Na całym świecie zainstalowano już ponad trzy miliony robotów przemysłowych, a tempo ich instalacji szybko rośnie. Przypadki użycia mnożą się, od układania na półkach, przez czyszczenie, po produkcję. Roboty mają coraz większe znaczenie, ponieważ wiele krajów zmaga się z niedoborem siły roboczej i starzeniem się społeczeństw. W tym kontekście prognozuje się, że rynek robotyki osiągnie wartość 218 miliardów dolarów do 2030 roku.
Raport zwraca uwagę na liczne sektory, na które roboty będą miały wpływ, w tym przemysłowy, medyczny, logistyczny, produkcyjny, inspekcyjny, sprzątający, rolniczy, obronny i bezpieczeństwa oraz konsumencki. W miarę jak inteligencja robotów staje się coraz bardziej wyrafinowana, autonomiczne maszyny będą coraz bardziej powszechne w domu i miejscu pracy.
Isabel Al-Dhahir, starszy analityk w zespole Thematic Intelligence w GlobalData, komentuje: “W ramach opieki zdrowotnej coraz więcej operacji jest przeprowadzanych lub wspomaganych przez roboty. Roboty w magazynach i centrach dystrybucyjnych umożliwiają wysokowydajną logistykę. A po stronie konsumentów, autonomiczne odkurzacze stały się powszechne w wielu gospodarstwach domowych”.
Al-Dhahir kontynuuje: “Postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji umożliwiły rozwój robotów, dzięki czemu stały się one wysoce złożonymi produktami, a nie samodzielnymi maszynami o stałej funkcji, jakimi były wcześniej. To z kolei zwiększyło liczbę ról, jakie mogą pełnić roboty. Przetwarzanie w chmurze ma kluczowe znaczenie dla tego rozwoju, umożliwiając szybsze, bezpieczniejsze i skalowalne zarządzanie czujnikami, obliczeniami i pamięcią”.
Oprócz postępu technologicznego, adopcja robotów jest silnie związana z bieżącymi wydarzeniami. Wojna rosyjsko-ukraińska zwiększyła sprzedaż dronów wojskowych i przyspieszyła ich funkcjonalizację. Starzejące się populacje i niskie wskaźniki dzietności w Korei Południowej, Singapurze i Japonii zachęciły do korzystania z robotów w celu wypełnienia luk na rynku pracy. Wojny technologiczne między Chinami a Stanami Zjednoczonymi również napędzają rynek robotyki, ponieważ wydajna, tania i wysokiej jakości produkcja staje się coraz ważniejsza.
Al-Dhahir podsumowuje: “Robotyka wpływa na pracę, zmieniając linie produkcyjne, a w niektórych przypadkach zastępując ludzkich pracowników. Technologie robotyczne, takie jak coboty i roboty logistyczne, przekształcają fabryki w zaawansowane laboratoria inżynieryjne, w których procesy i komponenty linii montażowych są stale analizowane, usprawniane i ulepszane”.
“Związki zawodowe, decydenci polityczni i naukowcy społeczni coraz bardziej obawiają się, że automatyzacja doprowadzi do wysokiego poziomu bezrobocia, zwłaszcza jeśli gospodarka nie będzie w stanie stworzyć miejsc pracy o wyższej wartości dla tych pracowników, których zastąpią roboty”.