjami ekologicznymi, dotyczącymi produkcji i spalania biomasy, jak również produkcji biogazu i sortowania odpadów. Działamy też w branżach takich jak przemysł papierniczy, drzewny, metalurgiczny, tworzyw sztucznych. Realizując systemy automatyki i sterowania wykorzystujemy stacje operatorskie wykonane na bazie programu SCADA zenon, których stopień zaawansowania zależny jest od indywidualnych wymagań klienta.

    Jednym z ciekawszych i niestandardowych projektów jest system do analizy danych linii wytłaczania oraz urządzeń pomocniczych produkcji. Obejmuje on 23 ekstrudery, 3 wytwornice wody lodowej, dwie sprężarki przemysłowe, dwa mierniki parametrów sieci zasilającej oraz pompy, czujniki poziomu i temperatury w hydroforni. Projekt miał na celu wizualizację pracy hali produkcyjnej oraz urządzeń pomocniczych na podstawie zmiennych produkcyjnych z wymienionych urządzeń. Realizuje on archiwizację danych z dostępem do wartośc bieżących i historycznych, zaawansowaną analizę oraz współpracę z systemem obsługi stanów magazynowych. Zmienne produkcyjne zebrane ze wszystkich urządzeń udostępniane są na wielu stacjach operatorskich, przy czym możliwe jest generowanie raportów z analiz statystycznych zdarzeń, alarmów, przebiegów, oraz archiwizowania danych z bieżącym dostępem do danych historycznych.

    Wizualizacja realizowana jest na 63-calowym monitorze na hali produkcyjnej, komputerach działu produkcji oraz działu utrzymania ruchu, a nawet na komputerach zarządu, z możliwością hierarchicznego dostępu zdalnego za pomocą przeglądarek internetowych. Ze względu na konieczność współpracy systemu SCADA z wieloma różnorodnymi sterownikami PLC i protokołami komunikacyjnymi, w realizacji tego zadania bardzo przydatna okazała się duża ilość sterowników komunikacyjnych dostępnych w oprogramowaniu zenon. Skorzytaliśmy również z modułu webserwera, który umożliwił prostą realizację zdalnego dostępu do zasobów systemu oraz modułu Industrial Performance Analyser (IPA), umożliwiającego statystyczną analizę procesu produkcyjnego i niezawodności.

    Co zdecydowało o Waszym przystąpieniu do Partner Community Program firmy COPA-DATA?

    Przed laty o wyborze oprogramowania zenon jako preferowanego przez nas narzędzia inżynierskiego zdecydowała elastyczna funkcjonalność umożliwiająca optymalne dostosowanie systemu do potrzeb klientów. Istotna była również dynamika rozwoju produktu, wyprzedzającego zawsze o krok konkurencję oraz fachowe wsparcie inżynierskie. Teraz te same argumenty, potwierdzone kilkuletnią już współpracą z COPA-DATA zdecydowały o przystąpieniu do programu Partner Community.

    Bardzo istotne były dlanas również dodatkowe korzyści obejmujące jeszcze lepszy dostęp do informacji i materiałów technicznych oraz wsparcia technicznego, jak również umożliwienie nam korzystania z wiedzy i strategii firmy w procesie opracowywania i promowania własnych działań. Nie bez znaczenie był też prestiż jaki wiąże się z faktem bycia członkiem programu ? uwidocznienie naszej firmy na stronie głównej COPA-DATA oraz otrzymanie logo Partner Community.

    Jakie są Wasze oczekiwania względem COPA-DATA w ramach współpracy w Partner Community Program?

    Najważniejszą wartością firmy inżynierskiej ANIRO Engineering jest wiedza i doświadczenie oraz innowacyjność rozwiązań. Liczymy na to, że dalsza współpraca z COPA-DATA, teraz już w ramach programu Partner Community, umożliwi nam oferowanie klientom najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie HMI/SCADA. Sądzę również, że dotychczasowe doświadczenia oraz dynamicznie rozszerzana funkcjonalność oprogramowania zenon pozwolą nam na efektywną realizację optymalnych aplikacji dla klientów.

    Logo programu Partner Community

    Mamy też nadzieję na szerszą współpracę w zakresie wspólnych działań marketingowych oraz działań sprzedażowych, ze szczególnych uwzględnieniem technicznego wsparcie przedsprzedażowego ze strony COPA-DATA. Ponadto liczymy na pozyskanie kolejnych klientów z nowych branż jako polecany i wspierany przez COPA-DATA integrator. W ramach współpracy chcemy również wykorzystać możliwości, jakie daje nam dostęp do szkoleń produktowych, tak aby w realizowanych przez nas projektach móc optymalnie wykorzystywać potencjał i możliwości systemu zenon.

    Jak Pańskim zdaniem zmienił się rodzimy rynek automatyki, w szczególności sektor HMI/SCADA, w ciągu ostatnich pięciu lat i czego możemy spodziewać się w roku bieżącym?

    Od lat z radością obserwuję zmiany zachodzące na polskim rynku automatyki. Dostępność nowych produktów i coraz wyższy poziom kadry inżynierskiej oraz wzrost jej świadomości technicznej spowodowały, że klienci poszukują najlepszych rozwiązań, stawiając na ich funkcjonalność, niezawodność, elastyczność, a nie kierują się przy ich wyborze już tylko ceną. Z drugiej strony zaobserwować można wielką dynamikę rozwoju w zakresie produktów sprzętowych oraz softwarowych oferowanych przez producentów z branży automatyki przemysłowej. Stwarza to doskonałe możliwości dla użytkowników systemów automatyki i umożliwia zaspokojenia ich coraz większych oraz niestandardowych potrzeb.

    Zauważyć można rosnący nacisk na rozwiązania w zakresie interfejsów człowiek-maszyna oraz na diagnostykę systemów sterowania. Przekłada się to bezpośrednio na oczekiwania dotyczące wizualizacji, parametryzowania, archiwizacji i analizy pracy systemów automatyki. Już dawno standardem stało się wykorzystanie paneli operatorskich, a od kilku lat obserwujemy tę samą tendencję w zakresie pełnych systemów wizualizacji SCADA. Oprócz powszechnego stosowania tych rozwiązań do obsługi maszyn i linii produkcyjnych oraz ich prostej diagnostyki, coraz większe znaczenie dla klientów mają funkcje dodatkowe oprogramowania. Można tu wymienić np. archiwizację i analizę, wymianę danych z bazami nadrzędnych systemów zarządzania oraz zdalny dostęp poprzez przeglądarki internetowe.

    Obserwując rynek, uważam że w branży automatyki przemysłowej kryzys w 2013 roku nam nie grozi, pomimo prognoz, jakie można czasem słyszeć w mediach. Inwestorzy posiadających wysoką świadomość techniczną i wiedzę, korzystając z coraz bardziej zaawansowanych produktów z sektora HMI/SCADA, oczekiwać będą od nas nowoczesnych rozwiązań.

    Dziękuję za rozmowę.

    Urszula Bizoń-Żaba


    Czym jest Partner Community?

    Społeczność programu Partner Community firmy COPA-DATA to aktywna, światowa sieć certyfikowanych specjalistów obejmująca integratorów systemów, wykonawców generalnych i kierowników OEM. Jako COPA-DATA skupiamy się na długotrwałym i zrównoważonym partnerstwie biznesowym, gdzie zaufanie i zaangażowanie to wartości kluczowe. Nasi partnerzy mogą korzystać z wiedzy i strategii firmy w procesie opracowywania i promowania na rynku własnych działań na bazie oprogramowania zenon. Jednocześnie cenimy u wszystkich partnerów umiejętności w zakresie tworzenia nowych rozwiązań, docierania do nowych klientów i otwierania nowych rynków.

    Program stworzony został w 2011 roku i kładzie on duży nacisk na zaangażowanie firmy w relacje z partnerami, dzięki czemu możliwe jest zaproponowanie klientom końcowym właściwego integratora, który spełni ich wymagania. Operuje on na trzech poziomach, tak aby jak najlepiej odzwierciedlić sposób pracy partnerów i poznać potrzeby ich klientów. Im większe zaangażowanie osiągane dzięki kwalifikacjom i kompetencjom, tym wyższy priorytet w programie firmy COPA-DATA oraz dodatkowe przywileje dla partnerów. Należy jednak podkreślić, że wszyscy partnerzy, niezależnie od poziomu, otrzymują od nas wysokiej jakości wsparcie i czerpią korzyści z firmowego know-how dotyczącego ogólnej wiedzy z zakresu automatyki przemysłowej. Ponadto COPA-DATA zapewnia możliwość regularnego uczestnictwa i wymiany informacji w seminariach i webinarach. Program Partner Community rozpoczął się w Niemczech, Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Rozszerzenie tej działalności jest obecnie kontynuowane na całym świecie, również w Polsce