Rittal, Eplan i GEC na targach Hannover Messe 2022 – Usieciowione ekosystemy IT koniecznością dla inteligentnej fabryki

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych w Hanowerze to jedno z największych na świecie wydarzeń, koncentrujące się na obszarach kluczowych dla produkcji przemysłowej, promując nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Tegoroczna edycja targów odbędzie się w dniach 30 maja - 2 czerwca 2022 r., a krajem partnerskim jest w tym roku: Portugalia. | Fot. Rittal

Cele cyfrowej transformacji są jasne – większa transparencja, szybkość i zrównoważony rozwój w produkcji oraz eksploatacji. Warunkiem koniecznym są zdigitalizowane oraz usieciowione ekosystemy w przemyśle oraz IT – w budowie maszyn i urządzeń, automatyce, rozwiązaniach IIoT, w infrastrukturach IT czy inteligentnych usługach. Rittal, Eplan i German Edge Cloud – po raz pierwszy na wspólnym stoisku na targach Hannover Messe 2022, przedstawiły koncepcję jak połączyć te światy i wspierać przedsiębiorstwa na drodze do inteligentnej fabryki. Główny akcent położono na rozwiązania dla efektywnej, bezpiecznej i zrównoważonej eksploatacji urządzeń oraz procesów produkcji.  

W wielu firmach inteligentna fabryka wraz ze sztuczną inteligencją, aplikacjami czasu rzeczywistego, 5G i Przemysłu 4.0 jest ciągle jeszcze przyszłością. Praktyka w przemyśle wytwórczym pokazuje, że po około dziesięciu latach „Przemysłu 4.0” nadal nie został jeszcze wyczerpany optymalny potencjał cyfryzacji a  w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych dopiero teraz przystępuje się do działania.

„Jeżeli firmy chcą wytwarzać swoje produkty maksymalnie elastycznie, szybko, ekonomicznie i w zrównoważony sposób to potrzebują zintegrowanej cyfrowo produkcji oraz pełnego usieciowienia swoich procesów i ekosystemów”, mówi Markus Asch, CEO Rittal International. „Friedhelm Loh Group korzysta z doświadczenia w dziedzinie przemysłu i wiedzy technologicznej Rittal, Eplan oraz German Edge Cloud. Celem jest jeszcze ściślejsze połączenie postrzeganych często jako osobnych światów – budowy maszyn i urządzeń, automatyki, IIoT i IT oraz uzyskanie dodatkowych korzyści dla klientów”.

Główny akcent wspólnej ekspozycji targowej na HMI położono na rozwiązania dla efektywnej, bezpiecznej i zrównoważonej eksploatacji urządzeń.  

Cyfrowe procesy – od projektowania do serwisu

Platforma Eplan występuje jako system inżynieryjny, standardowe dane, interfejsy i uzupełniające usługi chmurowe zapewniające ciągłość i transparencję przebiegu procesów w całym łańcuchu tworzenia wartości – od projektowania przez produkcję i rozruch, aż po eksploatację urządzeń. Eplan zaprezentował aktualną platformę Eplan 2022 wraz z obiektowym zarządzaniem artykułami, nowym centrum wstawiania i inteligentnie powiązanymi rozwiązań chmurowych. Ponadto w Hanowerze przedstawiona została przyszła platforma Eplan 2023, która znacznie ułatwi zarządzanie makrami schematów elektrycznych w związku z międzynarodowymi normami i standardami. Kolejne innowacje, które  można zobaczyć na targach to nowy silnik graficzny i centralny system zarządzania artykułami. Prezentowane zostały również  takie nowości jak Eplan Data Portal Request Process, w którym przedsiębiorstwa mogą zamawiać w systemie kredytowym indywidualne dane artykułów w standardzie danych.  

Prezentacja przenośnika rolkowego pokazuje jak przedsiębiorstwa zyskują na całkowicie zdigitalizowanej bazie danych inżynieryjnych – także wtedy, gdy urządzenia ulegają awarii i należy szybko znaleźć źródła błędu. Obok rozwiązań chmurowych Eplan znajdują tutaj zastosowanie technologie z Przemysłowego internetu rzeczy (IIoT) i rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Szafa sterownicza w chmurze

W celu zapewnienia zawsze aktualnych danych aparatury sterowniczej Rittal przedstawił nową cyfrową kieszeń na schematy „Rittal ePocket”. Kod QR na szafie sterowniczej pozwala na uzyskanie dostępu do kompletnej dokumentacji maszyn i urządzeń w całym okresie użytkowania, w tym do zawsze aktualnego cyfrowego bliźniaka w chmurze Eplan Cloud. W ten sposób pracownicy Działu Serwisu i Konserwacji mogą łatwo sięgnąć do aktualnych schematów za pomocą smartfona lub tabletu, stojąc bezpośrednio przy urządzeniu. W przypadku naprawy gwarantuje to szybkie zidentyfikowanie i usunięcie błędu.

Technika chłodzenia i serwis dla zrównoważonego rozwoju

W centrum zainteresowania klientów obecnie jest również efektywna energetycznie i zrównoważona eksploatacja rozdzielnic i sterownic. W związku z tym firma Rittal przedstawiła po raz pierwszy nowe klimatyzatory serii Blue e+ S, które dzięki efektywnemu chłodzeniu hybrydowemu z technologią pasywnych heat pipe oszczędzają do 70 procent energii w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami zgodnie z pierwszymi przeprowadzonymi testami. Nowy czynnik chłodniczy dodatkowo zmniejsza potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). W ofercie są również technologie umożliwiające sieciowe połączenie urządzeń z usługami serwisu. Rittal Smart Service umożliwia wizualizację charakterystyki pracy klimatyzatorów. Transmisja danych w czasie rzeczywistym gwarantuje określenie potrzeb konserwacji oraz wczesne wykrycie krytycznych błędów. Automatyczne przetwarzanie danych pozwala na szybkie i efektywne usuwanie błędów, a przez to – zwiększenie dostępności urządzeń.

Rittal, Eplan i German Edge Cloud – po raz pierwszy na wspólnym stoisku – prezentują na targach Hannover Messe 2022, jak połączyć IT z przemysłem i wspierać przedsiębiorstwa na drodze do inteligentnej fabryki. | Fot. Rittal

Pełna transparencja w produkcji

Konstruktorzy German Edge Cloud  poświęcili uwagę  nie tylko rozwiązaniom dla eksploatacji urządzeń i pokazali, że już pierwsze kroki w cyfrowej transformacji istniejących struktur produkcyjnych stwarzają duże możliwości optymalizacji. Ta specjalizująca się w IIoT firma zaprezentowała jak wykorzystywać dane w inteligentnej produkcji zgodnie ze standardami Przemysłu 4.0 na przykładzie nowego zakładu Rittal w Haiger, gdzie stworzono sieciowe połączenie ponad 250 nowoczesnych maszyn i komponentów. Oncite Digital Production System dzięki analizom danych zwiększył transparencję oraz możliwości sterowania urządzeniami i systemami. To wszystko pomaga np. kierownikom produkcji w odpowiednio wczesnym wykrywaniu tzw. „wąskich gardeł”, problemów i zakłóceń oraz w podejmowaniu natychmiastowych działań.

Jako podstawę wszystkich aplikacji IT Rittal zaproponował RiMatrix Next Generation – przyszłościowe, modułowe rozwiązanie infrastruktury dla centrów danych o dowolnej wielkości i o dowolnych wymaganiach. Dzięki tej modułowej technice systemowej obejmującej szafy, zasilanie, chłodzenie, bezpieczeństwo oraz monitoring można łatwo i szybko zbudować indywidualne rozwiązania dla wszystkich scenariuszy IT – od instalacji jednoszafowych aż po centra danych typu Edge, Enterprise, Colocation i Hyperscale. Prezentacja projektowania centrum danych w 3D i jego budowy pokazała najnowsze rozwiązania z centrum kompetencyjnego Rittal. Główną atrakcją było kompletne rozwiązanie OT kontenera data center Rittal z innowacyjnym klimatyzatorem Blue e+ Outdoor dla rozbudowy infrastruktury na zewnątrz wraz z kompaktowym, efektywnym pod względem kosztów i energii chłodzeniem.

W celu uproszczenia oraz przyspieszenia wyboru i zakupu rozwiązań systemowych Rittal oferuje  takie narzędzia jak nowy konfigurator RiPanel i sklep internetowy MyRittal. Kluczem dla przyspieszonych procesów jest standaryzowana platforma systemowa „Rittal – The System.”, w skład której wchodzi: system obudów i szaf sterowniczych, klimatyzacji i rozdziału mocy. Do nowości zaliczają się szafy pojedyncze VX SE, kompaktowe obudowy AX z tworzywa sztucznego, chillery VX25 Top-Therm i system VX25 Ri4Power z zabezpieczeniem łukoochronnym A i B. Rittal zaproponował także najnowsze rozwiązania do budowy systemów magazynowania energii i infrastruktury ładowania.