Siemens najbardziej pożądanym pracodawcą 2006 roku

Firma Siemens została wybrana najbardziej pożądanym pracodawcą roku 2006 ? tak wynika z rankingu przeprowadzonego wśród kadry technicznej i opracowanego przez ?Bank Danych o Inżynierach?. Na drugiej pozycji znalazł się budowlany koncern Skanska, na trzeciej motoryzacyjny koncern Toyota.

Już po raz szósty ?Bank Danych o Inżynierach? przeprowadził wśród inżynierów ankietę, prosząc o wskazanie najatrakcyjniejszych pracodawców na polskim rynku. W rankingu uwzględniono opinię 6 908 inżynierów.

Firma Siemens była już laureatem konkursu w 2001 i 2005 roku. W ciągu kilka lat niezmiennie zajmowała pozycje w pierwszej trójce. W ubiegłym roku powtórzyła sukces i podtrzymała tytuł najbardziej pożądanego pracodawcy. Głosowało na nią 740 inżynierów. Tym samym firma Siemens wyprzedziła firmę Skanska (654 oddanych głosów), która podtrzymała zdobyte w 2005 roku drugie miejsce w rankingu. W pierwszej trójce znalazł się również motoryzacyjny koncern Toyota (512 oddanych głosów), który w ciągu sześciu lat stopniowo zdobywał coraz wyższe pozycje awansując z miejsca piątego na trzecie w 2006 roku i wyprzedził PKN Orlen (miejsce 4.) i Budimex (5), Delhi (6), ABB (7), Volkswagen (8), Philips (9), General Motors (10).

Głosowanie na najatrakcyjniejszego pracodawcę zostało przeprowadzone w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 roku na podstawie pytania zadanego inżynierom aktywnie zainteresowanym podjęciem pierwszej pracy lub zmianą obecnej. Uczestnikami ankiety byli inżynierowie ubiegający się o stanowiska techniczne lub informatyczne wyższego i średniego szczebla. Nie zastosowano żadnych innych ograniczeń. Wśród ankietowanych znajdowały się zarówno osoby zaraz po studiach, jak i doświadczeni specjaliści.

Każdy z uczestników ankiety mógł wskazać od jednej do trzech firm. Wskazane w ten sposób firmy otrzymywały po 1 równorzędnym głosie. Wszystkie głosy zostały następnie podsumowane. W ten sposób oddano 18 207 ważnych głosów. Łącznie uczestnicy wymienili 2 693 firmy, które uznali za atrakcyjne.

Extra online

?Od sześciu lat obserwujemy pewną grupę firm, które niezmiennie zajmują czołowe miejsca w rankingu ?? mówi dr inż. Grzegorz Żebrowski, Dyrektor Banku Danych o Inżynierach ? ?W dalszym ciągu liderem pozostają zeszłoroczni zwycięzcy Siemens i Skanska. Również pozostałe firmy od lat w większości plasują się na czołowych pozycjach. Można zatem zauważyć,że polscy inżynierowie mają ugruntowane preferencje a zwycięskie firmy trwale wpisały się w krajobraz polskiej gospodarki. Rozwijając swoją działalność zyskują na atrakcyjności również jako pracodawcy. Bardzo silnie reprezentowana jest branża motoryzacyjna i budowlana. Obydwie aktualnie postrzegane są jako jedne z najintensywniej rozwijających się branż w Polsce. Cechą charakterystyczna wszystkich zwycięskich firm jest ich wielkość ? laureatów zaliczyć można do grupy dużych koncernów zatrudniających inżynierów prawie każdej specjalności. Ponadto, większość firm reprezentuje międzynarodowy kapitał (choć cieszy obecność w pierwszej dziesiątce dwóch polskich organizacji?).

O BDI

 

Bank Danych o Inżynierach powstał w 1992 roku. Dziś jest jedną z najstarszych firm doradztwa personalnego w Polsce. Firmom oferuje pełny zakres specjalistycznych usług doradczych, wśród których znajdują się m.in. ?executive search?, rekrutacja i selekcja, wartościowanie stanowisk pracy, analizy rynku pracy, raporty płacowe, outplacement oraz serwis ogłoszeń pracy. Jego działalność doceniło już 500 firm oraz ponad 82 tys. inżynierów, którzy zdecydowali się na budowanie swoich karier zawodowych w ścisłej współpracy z Bankiem Danych o Inżynierach.