Przemysłowe switche w technologii Green Ethernet

  Zużycie energii jest często pomijanym aspektem w sieciach domowych czy korporacyjnych. Niemniej, przy tworzeniu dużych projektów, zastosowanie rozwiązań energooszczędnych może przynieść znaczące redukcje kosztów związanych z eksploatacją, a przez to skrócić czas amortyzacji i zwiększyć opłacalność. Takie rozwiązania w swojej ofercie promuje firma Advantech, światowej klasy wytwórca automatyki przemysłowej. W najnowszej serii switchy przemysłowych EKI-3000 producent wprowadził technologię Green Ethernet, która dopasowuje zużycie energii do ilości wykorzystywanych portów oraz do długości podłączonych kabli.
  Wszystkie switche z serii EKI-3000 spełniają standard IEEE 802.3az czyli zaliczają się do urządzeń klasy Green Ethernet. Technologia ta pozwala na przejście nieużywanych portów w stan uśpienia jeśli podłączone urządzenia są nieaktywne. Przykładowo switch EKI-3525 firmy Advantech, wyposażony w 5 portów Fast Ethernet, w przypadku podłączenia tylko jednego z portów  zużyje aż o 60 procent mniej mocy od tej zdefiniowanej przez producenta, czyli około 1 W. Wykrywana jest również długość kabla, co znacząco zmniejsza zużycie energii w przypadku mniejszych, kilkunastometrowych połączeń. Obecnie stosowany standard Ethernet z góry zakłada moc sygnału przełączników, która pozwala na transmisję na odległości 100 metrów i w efekcie bardzo często nie jest ona w pełniwykorzystywana. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko zmniejsza się koszty utrzymania, ale zapewnia dłuższą pracę przy korzystaniu ze źródeł odnawialnych.
  Ważną cechą switchy, podnoszącą niezawodność pracy, jest funkcja Loop Detection wyłączająca odpowiedni port Ethernet w sytuacji, gdy dojdzie do zapętlenia danych w sieci. Dzięki temu sieć jest zabezpieczona przed przypadkowymi połączeniami w kształcie pierścienia, które bardzo szybko mogą doprowadzić do zapchania łączy i w konsekwencji do zerwania transmisji.  O ewentualnej awarii użytkownik jest informowany za pomocą diody LED, widocznej z boku obudowy. Pozwala to szybciej zdiagnozować problem, a przez to zmniejszyć czas przestojów. Switche posiadają również jeden lub dwa porty zgodne z technologią VIP, przeznaczone do transmisji danych z wysokim priorytetem. Są one szczególnie użyteczna w aplikacjach wymagających dużych szybkości, takich jak strumień wideo, gdzie obraz musi być przesyłamy w pierwszej kolejności.

  Omawiane urządzenia mają solidną, plastikową obudowę o stopniu ochrony IP40, pozwalającą na pracę w środowisku o dużym zapyleniu. Redundantne zasilanie z zakresu 12–48 V DC umożliwia w przypadku awarii automatyczne przełączenie do równorzędnego źródła napięcia. Zastosowanie ochrony przed przepięciami (ESD) na linii ethernetowej (do 6 kV DC) oraz linii zasilającej (do 4 kV DC) skutecznie podwyższa bezpieczeństwo oraz niezawodność użytkowanych sieci. Dodatkowo w urządzeniu zamontowano alarmowe wyjście przekaźnikowe oraz diody LINK. Switche przystosowano do pracy w temperaturze od –10 °C do +60 °C. Są bardzo odporne na wibracje, przeciążenia i upadki, zgodnie z wymaganiami normy IEC 60068. Ich współczynnik MTBF, określający czas bezawaryjnej pracy, wynosi około 1 500 000 godzin.
  Seria EKI-3000 to idealne rozwiązanie do zastosowań w trudnych warunkach przemysłowych. Switche zapewniają niskie koszty eksploatacji oraz cechują się dużą trwałością. Porty z priorytetami transmisji oraz ochrona przed zapętleniem sieci podnoszą bezpieczeństwo i pewność transmisji danych. Wszystkie te cechy sprawiają, że są to bardzo dobre rozwiązania dla systemów automatyki przemysłowej, instalacji alarmowych czy systemów wideo. Wysoką jakość potwierdza pięcioletnia gwarancja producenta. Zachęcająca jest również niska cena na modele EKI-3525 (5 portów – cena katalogowa 195 zł netto) oraz EKI-3528 (8 portów – 5 portów – cena katalogowa 270 zł netto).
  Więcej informacji na stronie: https://www.elmark.com.pl/biuletyn/advantech/eki-3000/2/index.html