Serwoprasy z napędem TOX-ElectricDrive

Precyzja wykonania i dbałość o detale  na każdym etapie to potrzeby współczesnej produkcji, dla których dział rozwoju TOX? PRESSOTECHNIK opracował zupełnie nową konstrukcję ? prasy z kompaktowym serwonapędem liniowym TOX-ElectricDrive.

Napędy elektryczne zasilane poprzez serwo-moduły są znane i stosowane na rynku od dość dawna. Ich niezawodność, elastyczność oraz łatwość programowania zdecydowały o znacznym postępie technologicznym w budowie maszyn do precyzyjnego montażu, wypierając napędy pneumatyczne. Jednakże zakres sił nacisku jest w nich dość ograniczony, a powszechnie stosowane śruby napędowe są zbyt słabe lub niedokładne, by można było stosować je w prasach. Wyroby stają się coraz bardziej złożone i niejednokrotnie łączy się zróżnicowane elementy w seriach po kilka sztuk. Taka zmienność aplikacji wymaga kompromisu co do jakości lub stosowania kilku maszyn. Potrzeba jest jednak matką wynalazku.  Istnieje skuteczne rozwiązanie wszystkich tych problemów ? prasa z programowalnym serwonapędem liniowym o siłach nacisku do 400kN.

Sercem maszyny jest serwonapęd liniowy TOX-ElectricDrive, zbudowany w oparciu o bardzo precyzyjną śrubę toczną, po której porusza się nakrętka z przekładnią planetarną. W celu obniżenia masy układ napędowy zabudowany jest w korpusie aluminiowym, na którym umieszczono dwa przetworniki tensometryczne siły do oceny odkształceń korpusu i pośredniego pomiaru siły nacisku. Śruba połączona jest poprzez sprzęgło i przekładnię z bezszczotkowym silnikiem serwo, wyposażonym dodatkowo w resolver do odczytu pozycji serwonapędu.
W rezultacie otrzymujemy bardzo zwartą konstrukcję, która po zmontowaniu jest poddawana rygorystycznym testom. Kompaktowa zabudowa redukuje koszty montażu i obsługi, a precyzyjny układ śruba-nakrętka w połączeniu z przetwornikami siły umożliwia kontrolę parametrów roboczych. W jednym cyklu roboczym siłownik może wysuwać się z różnymi prędkościami oraz siłami nacisku, dostosowując się do zmiennych warunków procesu, tym samym gwarantując produkcję zgodnych wyrobów i eliminację wadliwych. Po modyfikacji, serwonapęd EPMK 055 uzyskał 400 mm skoku, maksymalną siłę nacisku 30kN oraz powtarzalność pod pełnym obciążeniem +/- 0,05 mm

Integralną częścią dostawy jest kontroler oraz specjalnie napisane, autorskie oprogramowanie TOXSoftWare. Pracujący w środowisku Javaprogram, pełni z jednej strony funkcję programatora posuwu napędu a z drugiej systemu monitorowania procesu. Program dodatkowo posiada moduł archiwizacji danych oraz eksportu do formatów otwartych. Parametry procesu, jak siła nacisku, granice tolerancji oraz czas wykonania detalu, są archiwizowane i przechowywane w pamięci podręcznej (ostatnie 500 pomiarów), skąd są przesyłane na serwer. W kontrolerze można zapisać 270 różnych procesów, a każdy może być wywołany w czasie pracy serwoprasy, przestawiając produkcję na inny rodzaj komponentu.
Podstawowe obszary zastosowań dla serwonapędu TOX-ElectricDrive to prasy do dokładnego montażu i tłoczenia złożonych elementów. Wykorzystanie precyzyjnego napędu eliminuje konieczność produkcji zróżnicowanych narzędzi i przyrządów, a jego wysoka elastyczność umożliwia łatwe i szybkie przezbrojenie prasy pod nowy wyrób. TOXSoftWare pozwala uzyskać z każdego procesu 100% pewności co do jakości detalu, natomiast zużycie energii przez serwonapęd jest około 10-krotnie niższe niż siłowników pneumatycznych o podobnych siłach nacisku.

Więcej na stronie  http://www.tox-pl.com/pl/produkty/prasy.html