Samsung proponuje inteligentne sieci komórkowe

    Rosnąca ilość danych przesyłanych przez sieci mobilne wpływa na obniżenie jakości połączeń i transmisje danych. Samsung Electronics proponuje nowe rozwiązanie mające reagować na wzmożony ruch w sieciach.

    Lawina danych to nowe wyzwanie dla operatorów związana z koniecznością zwiększania przepustowości sieci mobilnych. Jednak wzrost przepustowości wiążę się ze wzrostem zakłóceń podczas przesyłu. Rozwiązania Smart SON i Smart CA mają rozwiązać ten problem dzięki scentralizowanemu inteligentnemu kontrolerowi sieci.

    Smart SON (sieć samoorganizująca się) automatycznie rozpoznaje spadek wydajności podsieci i podejmuje działania naprawcze praktycznie w czasie rzeczywistym. Samsung zamierza przedstawić, jak rozwiązanie działa w przypadku niespodziewanych awarii sieci, a następnie przywrócenia zasięgu przez inteligentne dopasowanie wybranych parametrów takich jak poziom sygnału antenowego i poziom wzmocnienia. SON ma działać także w przypadku nowej zabudowy w danym terenie, dynamicznie przywracając i optymalizując zasięg usług.

    Firma opracowała też rozwiązanie Smart CA (Carrier Aggregation, agregacja częstotliwości), które zwiększa przepustowość danych dla użytkowników mobilnych zlokalizowanych w obszarach zachodzących na siebie sieci.