Według raportu z badań przeprowadzonych przez firmę Berg Insight, liczba urządzeń bezprzewodowych połączonych poprzez Internet Rzeczy i wykorzystywanych w automatyce przemysłowej, wynosiła około 14,3 miliona na świecie w 2015 roku, zaś oczekuje się, że w roku 2021 przekroczy ona 60 milionów.
Według raportu z badań przeprowadzonych przez Berg Insight, firmę analityczną zajmującą się M2M/IoT (połączeniami typu machine to machine – maszyna z maszyną, albo Internet of Things ? Internet Rzeczy), liczba urządzeń bezprzewodowych połączonych poprzez Internet Rzeczy i wykorzystywanych w automatyce przemysłowej, wynosiła około 14,3 miliona na świecie w 2015 roku. W nadchodzących latach oczekuje się ogromnego wzrostu w tym sektorze. Rozległość technologii bezprzewodowych używanych w automatyce przemysłowej oferuje różne charakterystyki i możliwości wykorzystania. Najbardziej popularnymi w fabrycznych układach automatyki są technologie Wi-Fi i Bluetooth, podczas gdy łączność komórkowa jest zwykle stosowana do zdalnego monitoringu i komunikacji rezerwowej pomiędzy fabrykami.
Według raportu firmy Berg Insight przyrost roczny całkowitej liczby bezprzewodowych urządzeń IoT w sieciach automatyki na świecie wyniesie 27,7%, osiągając 62 miliony w 2021 roku, co stanowi liczbę ponad 4-krotnie większą od obecnej.
Przy oszacowaniu tej liczby bierze pod uwagę zarówno rosnącą popularność sieci Ethernet w automatyce przemysłowej, jak i pojawiające się sieci typu LPWAN (ang. low power wide area networking ? sieci rozległe niskiej mocy), co jest obiecującą alternatywą dla aplikacji do zdalnego monitorowania.
Rynek bezprzewodowych urządzeń IoT jest uzależniony od liczby sektorów przemysłu, od globalnych producentów rozwiązań automatyki do dostawców sprzętu i rozwiązań z branży automatyki, specjalistów od komunikacji przemysłowej i komunikacji w Internecie Rzeczy.
Uważa się, że zwiększenie poziomu automatyzacji, dostarczane przez rozwiązania Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), pozwoli na skrócenie okresów projektowania i wdrażania, obniży liczbę urządzeń na stanie i ostatecznie zwiększy przepustowość. Bardziej inteligentne i lepiej połączone urządzenia w fabryce poprawią także elastyczność i szybkość działania firm, co będzie odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania klientów.
?Komunikacja bezprzewodowa i rozwiązania Przemysłowego Internetu Rzeczy mogą zapewnić integrację zarówno różnych systemów automatyki, jak i systemów organizacji i zarządzania przedsiębiorstw, co umożliwi odchudzenie łańcuchów dostaw, nawet w przypadku złożonej mieszanki produktów i poziomów produkcji? stwierdza Johan Svanberg, starszy analityk w firmie Berg Insight. ?Połączone rozwiązania automatyki otwierają także możliwości dla całkowicie nowych modeli biznesu i usług, co może dać firmom dużą, potrzebną przewagę konkurencyjną we współczesnym krajobrazie branży produkcyjnej?.
Autor: Malek Murison jest redaktorem domu mediowego Internet of Business.