Rynek UPS w rozkwicie ? sprzedaż rośnie o 10% rocznie

Schneider Electric obserwuje wzrost zainteresowania systemami podtrzymania zasilania przeznaczonymi do użytku domowego, co łączy się z popularnością produktów smart home. Zakupem urządzeń UPS najbardziej zainteresowani są też mali i średni przedsiębiorcy. W ciągu ostatniego roku sprzedaż UPS (Uninterruptible Power Supply) wzrosła o ok. 10%.

Jak stwierdził na spotkaniu z przedstawicielami prasy branżowej Grzegorz Kostek, Sales Engineer ? Electrical Distribution w Schneider Electric, klienci widzą, że UPS staje się koniecznością przy wyborze inteligentnych rozwiązań do domu. Musi zasilać sterowniki, które zarządzają budynkiem. Uważa też, że w dłuższej perspektywie świadomość odnośnie do korzyści związanych z zasilaniem gwarantowanym będzie rosnąć wraz z rynkiem produktów smart home. Jeśli chodzi o małe i średnie firmy, rośnie świadomość, że w dobie cyfryzacji przestoje w małych firmach niosą ze sobą coraz większe straty finansowe. Na przykład biura projektowe, które decydują się na korzystanie ze specjalistycznych programów do projektowania instalacji elektrycznych EcoStruxure Power Design, żeby projektować szybciej, korzystając ze wsparcia oprogramowania, projektanci muszą mieć ciągły dostęp do energii. Nawet mały przestój w dostawie prądu potrafi sparaliżować pracę. Małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają z UPS-ów line-interactive, które mają mniejszą moc i prostszą konstrukcję niż te dedykowane klientom przemysłowym, ale ich parametry w zupełności spełniają ich potrzeby oraz dzięki mniejszej złożoności są dla małych firm atrakcyjne cenowo. Z kolei dla przedsiębiorstw, które mają większe wymagania, jeśli chodzi o zasilanie gwarantowane (np. więcej sprzętu), odpowiednie są UPS-y z serii ES ? o wyższej mocy, ale wciąż proste w użytkowaniu. Mają też dłuższe czasy podtrzymania ? dzięki nowym rozwiązaniom, nawet jeśli brak zasilania się przedłuży, to urządzenia nadal są właściwie zabezpieczone.

UPS niezbędny dla MSP

W sektorze przemysłowym zasilanie gwarantowane jest standardem. Zdaniem Cezarego Gutowskiego, Sales Support Manager ? UPS w Schneider Electric wzrasta świadomość, że instalacja, która nie zakłada stosowania takich rozwiązań, jest niekompletna. Również innym, nie mniej istotnym, trendem wpływającym na rynek zasilania awaryjnego jest ?edge computing?. Trend ten związany jest z transformacją cyfrową, która przy ciągłym dążeniu do poprawy wydajności i wyników stawia coraz większe wyzwania przepustowości przesyłu i prędkości przetwarzania danych. Dlatego jak uważają specjaliści Schneider Electric, coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystanie miniaturowych centrów danych i przetwarzanie informacji na ?obrzeżu? sieci, bliżej użytkownika końcowego. Firma Schneider Electric oferuje rozwiązania micro data center składające się z zasilania, chłodzenia i monitorowania. Najnowszym tego typu rozwiązaniem jest model 6U ? idealny do zastosowań nawet w miejscach niededykowanych IT oraz z możliwością montażu na ścianie w celu oszczędności przestrzeni. Uważa się, że edge computing będzie zyskiwać na znaczeniu z uwagi na ograniczenia związane z przepustowością i opóźnieniami w transmisji. Jak podkreślił Cezary Gutowski, nie można zapominać o regulacjach zabraniających przesyłania do chmury określonych danych. Zniesienie tego rodzaju barier wymaga budowania mostów, których funkcję pełni infrastruktura typu edge.

W trakcie spotkania zaprezentowano nowe linie produktowe firmy. W głównych rodzinach produktów np. w rodzinie V firmy, wprowadzane są akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) i nowe tryby przetwarzania energii. Ich główną przewagą nad tradycyjnymi akumulatorami kwasowo-ołowianymi stosowanymi w urządzeniach UPS to znacznie większa gęstość upakowania energii pozwala to zgromadzić podobną ilość energii w układzie znacznie mniejszym i lżejszym. Może też pracować w szerszym zakresie temperatur. Niestety baterie tego typu są nadal znacznie droższe, ale ich ceny powinny spadać. Schneider Electric był pierwszym producentem, który wprowadził akumulatory Li-Ion do oferty UPS trójfazowych trzy lata temu.


Autor: Bohdan Szafrański