Przemysłowe Oscary rozdane

  W dniu, w którym media elektroniczne szeroko komentowały świeżo wręczone Oscary, polski przemysł miał własną galę i swoich laureatów. Control Engineering Polska nagrodziło najlepsze produkty 2007 roku. Listę zwycięzców publikujemy w dalszej części wydania. W tym natomiast miejscu chciałbym podzielić się z Państwem kilkoma refleksjami dotyczącymi tegorocznych wyborów. Najpierw jednak podkreślę, że dzięki uproszczeniu procedury głosowania wzięło w nim udział ponad dwa razy więcej osób, niż rok temu (przypominam, że do nagrody nominuje redakcyjne jury, ale ostateczny głos należy do naszych czytelników). To bardzo dobra informacja dla zwycięzców, bo nie ma lepszej rekomendacji niż zdanie klientów końcowych.

  Wyniki wyraźnie pokazują, jak bardzo rodzimi inżynierowie tęsknią za solidnymi, polskimi produktami. Kiedy światło dzienne ujrzy dobry, nadwiślański produkt, hołubimy go tak, jak nasze sportowe rodzynki: Adama Małysza czy Roberta Kubicę. W przypadku branży automatyki tegoroczną gwiazdą jest niewątpliwie Transition Technologies. Ta polska spółka zgłosiła dwa produkty i oba zdecydowanie wygrały ? każdy w swojej kategorii. ?Nasz? producent ma już na swoim koncie udane wdrożenia w dużych zakładach na bardzo konkurencyjnym rynku Stanów Zjednoczonych. Systemy TT działają między innymi w elektrowniach w Iowa, Illinois, Kansas, Wisconsin, Teksasie oraz na Florydzie. Informacja dla tych, którzy chcą podążyć śladem polskiej spółki: udało jej się między innymi dlatego, że od początku współpracuje z Amerykanami. Interesy Transition Technologies za oceanem reprezentuje Emerson Process Management. Ta znana marka otwiera wiele drzwi i przełamuje nieufność do produktów ?made in Poland?.

  Teraz obie firmy łączy także wspólny sukces w konkursie na Produkt Roku 2007. Emerson otrzymał bowiem od redakcji Control Engineering Polska nagrodę specjalną za sieć bezprzewodową Smart Wireless 2,4 GHz. Dyskusja wokół tego wyboru była wyjątkowo gorąca. Z jednej strony członkowie jury dostrzegli wiele zalet tego rozwiązania. Z drugiej mieli wątpliwości, czy zdolność przesłania poprawnie ponad 99% danych to jednak nie za mało, jak na system dla przemysłu. W końcu jednak przeważyła opinia, że samoorganizująca się sieć bezprzewodowa wyznacza trendy w swojej dziedzinie i długo będzie stanowić odniesienie dla innych producentów. Nawiasem mówiąc, kto jeszcze kilka lat temu przypuszczał, że Ethernet w tak dużym stopniu zagości w fabrykach, jak ma to miejsce obecnie. Jesteśmy przekonani, że podobną drogą pójdzie bezprzewodówka. Zresztą, jak zażartował szef polskiego oddziału Emersona, temat ciągnie się od czasów starożytnych. Przytoczył następującą anegdotę: pewien egiptolog uznał, że faraonowie znali telegraf, bo w ich grobowcach znaleziono druty. Usłyszawszy o tym pewien asyriolog wysunął następującą tezę: w grobowcach królów asyryjskich nie znaleziono żadnych drutów, więc w starożytnej Asyrii znany był już telegraf bez drutu?

  Dziękuję czytelnikom, którzy oddali głosy w konkursie, a także członkom jury, którzy wykonali tytaniczną pracę, wertując tysiące stron nadesłanej dokumentacji. To dzięki Wam w konkursie Produkt Roku 2007, w przeciwieństwie do Oscarów, wygrały same dobre produkcje.

  Tomasz Gołębiowski
  redaktor naczelny

  tg@controlengpolska.com