Przetwornice DC/DC w niskiej cenie

Rynek miniaturowych przetwornic napięcia, pomimo pozornego wyczerpania możliwości ulepszeń, nadal się rozwija. Producenci ciągle poszukują nowych rynków zbytu przez ściślejsze dopasowanie konstrukcji do wymagań różnych branży. Jednym z przykładów nowych produktów są izolowane przetwornice napięcia DC/DC w wersjach ekonomicznych.

W wielu układach elektronicznych niezbędna jest izolacja galwaniczna linii zasilających, szczególnie tam, gdzie istnieją długie linie transmisyjne. Nie wszystkie te urządzenia pracują w ekstremalnych temperaturach, przy dynamicznie zmieniającym się obciążeniu czy napięciu zasilania. Firma Traco przygotowała szereg przetwornic z tzw. serii ekonomicznej, gdzie świadomie zastosowano pewne kompromisowe rozwiązania, jednocześnie obniżając cenę.

Przykładem tego typu przetwornic może być seria TRA1 i TRV1. Są to przetwornice o mocy 1W w obudowach SIP. Ich cechą charakterystyczną jest układ zgrubnej stabilizacji napięcia wyjściowego, dającego mniejsze wahania napięcia niż w przetwornicach niestabilizowanych (np. z serii TMA, TMV). W przypadku niewielkiego i stałego obciążenia mogą one zastąpić stosowane zwykle w tych przypadkach przetwornice serii TMR2.

Innym przykładem jest przetwornica z serii TMR2E ? ekonomiczna wersja znanych od wielu lat przetwornic TMR2. W przetwornicach TMR2E zmniejszono liczbę modeli (brak wersji z symetrycznym wyjściem), fabryczna kalibracja napięcia wyjściowego ma większą tolerancję, a układ stabilizacji wymaga większego niż w standardowej wersji minimalnego obciążenia. Większość ważnych parametrów, szczególnie temperatury pracy czy poziom szumów, pozostała bez zmian. Co bardzo ważne dla projektantów obwodów drukowanych ? układ wyprowadzeń jest taki sam jak w serii TMR2.

Podobna do TMR2E jest przetwornica TMR3E, jednak w tym przypadku ?cięcia? dotknęły jedynie dokładności stabilizacji i minimalnego obciążenia, wynoszącego 25% (TMR3 np. może pracować bez obciążenia, bez pogorszenia jakości regulacji). Liczba modeli w serii, poziom szumów na wyjściu pozostają bez zmian.

W asortymencie przetwornic średniej mocy projektanci mogą znaleźć tańsze wersje przetwornic 6W, 10W i 20W. Są to przetwornice seriiTEN6N i TEN6WIN (tańsze odpowiedniki serii TEN5 i TEN5WI), THL10WI i THL20WI (tańszy odpowiednik serii THN20WI). Podobnie jak w serii TMR2E, mają one zastosowanie w mniej krytycznych aplikacjach.

www.amtek.pl