Robot zastąpi człowieka na spotkaniach i konferencjach

Nie masz czasu wyjechać na konferencję? Wycieczka do fabryki poza zasięgiem? Nie ma problemu, zastąpi Cię robot.

iRobot i Cisco zaprezentowały nowego wideorobota Ava 500 wykorzystującego technologię Cisco TelePresence. Jak to działa? Mobilny robot z ekranem może podążać z innymi uczestnikami spotkania, wysłuchiwać prelekcji, oglądać prezentacje, czy umożliwić rozmowy na odległość z partnerami. Nic nie umknie uwadze, za to nie trzeba udawać się w odległe miejsca.

Technologie tzw. teleobecności i autonomicznej nawigacji, pozwalają osobom pracującym zdalnie na udział w spotkaniach i prezentacjach bez ograniczeń wynikających z konieczności korzystania z dedykowanych pomieszczeń lub specjalnie przygotowanych stanowisk wideokonferencyjnych. Robota można wykorzystać także jako realny awatar na spotkaniach w biurze, czy do obchodu pomieszczeń. Wszystko przygotowano tak, by użytkownik czuł się fizycznie obecny w danym miejscu.

Do tej pory robotów Ava używano jako element stacjonarnego wyposażenia biur. Ale stworzenie mobilnej platformy i dodanie 21,5-calowego ekranu HD pozwala na zastosowanie robota w zupełnie nowych środowiskach – spontanicznie i w ruchu.

Zdalny użytkownik może planować oraz kontrolować pracę robota Ava 500, wykorzystując interfejs dotykowy podobny do stosowanego w tabletach. Wystarczy tylko wskazać palcem na mapie wybraną lokalizację lub wybrać pomieszczenie czy imię pracownika. Po ustaleniu planu zadań robot zostaje automatycznie aktywowany i udaje się we wskazane punkty. Pokonując drogę od stacji dokującej do wyznaczonego miejsca robot może działać w dwóch trybach: „prywatnym” lub „publicznym” — korzystając z drugiej opcji, użytkownik jest „widziany” i „widzi”, może także zatrzymać robota, aby np. porozmawiać ad hoc ze spotkanym kolegą z biura. Po zakończeniu sesji, robot automatycznie wraca do stacji dokującej, aby doładować baterie.