Kiedy rozpoczyna się ?nowe życie?? Wtedy, gdy sam zaczniesz je kreować. Inżynierowie automatycy wiedzą to bardzo dobrze i są w pełni świadomi, że aby sprostać wymaganiom rynku, muszą kłaść nacisk na innowacyjność i rozwój.
Dla profesjonalistów z branż technicznych okazją do podzielenia się nowinkami, zapoznania z konkurencją i rywalizowania ze sobą na różnych płaszczyznach są między innymi targi.
Targi AUTOMATICON? odbyły się od 23 do 26 marca 2004 r. w centrum wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie. Były to już 10. jubileuszowe Targi Automatyki i Pomiarów. Są to targi zarówno dla środowiska producentów, jak i odbiorców automatyki przemysłowej. Na targach wystawiła się czołówka firm, które mają decydujące znaczenia dla rozwoju nowoczesnej techniki. Postępująca integracja sfer produkcji, projektowania i marketingu otwiera coraz więcej możliwości. Dlatego targi przyciągnęły rzesze specjalistów interesujących się na bieżąco wszelkimi postępami w branży przemysłowej. W tym roku wystawiło się 460 firm (231 stanowisk) na 4500 m2, a więc w stosunku do ubiegłego roku liczba ta wzrosła o ponad 15%.
Zakres tematyczny
-
APARATURA KONTROLNO-POMIAROWA I ELEMENTY AUTOMATYKI
elementy systemów sterowania procesami przemysłowymi, systemy monitorowania procesów, przemysłowe sieciowe systemy komunikacyjne, przemysłowe urządzenia alarmowe, czujniki, przetworniki pomiarowe, aparatura i systemy pomiarowe, elementy wykonawcze -
AUTOMATYZACJA
analogowe i cyfrowe systemy sterowania procesami przemysłowymi, projektowanie systemów automatyzacji, kompletacja systemów (dostaw), montaż i uruchamianie systemów automatyzacji -
ROBOTYZACJA
roboty przemysłowe, oprogramowanie dla robotów przemysłowych, urządzenia dla stanowisk zrobotyzowanych, komponenty, opracowywanie i wykonywanie aplikacji zrobotyzowanych stanowisk, gniazd i linii technologicznych, systemy zapewnienia bezpieczeństwa pracy -
NAPĘDY
-
LABORATORYJNA APARATURA POMIAROWA DO CELÓW PRZEMYSŁOWYCH, NAUKOWYCH I DYDAKTYCZNYCH
-
USŁUGI KONSULTINGOWE I INNE
Wraz z rozwojem przemysłu produkcyjnego rośnie zainteresowanie targami
Hannover Industrial Week, Hannover 19?24 kwietnia
Hanower, Niemcy. Co roku Hannover Industrial Fair (Hanowerskie Targi Przemysłowe) oferują odwiedzającym światowej klasy ekspozycje obejmujące pełną gamę technologii automatyki. W 2004 r. targi rozszerzą zakres ekspozycji przez włączenie dobrze znanej wystawy automatyki procesowej, Interkama + do formuły ?osiem pokazów jednocześnie?. Interkama, przebiegająca pod hasłem ?Zobaczcie jutro już dziś?, odbędzie się wraz z siedmioma innymi ekspozycjami w dniach 19?24 kwietnia na hanowerskich terenach targowych. W tekście rekomendujemy kilka imprez.
Interkama kładzie nacisk na procesy, uzupełnia wystawę i prezentuje sektory systemów sterowania (HMI ? interfejs człowiek-maszyna), magistrali polowych, konserwacji i usług przemysłowych oraz technik informatycznych (IT). Wystawa ma na celu zatarcie sztucznych granic pomiędzy technologiami produkcji dyskretnej i przemysłu przetwórczego. W ramach Forum Interkama odbędą się dyskusje panelowe
i prezentacje o różnej tematyce, poczynając od oprzyrządowania, poprzez komunikację przemysłową, po ochronę przeciwwybuchową.
Automatyka Produkcyjna to wciąż główny punkt imprezy. Obejmie wystawy z zakresu oprogramowania sterującego, przemysłowych komputerów osobistych i systemów osadzonych dla robotyki, systemów czujnikowych, silników elektrycznych i innych. Specjalna ekspozycja Automatyka na żywo zaprezentuje rozwiązania z dziedziny robotyki, montażu i transportu materiałów oraz systemów przetwarzania obrazu (czujnikowych).
Cyfrowa Fabryka wyjaśni, w jaki sposób koncepcje i systemy cyfrowe pomagają optymalizować procesy przemysłowe, oraz zasadniczą rolę technik informacyjnych i oprogramowania w tym zakresie.
Na Wystawie Energetycznej odwiedzający zapoznają się z najnowszymi osiągnięciami w produkcji i dystrybucji energii odnawialnej, w tym z ogniwami wodorowymi i paliwowymi oraz rozwiązaniami w dziedzinie zarządzania energią.
Technologia Powierzchniowa przedstawi wszelkie dostępne procesy obróbki powierzchni, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii i ochronę środowiska w zakładach wytwórczych oraz ograniczenie wpływu wyrobów na środowisko naturalne.
Mikrotechnologia zaprezentuje najważniejsze tendencje i technologie w świecie mikrosystemów, a także ich zastosowanie w automatyzacji, komunikacji, energetyce i life sciences (fizjologia, biochemia).
Podwykonawstwo będzie stanowić forum prezentacji ofert i nawiązywania kontaktów w dziedzinie projektowania produktów, budownictwa i rozwoju produkcji.
Badania i Rozwój umożliwią instytutom badawczym i szkołom wyższym prezentację sposobów sprzedaży nowatorskich rozwiązań oraz udostępniania ich firmom i przedsiębiorstwom produkcyjnym.
National Manufacturing Week, Chicago 23?26 luty
Od 23 do 26 lutego 2004 r. w ramach Krajowego Tygodnia Wytwórczości (NMW) w Chicago odbyła się Krajowa Wystawa Automatyki Przemysłowej (NIAS). Oferta handlowa była bardzo zróżnicowana, obejmowała specjalistyczne narzędzia niezbędne profesjonalistom do stawienia czoła światowej konkurencji. Tegoroczną wystawę odwiedziło prawie 30 000 osób. Oto kilka najważniejszych faktów:
-
blisko 1000 wystawców w sześciu ekspozycjach handlowych;
-
220 sesji konferencyjnych w siedmiu panelach tematycznych;
-
26 lutego ? wizyta Dona Evansa, sekretarza handlu USA;
-
Pawilon Nowych Rynków Kapitałowych oferujący kadrze zarządzającej pomoc w szukaniu nowych źródeł finansowania;
-
ekspozycja automatyki ?Siemens Automation & Drives? (A&D)
-
tysiące nowych produktów i rozwiązań: przemysłowe komputery osobiste przeznaczone do pracy w trudnych warunkach; przenośny analizator drgań; samonadzorujący się zespół dla systemów wyłączeń awaryjnych i wyłączników bezpieczeństwa, a także działający w czasie rzeczywistym system profilowania chwytu, służący do wykrywania niedokładności przyporządkowania walców, przekosu walców i usterekwypukłości.
Rosnący popyt oznacza więcej kupujących
? W ubiegłym roku klienci byli tacy jak rynek: nerwowi, ostrożni, ograniczeni budżetem i niechętni do składania zamówień. Obecnie wszystko wskazuje na to, że rysują się nowe perspektywy i uwolniono popyt. Na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy menedżerowie ds. zakupów składają znacznie więcej zamówień, a ich pewność siebie stale wzrasta ? mówi John Stuttard, wiceprezes ds. przemysłu organizatora NMW, Reed Exhibitions. ? W naszej branży wystawcy na NMW osiągali rekordowe wielkości sprzedaży przez 6 z ostatnich 8 tygodni. Z uwagi na ogólny wzrost popytu, na tegorocznej wystawie było znacznie więcej kupujących.
Wydawcy Control Engineering byli gospodarzami dwóch NMW: ?Skutki projektów czasu rzeczywistego dla inżynierów automatyków?, które prowadził David Greenfield, dyrektor redakcji CE, oraz ?Gdzie powinna rezydować logika sterująca?? (gospodarz ? Mark Hoske, redaktor naczelny CE).
W czterech nowych pawilonach specjalnych na NMW 2004 zaprezentowano:
-
Technologię bezprzewodową;
-
Czujniki, który będą wykorzystywane w najnowszym oprzyrządowaniu i regulatorach;
-
Systemy niezawodności służące utrzymywaniu gotowości instalacji roboczych przy zachowaniu ich najwyższej dostępności
-
Rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska.
Na targach pojawiły się też akcenty polskie. Jeden z wystawców, QHIGroup z Wielkiej Brytanii, prezentował z dużym sukcesem dystrybuowane przez duńską firmę SIGNALIX Moduły Telemetryczne MT-101 produkcji polskiej firmy AB-MICRO. Zbudowany pomiędzy USA, Wielką Brytanią, Danią i Szwecją bezprzewodowy ?most? GPRS pozwalał na zdalne monitorowanie i nadzór obiektu demonstrowanego na stoisku w Chicago z odległych biur europejskich. Tak więc pośrednio Polska zaistniała na targach jako dostawca najnowszych technologii bezprzewodowego monitoringu.