Siemens zbuduje bloki gazowo-parowe w Turcji i USA

    Siemens otrzymał zamówienie na budowę pod klucz elektrowni Bandırma II o mocy 600 MW w układzie gazowo-parowym w Turcji. Niemiecki koncern dostarczy także dwie turbiny gazowe do elektrowni Patriot w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych, które będą wykorzystywały gaz łupkowy.
    Siemens otrzymał zamówienie na budowę pod klucz elektrowni Bandırma II w układzie gazowo-parowym) w Turcji . Zamawiającym jest Enerjisa spółka joint venture,którą tworzą Sabanci Holding i E.ON. Poza obecnie budowanym obiektem Samsun, elektrownia Bandırma II będzie drugą w Turcji wyposażoną w turbiny gazowe typu SGT5 – 8000H. Po zakończeniu budowy wiosną 2016 roku blok będzie dysponowała mocą zainstalowaną na poziomie 600 MW i ponad 60 procentową sprawnością.

    Elektrownia CCPP Bandirma II powstanie na południowym wybrzeżu Morza Marmara, w pobliżu miasta Bandırma w prowincji Balikesir w Turcji. Zakres kontraktu Siemensa obejmuje budowę pod klucz nowego bloku w tym m.in. dostawę następujących urządzeń: turbiny gazowej SGT5 – 8000H i turbiny parowej SST5 – 5000 oraz chłodzonego wodą generatora SGen5 – 3000W. Firma zrealizuje również instalacje elektryczne w elektrowni, stację transformatorową wysokiego napięcia 400 kV oraz system sterowania Siemens T3000. Zakres dostaw obejmuje także kocioł odzyskowy konstrukcji Benson oraz urządzeń dodatkowych. Siemens podpisał równocześnie umowę o świadczenie usług długoterminowych na potrzeby turbozespołu gazowego.

    Turecki rynek energetyczny wymaga stosowania elastycznych i przyjaznych dla środowiska nowoczesnych urządzeń energetycznych, które pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie na energię w okresie szczytowym.

    Elektrownia Bandırma II pracująca w cyklu gazowo-parowym może osiągnąć pełną moc w zaledwie 30 minut. Szybkość zmian obciążeń bloku na poziomie do 50 MW na minutę pozwoli bardzo szybko reagować na zmiany zapotrzebowania na moc, co w znaczny sposób przyczyni się do stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznej Turcji.