SAILOR-12A – szczelny i odporny na niską temperaturę komputer panelowy z certyfikatem morskim IEC60945

Często istnieje konieczność zabudowy systemu komputerowego w lokalizacji narażonej na trudne warunki zewnętrzne. Duże zapylenie, niebezpieczeństwo kontaktu z wodą, temperatura pracy poniżej 0ºC tworzą wymagania, którym może sprostać niewiele dostępnych na rynku konstrukcji komputerów panelowych. Specyficznym obszarem zastosowania są morskie systemy komputerowe. Sprzęt dopuszczony do implementacji w aplikacjach tego typu musi spełniać ściśle określone warunki co jest potwierdzone właściwym certyfikatem.
 
Wyróżniającą cechą komputera SAILORPC-12A  jest stopień ochrony IP67 dzięki czemu komputer jest całkowicie odporny na działanie kurzu i wody. Możliwe jest jego pełne zanurzenie na głębokość do 1 m. Bezpieczą współpracę z urządzeniami peryferyjnymi, przy zachowaniu szczelności zapewniają wodoodporne złącza interfejsów komunikacyjnych.  Dodatkowym atutem jest mocna aluminiowa obudowa chroniąca komputer przed mechanicznym uszkodzeniem. Komputer jest przystosowany do pracy w szerokim zakresie temperatur pracy : od -10ºC do 50ºC. Urządzenie to zostało przebadane pod kątem zastosowania w systemach morskich i otrzymało certyfikat potwierdzający jego zgodność z normą IEC60945. Norma ta określa wymagania dla urządzeń radiokomunikacyjnych i systemów elektronicznych stosowanych w żegludze.
 
Komputer oparty jest na energooszczędnym procesorze Intel Atom N270 1.6 GHz z chłodzeniem pasywnym, posiada wbudowany moduł 1 GB RAM DDR2 z możliwością maksymalnej rozbudowy do wielkości 2 GB. Standardowe interfejsy wejścia – wyjścia wyprowadzone na gniazdach M12 to: USB, CAN,wyjścia audio, RS-232, RS-232/422/485, GbEthernet LAN, gniazdo zasilania. Komunikację bezprzewodową zapewnia moduł Wireless LAN 802.11 z anteną wkomponowaną płasko w obudowę. Komputer posiada również slot karty CompactFlash II oraz antywstrząsową kieszeń do montażu dysku 2,5” SATA. 
 
Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz TFT LCD XGA o przekątnej ekranu 12.1” z nakładką dotykową. Standardowa wersja komputera posiada wyświetlacz o jasności 400 cd/m2, kontraście 500:1 oraz rozdzielczości do 1024×768. Dostępna jest także wersja superjasna komputera – SAILOR-12ASR o jasności aż 1000 cd/m2, kontraście 700:1. Duża jasność ekranu jest niezmiernie istotna przy zastosowaniu komputera właśnie w systemach stosowanych w żegludze. Oprócz tego, dzięki wytrzymałej i szczelnej konstrukcji oraz odporności na niskie temperatury, komputer ten doskonale nadaje się także do zastosowania w przemyśle spożywczym, ciężkim, w zastosowaniach wojskowych lub jako terminal wózków  widłowych. www.jm.pl www.ieiworld.pl