Robot edukacyjny Astorino do nauki robotyki przemysłowej – polski produkt firmy ASTOR w światowej dystrybucji koncernu Kawasaki Robotics

Podpisanie umowy między Kawasaki Robotics i ASTOR: Kenji Bando-San i Andrzej Garbacki

23 listopada 2022 r. w Krakowie została podpisana oficjalna umowa o dystrybucji robotów edukacyjnych Astorino, produkcji polskiej firmy ASTOR przez japoński koncern Kawasaki Robotics. Zgodnie z nią, obie strony zobowiązują się do budowania marki Astorino oraz do wspólnej dystrybucji robotów. Umowę podpisał Kenji Bando-San, prezes Kawasaki Robotics EMEA oraz Andrzej Garbacki, wiceprezes zarządu ASTOR, dyrektor ds. robotyzacji.

Światowa premiera Astorino odbyła się w czerwcu br. w Monachium na targach Automatica, gdzie robot był pokazywany na wspólnym stoisku Kawasaki Robotics EMEA i ASTOR. Choć oficjalnie umowa obowiązuje od 23.11.2022, Astorino zdążyło się już pojawić w kilkunastu szkołach i uczelniach technicznych w Polsce, jak również w Niemczech, Japonii, Egipcie i  Włoszech. Przykładowo, 4 roboty Astorino zostały dostarczone do Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, które jako pierwsze w kraju uruchomiło kształcenie w zawodzie technik robotyk i ustanawia standardy kształcenia dla tego kierunku.

Podpisanie kontraktu pomiędzy Kawasaki Robotics a ASTOR na dystrybucję robotów Astorino było dla mnie niezwykłe. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że coś, co zaczęło się ponad 10 lat temu jako hobby, przerodziło się w produkt, który może rozwijać nowe młode talenty na całym świecie ? mówi Marek Niewiadomski, wynalazca i konstruktor robota Astorino, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej i  pracownik ASTOR.

Złożony robot Astorino oraz pokazane części wydrukowane z druku 3D do samodzielnego montażu

Istotnym z punktu widzenia szkół realizujących kierunek technik robotyk jest to, że jest to robot 6-osiowy, o konstrukcji identycznej z robotem przemysłowym i programowany w języku robotów przemysłowych, z możliwością samodzielnego tworzenia aplikacji. Jego dodatkowym atutem jest to, że robot jest produkowany w Polsce, w krakowskim ASTOR Robotics Center. Ciekawostką jest fakt, że robot powstaje w 99% w technologii druku 3D.

To zupełnie nowa jakość edukacji robotyki przemysłowej, nie tylko w Polsce. Wraz z  robotem Astorino, placówka edukacyjna otrzymuje komplet podręczników do programowania i  obsługi robota oraz konspekty lekcji dla nauczycieli.

Zespół wspierający rozwój ASTORINO w firmie ASTOR wraz z Kenji Bando-Sanem i Philipem Wernerem z Kawasaki Robotics EMEA

Zawsze było tak, że technologie przyjeżdżały z Japonii do Polski, a teraz jest odwrotnie! To niecodzienne wydarzenie w branży nowoczesnych, wysokich technologii. Dzięki wieloletnim wysiłkom Marka Niewiadomskiego i zespołu Działu Osprzętu Robotyki, wsparciu firmy oraz inwestycjom w rozwój talentów i rozwój procesów R&D, stworzyliśmy pierwszego na świecie komercyjnego robota edukacyjnego o charakterze przemysłowym. Polska myśl inżynierska została doceniona w Japonii, co zaowocowało podpisaniem kontraktu na dostarczanie polskich robotów przez japoński koncern. Kawasaki Robotics oficjalnie włączyło markę Astorino do oferty, a tym samym do sprzedaży na całym świecie ? podsumowuje Andrzej Garbacki, wiceprezes zarządu ASTOR, dyrektor ds. robotyzacji.

Uczniowie i studenci dzięki robotom Astorino dostają możliwość praktycznej i bezpiecznej nauki robotyki w kierunku realnych zastosowań w przemyśle. Technik robotyk czy inżynier mechatronik ma szansę być lepiej niż kiedykolwiek przygotowany do pracy w zawodzie robotyka. Uczelnia, inwestując w to rozwiązanie, podnosi jakość nauki robotyki i tym samym swój prestiż.

Podpisanie kontraktu Astorino otworzyło nam kolejne drzwi. Jesteśmy gotowi, by dostarczyć Astorino w każdy zakątek świata ? mówi Katarzyna Florek, lider ds. eksportu osprzętu robotyki w firmie ASTOR.

Dodatkowe pytania czy prezentacja robota Astorino możliwe są podczas indywidualnego spotkania z jego konstruktorem – Markiem Niewiadomskim w krakowskim ASTOR Robotics Center (po uprzednim umówieniu wizyty).


ASTOR