Sterowanie i nadzór zakładu przemysłowego za pomocą tych samych urządzeń, które są wykorzystywane również do innych zadań automatyki, jest możliwe. Odpowiednio elastyczny sprzęt, który pozwala na rozbudowę w dowolnym czasie, a zarazem jest przystosowany do pracy w warunkach przemysłowych jest dostępny na rynku. Co więcej, jego producent oferuje długoterminową dostępność serwisu i części zamiennych.
Urządzenia SIMATIC Panel PC stanowią najlepszą odpowiedź na tak stawiane wymagania. SIMATIC Panel PC nie tylko świetnie sprawdzają się jako interfejs człowiek-maszyna, ale są również przystosowane do innych zadań automatyki, pełniąc rolę wydajnych przemysłowych PC. Umożliwiają m.in. regulacje, przetwarzanie danych i sterowanie napędami.
KONSTRUKCJA MECHANICZNA
Już sama konstrukcja urządzeń odpowiada wysokim wymaganiom stawianym komputerom przemysłowym. SIMATIC Panel PC charakteryzują się:
- wysokiej jakości modułami i komponentami o dużym MTBF, które pozwalają na 24-godzinną pracę w zakresie podwyższonych temperatur,
- wysoką odpornością nawibracje i udary wynikającą ze specjalnego zawieszenia dysku, blokowanych złącz i mocowań kart,
- trwałą konstrukcją obudowy z wysoką kompatybilnością EMC i zintegrowanym zasilaczem (zgodny z NAMUR),
- wysokim stopieniem ochrony do IP 65/NEMA 4,
- łatwym w serwisie wyposażeniem do szybkiej wymiany uszkodzonych komponentów,
Dzięki swej trwałej konstrukcji, SIMATIC Panel PC są idealnie przystosowane do pracy w surowych warunkach przemysłowych. Odporne panele czołowe są wyposażone w jasne wyświetlacze o przekątnych od 12? do 19". Panel PC o różnych klasach wydajności mają te same wymiary montażowe, co pozwala w razie potrzeby podmieniać je na jednostki o większej wydajności.
SIMATIC Panel PC wykorzystują najnowsze technologie PC. Poza tym, własna konstrukcja i produkcja płyt głównych gwarantuje długoterminową dostępność. Części zamienne są dostępne dłużej niż dla standardowych PC. Funkcjonalność Panel PC może być rozbudowywana nawet później za pomocą szerokiej gamy opcji sprzętowych i programowych, które mogą być dokładnie dopasowane do stawianych wymagań. Usterki są wykrywane i szybko lokalizowane za pomocą oprogramowania diagnostycznego. Wszystkie Panel PC mogą być opcjonalnie wpięte do sieci PROFINET.
SIMATIC Panel PC 477
Panel PC musi zapewniać projektantom maksimum swobody w konfiguracji maszyny, a planistom stwarzać możliwości do zwiększenia produktywności. Podczas prowadzenia procesu, ochrona przed nieautoryzowanym dostępem i łatwość w utrzymaniu są podstawowymi wymaganiami w uzupełnieniu do trwałości. Najnowsza wersja, SIMATIC HMI IPC 477C z wbudowanym systemem operacyjnym Windows Embedded Standard 2009 oferuje otwartość standardowych PC przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej trwałości i niezawodności cechującej systemy typu Embedded. Brak w tym urządzeniu dysków twardych oraz wentylatorów sprawia, że jest ono całkowicie bezobsługowe, a dane mogą być przechowywane na kartach CF lub dysku SSD. Niewielka rozmiarowo jednostka centralna oparta o procesory Intel Pentium M, bazująca na konstrukcji Microbox IPC 427C, współpracuje z jasnymi wyświetlaczami LCD o przekątnych 12?, 15? bądź 19?. Mimo swoich niewielkich rozmiarów HMI IPC 477C posiada 2 złącza Gigabit Ethernet oraz opcjonalnie interfejs Profibus lub PROFINET z 3-portowym switch?em. Aby uatrakcyjnić ofertę tych urządzeń, są one także oferowane z preinstalowanym oprogramowaniem SIMATIC WinAC RTX, WinCC Flexible Runtime oraz nawet systemem SCADA WinCC V7 Runtime, realizując równocześnie zadania sterowania jak i wizualizacji. W przypadku systemu SCADA, komputery te są w stanie pracować jako stacje klienckie lub nawet jako pojedyncze stacje robocze z licencją Runtime do 2048 zmiennych. Urządzenie IPC 477C jest dostępne także w wersji PRO z pełną obudową zapewniającą stopień ochrony IP65 dla całego urządzenia. Wersja PRO jest dostępna dla wyświetlacza dotykowego o przekątnej 15? i 19?. Komputery w wersji PRO pozwalają na instalację bezpośrednio na standardowych stojakach lub ramionach (np. Vesa).
SIMATIC Panel PC 577
Przystępna cena i w pełni rozwinięta funkcjonalność czyni z SIMATIC Panel PC 577 idealne urządzenie dla klientów szukających rozwiązań ekonomicznych. SIMATIC HMI IPC 577C jest komputerem panelowym łączącym w sobie cechy wydajnej stacji roboczej o najwyższym przystosowaniu do warunków przemysłowych przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjności cenowej. Urządzenia te ze względu na to, że posiadają mniej opcji rozbudowy i na dzień dzisiejszy są oferowane tylko z ekranami dotykowymi, mają znacznie krótszy czas dostawy, gdyż są dostarczane bezpośrednio ze składu magazynowego. Mniejsza liczba opcji rozbudowy nie oznacza jednak, że urządzenia te są mniej wydajne. Nowa generacja C tych komputerów jest wyposażona w wydajne i energooszczędne procesory Intel Core 2 Duo, pamięć RAM 1 GB rozbudowywalną do 4 GB, dysk twardy 80GB lub SSD 32 GB oraz napęd nagrywarki DVD. Dodatkowa rozbudowa jest możliwa także poprze 1 złącze kart PCI. HMI IPC 577C stanowią doskonały punkt wyjściowy do świata przemysłowych komputerów panelowych.
SIMATIC Panel PC 677
Ta klasa SIMATIC Panel PC charakteryzuje się otwartą platformą PC przystosowaną dla surowych warunków przemysłowych. SIMATIC HMI IPC 677B jest najbardziej zaawansowanym i najwydajniejszym komputerem panelowym w rodzinie SIMATIC IPC. Jego wydajna jednostka centralna oparta o procesory Intel Core 2 Duo oraz bogata liczba opcji rozbudowy i interfejsów komunikacyjnych czynią go prawdziwą stacją roboczą zdolną realizować najbardziej wymagające aplikacje wizualizacji i sterowania. Urządzenie to jest oferowane z ekranami dotykowymi o przekątnych 12?, 15?, 17? i 19? oraz z klawiatura membranową. Całość oferty uzupełnia wersja INOX z płytą czołową ze stali nierdzewnej i przekątnej ekranu 15?, opracowana specjalnie na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i spożywczego. Dodatkową cechą wyróżniającą IPC 677B od innych komputerów klasy Panel PC jest możliwość pracy w układzie z oddalonym na odległość do 30 metrów ekranem dotykowym.
Wyposażenie opcjonalneKomputery SIMATIC Panel PC mogą być w prosty sposób rozbudowywane przez szereg opcji sprzętowych i programowych przystosowanych do warunków przemysłowych. Wśród nich warto wymienić np. zasilacze SITOP UPS. Standardowe zasilacze spełniające wysokie przemysłowe wymagania zastosowane w SIMATIC PC wytrzymują zaniki napięcia trwające do 20 ms (NAMUR). W aplikacjach pracujących w ruchu ciągłym, w wypadku awarii zasilania, zalecane jest stosowanie zasilaczy SITOP UPS pracujących w zakresie 24 V DC lub 115/230 V AC.
Ważną opcją jest także możliwość rozbudowy o dyski RAID1. W tym przypadku, wszystkie dane są zapisywane równolegle na dwóch dyskach twardych tzw. lustrzanych. Jeżeli jeden z dwóch dysków ulegnie uszkodzeniu, wszystkie dane użytkownika pomimo tego pozostaną zachowane. Redundantna architektura zapewnia takie korzyści jak niezawodne unikanie utraty danych w przypadku awarii. Kontroler RAID1 jest wbudowany w płytę główną komputera Panel PC 677B.
Oprogramowanie DiagMonitor
Program diagnostyczno/alarmowy SIMATIC PC DiagMonitor wykrywa ewentualne usterki sprzętowe i programowe w ich wczesnym stanie. Alarmy diagnostyczne są automatycznie przesyłane do użytkownika przez LAN, e-mail lub komunikat tekstowy, lub przekazywane przez OPC bezpośrednio do systemu alarmowego pracującej aplikacji (np. WinCC flexible, WinCC, WinAC lub innej obsługującej kanał OPC). Zintegrowane funkcje synchronizacji czasu pozwalają na pracę przemysłowych PC bez baterii CMOS.
To pozwala na dalszą redukcję kosztów utrzymania. SIMATIC PC DiagMonitor monitoruje, raportuje i wizualizuje stany pracy SIMATIC PC zarówno lokalnie jak i zdalnie. DiagMonitor alarmuje użytkownika, automatycznie uruchamia programy i rejestruje wyniki ich działania. Dzięki temu, usterki są wykrywane we wczesnym stadium, co pozwala uniknąć potencjalnych uszkodzeń systemu.
Opcje dla wizualizacji
SIMATIC WinCC flexible jest innowacyjnym oprogramowaniem HMI pracującym pod Windows, przeznaczonym dla aplikacji na poziomie maszyn. Oprogramowanie inżynierskie umożliwia jednolitą konfigurację wszystkich paneli operatorskich SIMATIC na bazie Windows, aż do rozwiązań na bazie PC. W tym wypadku WinCC flexible Runtime zapewnia podstawową funkcjonalność HMI, łącznie z systemem alarmowania i raportowania i może być rozbudowywane w razie potrzeb przez opcje.
Oprogramowanie inżynierskie WinCC flexible jest oparte na najnowszych technologiach programowych i posiada prosty interfejs użytkownika, który wspiera projektantów systemów poprzez biblioteki z prekonfigorwanymi obiektami i kontrolkami, a inteligentne narzędzia wspierają wydajną edycję projektów.
Opcja WinCC flexible/Sm@rtAccess daje operatorom dostęp do zmiennych i ekranów innych stacji poprzez Web. Ta innowacyjna koncepcja oparta na komunikacji TCP/IP łączy zadania HMI i automatyki, i pozwala na realizację rozproszonych stacji operatorskich do sterowania dużych maszyn, lokalnych centrów sterowania z centralną archiwizacją, analizą i dalszym przetwarzaniem danych z procesu oraz połączeń do aplikacji biurowych.
Opcaja WinCC flexible/Sm@rtService umożliwia nową koncepcję serwisu przez Web, pozwalającą na sterowane zdarzeniami wysyłanie e-mail?i do personelu serwisowego, zdalne sterowanie przez Internet oraz diagnostykę .
Z opcjami AUDIT i ChangeControl, WinCC flexible oferuje producentom maszyn i linii produkcyjnych wysoki stopień wsparcia w wypełnianiu surowych wymagań jakościowych wytwarzanych produktów. Opcja oferuje przyjazną obsługę funkcji w odniesieniu do GMP, rejestrację działań operatora w Audit Trails, rewizję i modyfikację ścieżek projektów oraz uproszczone wypełnianie wymagań prawnych w zakresie śledzenia zgodnie z normą EU 178/2002 i FDA 21 CFR Part 11.
Wizualizacja za pomocą WinCC
SIMATIC WinCC jest systemem wizualizacji procesu z wydajnymi funkcjami do monitorowania zautomatyzowanych procesów.
WinCC zapewnia pełną funkcjonalność SCADA pod Windows dla wszystkich sektorów. W szczególności, WinCC charakteryzuje jego pełna otwartość.
Jego funkcje można w prosty sposób połączyć ze standardowymi lub dedykowanymi programami.
SIMATIC WinCC jest najwyższej klasy systemem z przyjaznym interfejsem użytkownika; może on być wykorzystywany zarówno w środowisku biurowym jak i produkcyjnym; jego funkcjonalność jest dojrzała i niezawodna; może być konfigurowany efektywnie i może być skalowany od prostych do złożonych aplikacji. Ze zintegrowaną bazą danych procesowych, WinCC stanowi centrum informacji dla systemów zarządzania produkcją ERP, MES.
System podstawowy jest zaprojektowany w taki sposób, aby był niezależny od technologii i rodzaju przemysłu. Potwierdza to długa lista referencji w przemyśle, także farmaceutycznym, gdzie wymagane są walidacje zgodne z wytycznymi FDA 21 CFR Part 11.
WinCC jest systemem otwartym i rozbudowywalnym przez kontrolki ActiveX dla specyficznych technologii i rodzajów przemysłów, oraz wyposażonym w niezależny kanał komunikacyjny OPC, a także standardowe interfejsy dostępu do bazy danych (OLE-DB i OPC HDA), zintegrowane standardowe języki skryptowe (VB script i ANSI-C), dostęp do danych i funkcji systemowych poprzez interfejs API.
SIMATIC WinCC posiada już zintegrowane wydajne i skalowalne funkcje Historian oparte o Microsoft SQL Server 2005. Dzięki temu, możliwości oferowane użytkownikom są praktycznie nieskończone: od wysokowydajnej archiwizacji aktualnych danych procesowych i zdarzeń, długoterminową archiwizację z wysoką kompresją danych i funkcjami kopii zapasowych.
Funkcje Plant Intelligence poprzez inteligentneprzetwarzanie informacji w obrębie zakładu wpływają na redukcję kosztów w zakładach produkcyjnych oraz pozwalają utrzymać wyposażenie produkcyjne w pełnej wydajności..
Pakiety SIMATIC Panel PC
Pakiety SIMATIC Panel PC z oprogramowaniem WinCC flexible Runtime lub WinCC Runtime zapewniają wszystkie zalety stacji sterująco-monitorującej na optymalnie zintegrowanym Panel PC oraz oszczędność kosztów w porównaniu do zakupu pojedynczych komponentów. W przypadku HMI IPC 477C użytkownik otrzymuje już w pełni funkcjonalną, gotową do pracy stację operatorską z przeinstalowanym oprogramowanie, która wymaga jedynie wgrania aplikacji klienckiej.
Opcja dla systemu sterowania
WinAC RTX to programowy system sterowania czasu rzeczywistego z deterministycznym protokołem komunikacyjnym. WinAC RTX jest wykorzystywany tam, gdzie w zadaniach automatyki wymagana jest wysoka wydajność oraz duża liczba danych przy jednoczesnym zachowaniu właściwości pracy w czasie rzeczywistym. WinAC pracuje pod kontrolą Windows XP Professional lub Windows Embedded i wykorzystuje jądro czasu rzeczywistego Ardence RTX do zagwarantowania pracy w czasie rzeczywistym.
Wydajność WinAC RTX może być skalowana w zależności od platformy PC. Zakres aplikacji obejmuje układy sterowania na poziomie maszyn w oparciu o PC z wbudowanym systemem operacyjnym aż po najbardziej zaawansowane aplikacje na PC wykorzystujących najnowsze technologie.
Monitory SIMATIC Flat Panel
Niezawodność, długi okres gotowości serwisowej i przystosowana do przemysłu konstrukcja są cechami monitorów SIMATIC Flat Panel. Ich odporna konstrukcja wytrzymuje wibracje do 1 g i udary do 5 g, a stopień ochrony IP65/NEMA4 oznacza, że kurz i wilgoć nie stanowią problemu. Monitory Flat Panel są wyposażone w ekrany ze szkła mineralnego, które zapewnia wysoką ochronę mechaniczną na ściskanie, rozciąganie i gwarantuje dłuższą żywotność i przejrzystość jasnego wyświetlacza.
SIMATIC Flat Panel są dostępne z wyświetlaczami o przekątnej 12",15? i 19" z matryca dotykową lub jako same wyświetlacze i są przystosowane do montażu w tych samych rozmiarach otworów montażowych, co odpowiadające im Panel PC. Wysoki komfort pracy jest skutkiem jednolitego rozproszenia podświetlania, dużej ostrości obrazu i znacząco zredukowanych odblasków. Dzięki temu, monitory Flat Panel są lepsze od konwencjonalnych monitorów CRT i monitorów LCD. Nie powodują one zmęczenia wzroku i redukują prawdopodobieństwo popełnienia błędów.
Monitory Flat Panel wyposażone są w oba interfejsy graficzne: cyfrowy DVI-D jak również analogowy VGA. Dodatkowo w przypadku modeli o przekątnych ekranu 15? i 19?, są oferowane w wersji PRO, czyli z pełną obudową IP65.
Więcej informacji na temat komputerów przemysłowych SIMATIC IPC znajdą państwo Stroniach internetowych www.siemens.com/ipc