Przedsiębiorcy widzą zalety zielonej energii, ale nie potrafią z niej skorzystać

Organizator Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland 2012 wspólnie z firmą badawczą Interactive Research Center przeprowadzili badania polskich przedsiębiorców pod kątem nastawienia i wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii (OZE). Niestety wyniki pokazują, że właściciele firm nie tylko nie kojarzą poszczególnych zielonych technologii, ale też nie mają pomysłu jak z nich skorzystać. 84% uważa, że są one pożyteczne lecz tylko niewiele ponad 20% deklaruje, że ma z nimi do czynienia w swojej firmie.
Już w 2020 r., 15% produkowanej w Polsce energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł. O ile zielone technologie wytwarzania energii rozwijają się w Polsce w szybkim tempie, to wśród przedsiębiorców są praktycznie nie znane. 
Znaczna większość pytanych 84% zgodziła się, że odnawialne źródła energii są pożyteczne. Większość respondentów uważa, że głównymi pozytywnymi aspektami OZE są: korzystny wpływ na środowisko (86%) i  na osoby pracujące w pobliżu takich technologii. Za najbardziej energooszczędną uważana jest energetyka wiatrowa i wodna. Ledwie 52% respondentów uważa energię słoneczną za ekologiczną, a pompy ciepła tylko 10%, mimo że obie technologie nie emitują zanieczyszczeń i działają w oparciu o energię odnawialną. 
Co ciekawe, polscy przedsiębiorcy nie wiążą rozwiązań OZE z efektywnością ekonomiczną. Za najbardziej efektywne kosztowo uważane są panele słoneczne 34,8% i energia wiatrowa 25,4%. Tylko 10,6% uważa, że korzystanie z OZE jest opłacalne, podczas gdy specjaliści z tej dziedziny zaznaczają, że oszczędności przy wykorzystaniu ich mogą ograniczyć wydatki na energię nawet o 80% w zależności od zastosowanej technologii. 
„Na zachodzie odnawialne źródła energii stanowią poważną alternatywę dla przedsiębiorców poszukujących ekonomicznych metod pozyskania energii dla swoich firm. Targi RENEXPO® Poland 2012, mają na celu prezentację najnowszych rozwiązań w dziedzinie zielonych technologii dla biznesu, które są w stanie zapewnić firmie nie tylko przyjazną dla środowiska, ale przede wszystkim tańszą energię” ― mówi Avena Gall-Tamas, Manager Projektów Międzynarodowych Grupy REECO.
Wyniki badań pokazują również jak bardzo wiedza Polaków rozmija się z wizerunkiem Polski, który chcieliby, aby funkcjonował. Według innych badań, sporządzonych przez GFK Polonia w czerwcu na pytanie "Z jakim źródłem energii, chciał(a)by Pani, aby Polska kojarzyła się najbardziej?" aż 68% respondentów odpowiedziało, że z energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł energii. 
Miejsce: 
Warszawskie Centrum EXPO XXI
ul. Prądzyńskiego 12/14
01-222 Warszawa
Data:
Środa 17.10., 9:00 – 17:00 
Czwartek 18.10., 9:00 – 16:30
Cena wstępu dla odwiedzających:
bezpłatnie dla zarejestrowanych przez stronę: http://www.renexpo-warsaw.com/217.html 
10zł dla studentów, uczniów, emerytów, osób niepełnosprawnych
20zł dla pozostałych
Więcej informacji na stronie www.renexpo-warsaw.com