Rockwell Automation wprowadza nowe urządzenia, skaner laserowy i kurtynę świetlną, które zwiększają bezpieczeństwo i wydajność procesów produkcyjnych

Korzystając z dwóch nowych inteligentnych rozwiązań Rockwell Automation, zakłady produkcyjne mogą wykorzystać nowe dane z systemów bezpieczeństwa i przyczynić się do znacznej poprawy wydajności i bezpieczeństwa. Nowy skaner laserowy Allen-Bradley SafeZone 3 oraz kurtyna świetlna Allen-Bradley GuardShield 450L z protokołem CIP Safety w standardzie EtherNet/IP  zapewnia użytkownikom dostęp do krytycznych danych niezbędnych do uzyskania kompleksowego obrazu stanu maszyn lub statusu danej linii produkcyjnej. W rezultacie rozwiązania te pozwalają na budowę bardziej inteligentnych maszyn, dostarczających kluczowe informacje. Wpływa to znacząco na poprawę jakości monitorowania maszyn i pozwala na wydłużenie ich czasu pracy, ograniczenia przestojów,  zwiększa elastyczność i bezpieczeństwo.

Te inteligentne urządzenia przekazują informacje diagnostyczne, które mogą wskazać, na przykład gdzie występują awarie związane z bezpieczeństwem lub czy pracownicy przestrzegają standardowych procedur operacyjnych. Użytkownicy maszyn mogą wykorzystać te informacje, aby poprawić produktywność i trwałość swoich urządzeń produkcyjnych. 

?Dla wielu producentów ten nowy sposób postrzegania bezpieczeństwa nie tylko dodatkowo wspiera bezpieczeństwo ludzi i procesów, ale także znacząco zwiększa efektywność procesu produkcji? – powiedział Lee Lane, Wiceprezes i Dyrektor Generalny działu czujników, bezpieczeństwa i komponentów przemysłowych w Rockwell Automation. ?Tradycyjne urządzenia zabezpieczające dostarczają niewiele danych lub nie dostarczają ich wcale. Inteligentne urządzenia zabezpieczające zapewniają lepszy wgląd w operacje i pomagają użytkownikom zrozumieć aktualny stan procesu, warunki środowiskowe i inne czynniki, które mają wpływ na bezpieczeństwo i produktywność procesu.? 

Nowy skaner laserowy SafeZone 3 z protokołem CIP Safety zapewnia wykrywanie obszaru wewnątrz celi roboczej. Dodanie opcji CIP Safety umożliwia użytkownikom jednoczesne obsługiwanie wielu stref bezpieczeństwa zamiast przełączania się między nimi. Poszerza to także możliwości stosowania skanera i zapewnia istotne dane diagnostyczne za pośrednictwem sieci EtherNet/IP. 

Zwiększenie produktywności może nastąpić poprzez powiadomienie pracowników za pomocą alarmu o zbliżającym się niebezpieczeństwie, by zapobiec spowolnieniu lub zatrzymaniu maszyny. Ponadto funkcja CIP Safety rozszerza dostępne dane diagnostyczne, tak by ostrzegać użytkowników o typowych awariach, jak choćby obecność kurzu na soczewce skanera. 

Z kolei kurtyna świetlna GuardShield 450L z protokołem CIP Safety w standardzie EtherNet/IP chroni personel przed obrażeniami związanymi z niebezpiecznym ruchem maszyny. CIP Safety zapewnia użytkownikom większy dostęp do danych diagnostycznych w celu poprawy produktywności i elastyczności pracy. 

Użytkownicy mogą dokładnie zobaczyć, które wiązki są wyzwalane na kurtynie świetlnej, by lepiej zrozumieć przyczynę zdarzenia związanego z przestojem. Dodatkowo, istnieje możliwość pobrania próbki obrazu świetlnego co 100 milisekund, aby śledzić profile produktów przez niego przechodzących i zidentyfikować potencjalne problemy z jakością. 

CIP Safety jest rozszerzeniem Common Industrial Protocol (CIP), protokołu warstwy aplikacji dla standard EtherNet/IP. Inteligentne produkty wykorzystujące CIP Safety z technologiami takimi jak GuardLink pomagają zwiększyć bezpieczeństwo i produktywność, a także znacznie upraszczają system okablowania. Oferują również doskonałą integrację z systemem sterowania Allen-Bradley Compact GuardLogix SIL 3 za pomocą aplikacji Studio 5000 Logix Designer. 

Te i inne inteligentne produkty, takie jak enkoder bezpieczeństwa 843ES i uniwersalny moduł enkodera we/wy CompactBlock Guard Safety, stanowią część oferty produktów i rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa firmy Rockwell Automation pozwalają na budowę maszyn w koncepcji SMART, co przekłada się na wydajniejszą produkcję.


Rockwell Automation