Siemens i Bosch lauretami German Future Prize

    Firmy Siemens i Robert Bosch GmbH otrzymały nagrodę German Future Prize 2005 za wspólne opracowanie piezoelektrycznego systemu wtrysku paliwa dla silników diesla i benzynowych. Nagroda jest przyznawana przez prezydenta Niemiec. W zeszłym roku Siemens również otrzymał tą nagrodę. Piezoelektryczna technologia wtrysku pozwala dozować paliwo precyzyjniej i dzięki temu zmniejszyć jego zużycie oraz zmniejszyć emisję spalin.
    "Jesteśmy dumni z tej nagrody i wyjątkowych zdolności naszych badaczy i inżynierów", stwierdził prezes Siemens, Klaus Kleinfeld. "Technika wtrysku piezo jest świetnym przykładem jak innowacje dostarczają praktycznych rozwiązań dla problemów ludzkości w XXI wieku. Dostarczamy technologii które zmniejszają zużycie zasobów naturalnych i wspierają idee inteligentnej ruchliwości w zatłoczonych obszarach miejskich."
    Dr Klaus Egger oraz dr Hans Meixner z Siemensa odebrali nagrodę w Berlinie 11 listopada. Dzięki technologii piezowtrysku, paliwo może być precyzyjniej wtryskiwane do komory spalania, dzięki temu znacząco spada zużycie paliwa i emisja szkodliwych substancji. Od połowy lat 90 Bosch i Siemens zainwestowały ponad 5 mld euro w opracowanie i produkcję urządzeń wykorzystujących tą technologię. Około 9400 ludzi z obu firm pracuje nad nią. Następne 8000 pracuje u dostawców części.
    Nagroda German Future Prize 2005 jest przyznawana od 10 lat. Siemens otrzymał ją drugi raz. Jest przyznawana zespołom, które wykazały się wyjątkową innowacyjnością w technice, nauce i inżynierii, inne wskaźniki takie jak rynkowość czy udział w tworzeniu miejsc pracy też są brane pod uwagę.