Robotyka kolejna ewolucja na sali operacyjnej

Po opanowaniu przemysłu, roboty podbijają obecnie nauki medyczne.

Fot. FAULHABER

Korzyści są oczywiste: brak zmęczenia, maksymalna prędkość i precyzja, optymalna ergonomia. Specjaliści uważają, że wykorzystanie robotów medycznych to kolejny krok w leczeniu pacjentów. Juz dzis zrobotyzowane systemy wykorzystywane sa w wielu zastosowaniach chirurgicznych, na przyklad w ortopedii, w neurologii oraz chirurgii sercowo naczyniowej i płucnej lub w laryngologii. Obok uznanych producentów na rynku pojawiają się innowacyjne start-upy.

Technologia medyczna znajduje zaufanego dostawcę, w postaci firmy FAULHABER, nie tylko w zakresie procedur wspomaganych przez robotykę. Na przykład systemy napędowe wykorzystywane są w pompach serca, w instrumentach chirurgicznych, w okulistyce oraz w obrazowaniu i przetwarzaniu obrazów.

W sali operacyjnej odbywa się praca w skupieniu. Zespół przygotowuje pacjenta do zabiegu. Jednak pierwsze cięcie wykonuje robot, a nie lekarz. Chirurg siedzi skoncentrowany przed pulpitem chirurgicznym i za pomocą joysticka steruje ramionami robota, który przeprowadza procedurę zabiegową na stole w sali operacyjnej. Nawet po 24 godzinach pracy, doskonała precyzja i dokładność działania robota nie ulegają pogorszeniu. Kamera, ważna przede wszystkim przy zabiegach małoinwazyjnych, gwarantuje optymalnie przygotowany obraz pozbawiony drgań. Na monitorze 3D lekarz dokładnie obsrwuje i widzi, co dzieje się w żołądku pacjenta. Zamiast tradycyjnego podglądu dwuwymiarowego, który często jest bardzo ograniczony, lekarz widzi każdy szczegół na monitorze 3D. Ponadto smukłe i technologicznie zawansowane ramiona umożliwiają większą swobodę ruchu podczas cięcia, zespalania i zszywania w porównaniu z procedurami standardowymi. Ponieważ ciało pacjenta zostaje podane dokładnym pomiarom przed każdym zabiegiem, komputer może wygenerować trójwymiarowy obraz obszaru operacyjnego. Zmieniając dane wprowadzone przez chirurga do komputera możemy przeprowadzić nacięcia z precyzją w zakresie dziesiątej milimetra, czego nie można by było wykonać przy pomocy ludzkiej dłoni. Przy pomocy komputera robot może cały czas kontrolować czy działania zabiegowe lekarza odbywają się we właściwym obszarze. W razie wątpliwości system może zatrzymać pracę lekarza, a tym samym zapobiec potencjalnym pomyłkom lekarskim.

Fot. FAULHABER

Różne systemy

Nie istnieje praktycznie żadna procedura medyczna, w której nie byłoby możliwe działanie wspierane przez robota. Już dziś ponad 70 firm oferuje systemy dla szerokiego zakresu procedur. Na przykład w zakresie zabiegów chirirgicznych kręgosłupa, kolana, bioder oraz żołądka, w neurochirurgii, laryngologii, w przypadku biopsji, w ginekologii i urologii lub nawet w zakresie zabiegów okulistycznych lub kardiologicznych. Technologia ta wyjorzystywana jest nawet podczas przeszczepiania włosów. Urzadzenie pracujące na sali operacyjnej różnią się między sobą konstrukcją w zależności od ich przeznaczenia. Są pośród nich bardzo duże, wieloramienne systemy jak również małe, nie większe niż puszka napoju. Te pierwsze mają zastosowanie w złożonych procedurach, te drugie zaś stosowane są po prostu do precyzyjnego przytrzymania instrumentu w pożądanej pozycji.

Fot. FAULHABER

Technologia medyczna z napędem

Pacjent nie ma świadomości odnośnie działań w sali operacyjnej. Działa znieczulenie. Anestezjolog dokładnie monitoruje funkcje życiowe. Dzięki FAULHABER może ona polegać na sztucznym oddychaniu. W układzie turbiny wentylatora wbudowanego w system anestezjologiczny pracuje bezszczotkowy silnik DC o dużej prędkości i o średnicy zaledwie 24mm. Silnik ten nie tylko jest wyjątkowo szybki i cichy w całym zakresie prędkości ale także niebywale dynamiczny. Umożliwia to bardzo naturalne oddychanie. Dzięki temu możliwa jest odpowiednia i naturalna wentylacja dorosłych, dzieci i noworodków w trakcie trwania całego znieczulenia ogólnego. Ponadto wentylacja w oparciu o turbinę przez cały czas pozwala pacjentowi na swobodne oddychanie (oddychanie spontaniczne).

Ponieważ działania wspierane przez roboty mają coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach, wzrasta również popyt na układy napędowe, na przykład do pozycjonowania ramion robota. Potrzebne są tutaj bardzo dynamiczne systemy generujące pełną prędkość w jak najkrótszym czasie. Dzięki technologii bezżelazowych rdzeni uzwojenia oraz płaskim krzywym prędkość – moment, obrotowy systemy napędowe FAULHABER dysponują wszystkimi koniecznymi właściwościami, takimi jak precyzyjne pozycjonowanie i sterowanie prędkością. Rodziny wysoce wydajnych motorów, na przykład FAULHABER BX4 czy BP4 oraz nowa seria BXT, uzupełnione szeroką gamą przekładni, enkoderów optycznych, magnetycznych lub absolutnych oraz sterownikami prędkości i ruchu, idealnie nadają się dla wymagających zastosowań z zakresu robotyki nie tylko w medycynie ale także w wielu innych obszarach.

https://www.faulhaber.com/en/markets/surgical-robot/