Siemens otworzy nową fabrykę w Singapurze

Projekt nowej fabryki zaawansowanych technologii w Singapurze | Źródlo: Siemens

Aby pobudzić przyszły wzrost, stymulować innowacje i zwiększyć odporność na kryzysy, Siemens przedstawił swoją strategię inwestycyjną, która opiewa na 2 mld euro. Obejmuje głównie nowe moce produkcyjne, a także laboratoria innowacji, centra edukacyjne i inne własne zakłady. Dodatkowo firma, zaliczona przez Boston Consulting Group do pierwszej dziesiątki największych światowych innowatorów 2023 r., ogłosiła otwarcie nowej, zaawansowanej technologicznie fabryki w Singapurze, która będzie obsługiwać dynamicznie rozwijające się rynki Azji Południowo-Wschodniej.


Siemens zwiększa wartość globalnych inwestycji w nowe fabryki zaawansowanych technologii, laboratoria innowacji i centra edukacyjne w celu umocnienia pozycji lidera w dziedzinie cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonego rozwoju.

 

Jednym z kluczowych działań będzie otwarcie nowej, zaawansowanej technologicznie fabryki w Singapurze, która ma obsługiwać rosnące rynki w Azji Południowo-Wschodniej.

 

Dodatkowo firma ogłosiła rozbudowę cyfrowej fabryki w Chengdu w celu pobudzenia dalszego wzrostu swojego biznesu w Chinach.

 

Siemens zapowiedział również kolejne inwestycje w Europie i Stanach Zjednoczonych, których szczegóły poznamy wkrótce.


Prócz nowych planów inwestycyjnych Siemens przekazał, że wzrost nakładów na badania i rozwój (R&D) ma wynieść około pół mld euro w roku podatkowym 2023 w porównaniu z rokiem poprzednim. Obejmie on takie rozwiązania, jak sztuczna inteligencja czy przemysłowe metawersum. Prace badawczo-rozwojowe koncentrują się na wzmocnieniu wiodącej pozycji firmy w kluczowych technologiach, w tym symulacji, cyfrowych bliźniakach, sztucznej inteligencji i energoelektronice, a także na wspieraniu rozwoju otwartej cyfrowej platformy biznesowej Siemens Xcelerator.

Nasze technologie są odpowiedzią na silną potrzebę wzrostów u klientów, aby stali się bardziej konkurencyjni i odporni na zawirowania gospodarcze oraz mogli prowadzić zrównoważony biznes. Strategia inwestycyjna Siemensa ma na celu stymulowanie innowacji oraz łączenie świata rzeczywistego i cyfrowego. Koncentrujemy się także na dywersyfikacji i lokalnym biznesie. Wyraźnie wzmacniamy naszą silną globalną obecność, aby wspierać wzrost na najważniejszych rynkach na świecie ? powiedział Roland Busch, prezes i dyrektor generalny Siemens AG.

Co więcej, Siemens niedawno ogłosił partnerstwo z Microsoftem w celu przyspieszenia generowania kodu dla automatyzacji przemysłu za pomocą chatu GPT. Wraz z firmą NVIDIA pracuje również nad budową przemysłowego metawersum w celu usprawnienia projektowania, planowania, produkcji i eksploatacji fabryk oraz infrastruktury.

Nowe moce produkcyjne w Azji

Chcąc zaspokoić rosnący popyt na technologie w Azji Południowo-Wschodniej, Siemens ogłosił powstanie całkowicie nowej, zaawansowanej technologicznie fabryki w Singapurze. Zostanie ona zbudowana przy użyciu cyfrowego bliźniaka oraz innowacyjnych, inteligentnych technologii sprzętowych. Inwestycja opiewa na około 200 mln euro i stworzy 400 miejsc pracy. Jej wyróżnikiem będzie nowy standard łączności w duchu cyfryzacji, wysoce zautomatyzowane procesy produkcyjne, a także zasilanie zieloną energią. Ogłoszenie nowej inwestycji przypadło na 115. rocznicę współpracy biznesowej między Siemensem a Singapurem.

Fala globalnych inwestycji

W ramach swojej strategii inwestycyjnej i szybko rozwijającej się działalności w Chinach, Siemens rozbuduje również cyfrową fabrykę w Chengdu, inwestując 140 mln euro i tworząc 400 nowych miejsc pracy. Wielu chińskich klientów firmy na wczesnym etapie wdraża nowe technologie, zwłaszcza w zakresie cyfryzacji i zaawansowanej technologicznie produkcji. Dlatego Siemens planuje inwestycję w nowe cyfrowe Centrum Innowacji R&D w Shenzhen, aby przyspieszyć rozwój systemów sterowania ruchem z technologią cyfryzacji i energoelektroniki.

Ponadto, na początku tego roku, Siemens zobowiązał się do rozszerzenia produkcji w Trutnovie w Czechach, aby zwiększyć wydajność swojej fabryki latarni morskich WEF w Amberg w Niemczech. Firma zainwestuje również 30 mln euro w rozbudowę swojej fabryki rozdzielnic we Frankfurcie-Fechenheim. Natomiast Siemens Mobility niedawno ogłosił, że wyda 220 mln dolarów na budowę nowej fabryki taboru kolejowego w Lexington w Północnej Karolinie, aby zaspokoić rosnący popyt na pociągi pasażerskie w Stanach Zjednoczonych.