Siemens i Hendrick Motorsports przedłużają mistrzowskie partnerstwo techniczne

Źródło: Pixabay

Jak ogłoszono 18 kwietnia, firma Siemens PLM Software i dwunastokrotny mistrz wyścigów NASCAR serii Cup Series, czyli Hendrick Motorsports, przedłużyli swoje wieloletnie partnerstwo techniczne do sezonu wyścigowego 2024. Drużyna Hendrick Motorsports, czyli jedna z odnoszących największe sukcesy w wyścigach NASCAR, z rekordową liczbą 15 tytułów w serii krajowej, zaczęła korzystać z oprogramowania w dziale projektowania silników na początku lat 90., a w roku 1997 rozpoczęła partnerstwo z Siemens PLM Software. Hendrick Motorsports używa oprogramowania NX™, Simcenter™ i Teamcenter® od Siemens na potrzeby rozwoju produktów i za jego pomocą każdego tygodnia wykorzystuje cyfrowego bliźniaka do uzyskania przewagi konkurencyjnej – na długo przed pojawieniem się kierowców na torze wyścigowym.

– Jeżeli skorzystamy ze zmian wcześniej i wdrożymy nowe pomysły szybciej niż nasi konkurenci, może nam to pomóc w wygrywaniu wyścigów – powiedział Tad Merriman, główny projektant silników drużyny Hendrick Motorsports. – Korzystanie z oprogramowania Siemens PLM Software stwarza przewagę konkurencyjną dla całej naszej organizacji.

Hendrick Motorsports wykorzystuje oprogramowanie NX, kompleksowe rozwiązanie cyfrowe do rozwoju produktów od Siemens, do projektowania i optymalizacji wydajności samochodów wyścigowych. Narzędzia do projektowania i analizy w NX pozwalają zespołom inżynierów wirtualnie tworzyć i testować części, które pomogą w maksymalizacji mocy i wydajności na torze każdego weekendu.

Teamcenter, najczęściej używane rozwiązanie cyfrowe do zarządzania cyklem życia produktu, stanowi platformę digitalizacji pomagającą firmie Hendrick Motorsports w zarządzaniu całym cyklem życia produktów w zakresie działalności wyścigowej. Dzięki Teamcenter projekty spełniają wymagania, a inżynierowie i inni pracownicy mają dostęp do informacji w dowolnym czasie i dowolnym miejscu. Szereg różnych danych oprócz informacji CAD, CAM i CAE, w tym także dane na temat osiągów na torze i karty budowy pojazdów, jest organizowany i łączony w sposób zrozumiały dla wszystkich osób z organizacji. Dzięki wykorzystaniu cyfrowego bliźniaka dane są szybko i łatwo dostępne, co pomaga w osiągnięciu spójności i efektywności całej drużyny. 

– Drużyna Hendrick Motorsports od wielu lat stanowi przykład tego, jak skuteczny może być cyfrowy bliźniak, w szczególności w szybko zmieniających się warunkach, jak na torze wyścigowym – powiedział Del Costy, starszy wiceprezes i dyrektor zarządzający Siemens PLM Software na obszarze Ameryki Północnej i Południowej. – Przedłużenie naszej współpracy stanowi świadectwo tego, jak dobrze naszym organizacjom współpracowało się na przestrzeni lat, oraz jak wielki sukces osiągnęła drużyna Hendrick. Jesteśmy podekscytowani, gdy myślimy o tym, co może udać nam się osiągnąć w ciągu kolejnych siedmiu lat.   

Hendrick Motorsports wykorzystuje również oprogramowanie Simcenter do kompleksowej optymalizacji wydajności, począwszy od poszczególnych części, a skończywszy na działaniu całego samochodu. Powyższe obejmuje ocenę nowych komponentów i systemów, optymalizację projektów przed ich wydaniem, przeprowadzanie analiz awarii oraz wyjaśnianie mechanizmu zaistnienia awarii, jak również zrozumienie ogólnie przyjętych reguł działania.

– To tak, jakbyśmy wprowadzali nowy produkt każdego tygodnia przez 38 tygodni – powiedział Jim Wall, dyrektor ds. programów do silników w Hendrick Motorsports. – Każdego tygodnia musisz opracowywać wszystko na nowo, rozumiejąc, że przewaga polega na zastosowaniu swoich pomysłów na torze, zanim zrobi to ktoś inny. W ciągu ostatniej dekady ruszyliśmy do przodu dzięki bardziej optymalnemu projektowaniu już od prac koncepcyjnych. Wykorzystujemy analizę elementów skończonych jako narzędzie do projektowania, tak abyśmy nie musieli uszkadzać części, zanim ją ulepszymy. Pragniemy projektować komponenty, które pozwolą naszym drużynom zaprezentować swój talent najlepiej jak potrafią.

Od rozpoczęcia współpracy Hendrick Motorsports z Siemens PLM Software w roku 1997 drużyna Hendrick Motorsports wygrała ponad 250 wyścigów NASCAR serii krajowej oraz 14 mistrzostw, w tym 11 w elitarnej serii NASCAR Cup Series dzięki kierowcom Jeffowi Gordonowi, Terry’emu Labonte i Jimmiemu Johnsonowi.

Źródło: Siemens PLM Software