Relacja z III edycji Konferencji ROBOTECH

 

W tym roku zebraliśmy ponad 160 uczestników i już po raz trzeci zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie robotyki spotkali się na Robotechu ? jednej z najważniejszych konferencji dotyczących tej tematyki w Polsce. W tym roku tak jak i w poprzednim czasopismo ?Control Engineering Polska? i Wydawnictwo Trade Media International zorganizowało ją we Wrocławiu, mieście, w którym działają zrobotyzowane centra produkcyjne, choćby takie jak Centrum Innowacji 3M, które uczestnicy konferencji mogli również zwiedzić. Tak jak rok temu nowoczesne centrum biznesowe Ibis Styles Wrocław Centrum gościło profesjonalistów: dyrektorów zakładów produkcyjnych, inżynierów robotyków i automatyków, przedstawicieli środowiska akademickiego i sektora państwowego. Jednym słowem spotkali się wszyscy zainteresowani robotyzacją, a w kuluarach można było obejrzeć interesujące prezentacje wystawców i bezpośrednio wymienić poglądy ze specjalistami. Wśród poruszanych w trakcie prelekcji zagadnień znalazły się między innymi takie jak: robotyka w koncepcji Przemysłu 4.0, właściwy wybór robota do konkretnej aplikacji, komputerowe systemy wspomagające w robotyce, optymalizacja systemów połączeń na stanowiskach zrobotyzowanych, symulacja zrobotyzowanych procesów produkcyjnych czy też dotyczące zagadnień związanych ze współpracą człowieka z robotem (tzw. collaborative robotics).

Do tematyki konferencji wprowadził uczestników Krzysztof Sas ekspert ds. systemów automatyki w firmie Robotize. Robotyką przemysłową zajmuje się od 7 lat i skutecznie wdrażał systemy zrobotyzowane głównie w przemyśle automotive i FMCG.

W tym roku wraz z Dawidem Cekusem uczestnicy pierwszej prezentacji od razu udali się w daleką podróż, przynajmniej w technologiach, bo tematem była budowa i wykorzystanie łazików marsjańskich w przemyśle. Dr hab. inż. Dawid Cekus jest profesorem Politechniki Częstochowskiej i kierownikiem Zakładu Komputerowego Wspomagania Projektowania. Założył Koło Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn, którego członkowie w 2018 roku zwyciężyli w konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge 2018 w USA. Jak się okazuje, łaziki marsjańskie można wykorzystać w przemyśle między innymi przy pracy na liniach produkcyjnych, jako roboty inspekcyjne czy też jako zastępujące człowieka w nieznanych, trudnych lub niebezpiecznych warunkach terenowych.

Dawid Cekus, Profesor Politechniki Częstochowskiej Instytutu Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn

O projektowaniu optymalnej zrobotyzowanej linii produkcyjnej w przemyśle automotive mówił Mariusz Orda, lider dywizji w firmie RW Swiss Automation. Przedstawił zagadnienia związane z tworzeniem i optymalizacją procesu robotycznego w przemyśle automotive na podstawie konkretnej linii produkcyjnej. Omówił kolejne inżynieryjne etapy projektowania linii produkcyjnej oraz dobór narzędzi do wybranych technologii.

Mariusz Orda, Lider dywizji, RW Swiss Automation Sp. z o.o.

Sebastian Perz, Regional Account Manager w firmie KUKA Polska w swoim wystąpieniu starał się zainteresować słuchaczy najnowszymi trendami w robotyce dotyczącymi digitalizacji produkcji. Przedstawił zagadnienia związane z nadzorem i zarządzaniem produkcją zrobotyzowaną oraz dotyczące autonomicznego transportu wewnętrznego. Jak wiadomo firma KUKA ma w ofercie całą gamę robotów kolaborujących z człowiekiem oraz bogate doświadczenie wykorzystania wymiany danych w chmurze obliczeniowej.

Sebastian Perz, Regional Account Manager, KUKA Polska

Zawsze najciekawsze dla słuchaczy są prezentacje pokazujące praktyczne wykorzystanie robotów. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Tomasza Wikieraka i Marcina Paprockiego z firmy 3M Poland, którzy przedstawili zastosowanie robotów przemysłowych w obiektach firmy 3M w naszym kraju. Mogliśmy się przekonać, w jaki sposób firma 3M skutecznie wykorzystuje roboty przemysłowe, by utrzymać pozycję jednej z przodujących firm produkcyjnych na świecie.

Tomasz Wikierak, Manufacturing Technology Manager, 3M Poland Sp. z o.o
Marcin Paprocki, MES Value Realization Lead, 3M Poland Sp. z o.o.

Z kolei o zastosowaniu produktów Cognex w aplikacjach z robotami przemysłowymi mówił Mateusz Hablaszek Account Sales Engineer w firmie Cognex Poland. Przedstawił optymalny sposób wykorzystania systemów wizyjnych i 3D w aplikacjach z robotami przemysłowymi. Przekonywał, dlaczego ważne są stabilne, precyzyjne i szybkie algorytmy do pozycjonowania robotów oraz czy można je łatwo wdrożyć w warunkach produkcyjnych.

Mateusz Hablaszek, Account Sales Engineer, Cognex Poland Sp. z o.o.

Tematem wystąpienia Piotra Waśniowskiego współwłaściciela firmy Dipol było jak zbudować robota, aby nie zbankrutować: technologia i techniki budowania własnego robota. Jak stwierdził, odpowiedź jest prosta. Po pierwsze wykorzystaj to, co masz, a resztę wyżebraj. Przy budowie czegokolwiek postaraj się zainteresować swoim projektem jak największą liczbę osób, które chętnie dadzą wsparcie merytoryczne albo finansowe. Piotr Waśniowski w firmie Dipol zajmuje się wsparciem marketingowym poprzez tworzenie unikalnych przedmiotów.

Piotr Waśniowski, Współwłaściciel, Dipol

Manufactured Efficiency automatyzacja i robotyzacja produkcji kluczem do globalnego sukcesu w biznesie to tytuł prelekcji Jacka Urbanowicza, zajmującego stanowisko Technical Coordinator w firmie FANUC Polska. Jak stwierdził, filozofia twórców firmy FANUC opiera się na przekonaniu, że produkcja wymaga niezawodnych maszyn i narzędzi. Dlatego od ponad 60 lat zajmuje się ona udoskonalaniem produktów i stale kreuje innowacje, które pozwalają optymalizować procesy produkcji. Mówił między innymi o inteligentnych technologiach, robotach i obrabiarkach przemysłowych, systemach sterowania CNC oraz opcjach specjalnie stworzonych w celu wsparcia producentów w procesie transformacji w dobie Przemysłu 4.0.

Jacek Urbanowicz, Technical Coordinator w firmie FANUC Polska Sp. z o.o.

Rafał Kluska CEO firmy Gudel przedstawił rozwiązania przyszłości ? osie liniowe i portale suwnicowe jako sposób na zwiększenie możliwości robotów. Jak wiadomo osie liniowe i portale suwnicowe to dziś niezawodne elementy stanowisk zrobotyzowanych. W czasie swojego wystąpienia podał przykłady ich zastosowań w różnych branżach.

Rafał Kluska, CEO, Gudel sp. z o.o.

Czy współpraca człowieka z robotem może być bezpieczna? Mówił o tym Kamil Wójcik specjalista ds. bezpieczeństwa i modernizacji maszyn w firmie Pilz Polska. Zaprezentował między innymi problematykę kolaboracja człowiek ? robot, drogę w kierunku bezpiecznej aplikacji HRC, pomiary sił kolizji robotów współpracujących, oraz wykorzystanie technologii VR w aplikacjach wykorzystujących roboty.

Kamil Wójcik, Specjalista ds. bezpieczeństwa i modernizacji maszyn, Pilz Polska Sp. z o.o.

Dawid Horacy Gołębiewski, inżynier robotyki i systemów inteligentnych w firmie Amazon Robotics przedstawił uczestnikom konferencji, w jaki sposób automatyzacja może wpłynąć na poprawę wydajności przedsiębiorstwa i pracowników. Sam pomógł kilku firmom uprościć ich linie produkcyjne lub zaoszczędzić koszty, patrząc na rozwój produktu z innej perspektywy.

Dawid Gołębiewski, Inżynier Robotyki i Systemów Inteligentnych w AMAZON ROBOTICS

O układach bezpieczeństwa w systemach zrobotyzowanych mówił w czasie swojego wystąpienia Szymon Gumółka marketing manager w firmie Balluff. Udało mu się odpowiedzieć na pytania, czy sposób przesyłu informacji ma wpływ na niezawodność i bezpieczeństwo produkcji oraz jak zwiększyć efektywność procesów zrobotyzowanych. Razem ze słuchaczami zastanawiał się jak efektywnie zarządzać układem sterowania i  bezpieczeństwa.

Szymon Gumółka, Marketing Manager, Balluff Sp. z o.o.

Mobilne roboty kooperacyjne w systemach elastycznej produkcji to temat wystąpienia Dominika Beltera adiunkta w Instytucie Automatyki, Robotyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na roboty jako odpowiedź na zapotrzebowanie na siłę roboczą oraz ich wykorzystanie przy produkcji niskoseryjnej. Jak przekonywał, mogą one być dziś wykorzystane również w małych i średnich zakładach produkcyjnych. Dotyczy to zwłaszcza mobilnych robotów kooperacyjnych z systemem percepcji 3D.

Dominik Belter, Adiunkt, Instytut Automatyki, Robotyki i Inżynierii Informatycznej, Politechnika Poznańska

Natomiast o zwinnym i autonomicznym podejściu do spersonalizowanej produkcji opowiedział słuchaczom Maciej Kuczyński Regional Marketing Manager w firmie Omron Electronics. Również nawiązał do produkcji niskoseryjnej zyskującej dziś na znaczeniu wraz z dynamicznym rozwojem rynku e-commerce. W trakcie prelekcji zaprezentował wizję firmy Omron, dotyczącą realizacji inteligentnego i autonomicznego środowiska produkcyjnego, w którym funkcje takie jak transformacja, transfer i transport zostały zharmonizowane w celu zapewnienia optymalnej elastyczności produkcji.

Maciej Kuczyński, Regional Marketing Manager, Omron Electronics Sp. z o.o.

Korzyści wynikające z robotyzacji procesów produkcyjnych to temat wystąpienia Artura Wnęka menedżera ds. handlu i rozwoju w firmie Proster. Mówił o kosztach wdrożenia robota, opcjach leasingu i kosztach utrzymania. Przedstawił przykład wdrożenia przeprowadzonego przez firmę Proster. Artur Wnęk jest absolwentem wydziału Automatyki i Robotyki na Politechnice Krakowskiej.

Artur Wnęk, Menedżer ds. Handlu i Rozwoju, Proster Sp. z o.o.

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna jest dziś architektura cyberbezpieczeństwa dla robotyki i linii produkcyjnych. Dlatego duzym zainteresowaniem cieszyła się w trakcie tegorocznej imprezy Robotech prelekcja wygłoszona przez Krzysztofa Czubę prokurenta w firmie Bergman Engineering. Jak stwierdził w świecie przemysłu, Internetu Rzeczy (IoT) i Technologii Operacyjnej (OT) i z urządzeniami mającymi coraz to bardziej wyrafinowaną sztuczną inteligencję, musimy mieć pewność, że wszystkie systemy działają w sposób oczekiwany i będą bezawaryjnie wspierać procesy przemysłowe i biznesowe. Niestety cyberzagrożenia związane z liniami produkcyjnymi są coraz powszechniejsze i dotyczą nie tylko linii produkcyjnych i fabryk.

Krzysztof Czuba, Prokurent, Bergman Engineering Sp. z o.o.

Get robotized or go home tak zatytułował swoje wystąpienie Krzysztof Sas podsumowujące tegoroczny Robotech. Jak sądzę, nie musiał nikogo z uczestników przekonywać, że robotyzacja jest konieczna, aby utrzymać konkurencyjność i tempo wzrostu naszego przemysłu. Przedstawił kilka przykładowych wdrożeń oraz robotyzację jako sposób innego spojrzenia na procesy. Również, w jaki sposób przeprojektować je pod automatyzację, zamiast automatyzować to, co już jest.

Krzysztof Sas, Ekspert ds. Systemów Automatyki, ROBOTIZE

W tym roku uczestnicy konferencji mieli okazje zwiedzić zrobotyzowany kompleks zakładów firmy 3M we Wrocławiu. Zobaczyliśmy, jak funkcjonuje zrobotyzowana linia produkcyjna w jednej z najbardziej zaawansowanych fabryk produkcyjnych na świecie. Wrocławskie centrum o powierzchni 600 m2 zostało zaprojektowane tak, aby oddać innowacyjną kulturę firmy 3M, a rolę przewodników po świecie nowoczesnych technologii pełnią interaktywne ekspozycje i praktyczne demonstracje.

Centrum Innowacji 3M
Centrum Innowacji 3M
Centrum Innowacji 3M

Zapraszamy na kolejny Robotech już za rok.

Bohdan Szafrański