Rusza budowa Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii

    Kamień węgielny pod budowę Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii wmurowano w poniedziałek w Poznaniu. Od 2012 roku będzie on oferował laboratoria firmom z branży chemicznej, biotechnologicznej i informatycznej.

    Obiekt powstaje na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-TechnologicznegoFundacji UAM (PPNT). Na powierzchni ok. 4,5 tys. mkw. znajdą się m.in. laboratoria, pomieszczenia biurowe, magazynowe, i serwerownia. W Zespole Inkubatorów powstanie także laboratorium mikrobiologiczne, oraz hala technologiczna.

    "Laboratoria te będą przeznaczone w szczególności dla potrzeb małych firm, które nie mają środków by samemu wybudować i wyposażyć tego typu miejsca pracy. Tutaj będą mogli je wypożyczyć do przeprowadzenia analiz" – powiedział prof. Bogdan Marciniec prezes Zarządu Fundacji UAM.

    "Wobec braku dużych polskich przedsiębiorstw zdolnych do tworzenia i utrzymywania własnych ośrodków badawczych, rola parków naukowych i technologicznych w naszym kraju powinna skoncentrować się na wspomaganiu i komercjalizacji badań dostosowanych do potrzeb małych i średnich firm" – dodał.

    Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii kosztować będzie 55 mln zł. 85 proc. pieniędzy pochodzi ze środków unijnych.

    PPNT to najstarszy w Polsce park naukowo-technologiczny. Powstał w maju 1995 roku w ramach Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wspiera proces komercjalizacji wyników badań naukowych w gospodarce oraz stymulacji rozwoju ekonomicznego Wielkopolski.

    PPNT to multidyscyplinarny ośrodek, grupujący specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. W ramach PPNT działają pracownie, laboratoria i firmy z dziedziny chemii i technologii chemicznej, archeologii, informatyki, fizyki, geologii oraz nauk ekonomicznych.