Protokół Safety Over EtherCAT nowym, międzynarodowym standardem bezpieczeństwa

  Głosami komitetów IEC z 27 krajów protokół Safety over EtherCAT został włączony do normy IEC 61784-3, dzięki czemu stał się międzynarodowym standardem bezpieczeństwa w komunikacji przemysłowej. Jest to przełomowy moment dla EtherCAT Technology Group (ETG), wieńczący sukcesem pracę nad uczynieniem EtherCAT technologią bezpieczną i zarazem uniwersalną.
  W normie IEC 61784-3 protokół Safety over EtherCAT zdefiniowano jako FSCP typ 12 (Functional Safety Communication Profile), czyli przykład systemu komunikacji odpornego na zakłócenia i ewentualne błędy w transmisji danych. Protokół spełnia również restrykcyjne wymagania bezpieczeństwa informacji stopnia SIL3 stawianie przez normę IEC 61508. Od czasu premiery w 2005 roku, Safety over EtherCAT stał się podstawowym protokołem bezpieczeństwa w niezliczonych aplikacjach na całym świecie.
  Niezmiernie ważny jest fakt, że protokół Safety over EtherCAT nie musi być stosowany wyłącznie z technologią EtherCAT. Uniwersalność protokołu umożliwia wykorzystanie go z dowolnym medium komunikacyjnym, np. z lokalnymi sieciami komputerowymi, innymi systemami komunikacji przemysłowej lub z komunikacją bezprzewodową. Jest to możliwe dzięki oddzieleniu warstwy fizycznej od warstwy programowej protokołu. Rozwiązanie to pozwala również na jednoczesne przesyłanie informacji w protokole SoE oraz w normalnym protokole komunikacyjnym przy wykorzystaniu jednej szyny systemowej.
  Bezpieczeństwo transmisji z wykorzystaniem protokołu potwierdzone zostało certyfikatem TÜV SÜD. Pakiety danych mogą być wysyłane nie tylko wewnątrz sieci, w której znajduje się urządzenie, ale również ? z wykorzystaniem bram lub routerów ? do sieci sąsiednich, z zachowaniem standardu bezpieczeństwa przesyłu danych, Raz wysłana informacja zachowuje integralność przy odczycie i routingu przez pozostałe urządzenia, a cała instalacja działa w jednym tylko systemie bezpieczeństwa.
  ?Safetyover EtherCAT jest otwartym, prostym do zastosowania protokołem niezwiązanym z medium transmisji? ? potwierdza Dr. Guido Beckamann, odpowiedzialny za SoE w EtherCAT Technology Group. ? ?Uznanie tego sprawdzonego protokołu bezpieczeństwa za międzynarodowy standard jest logicznym krokiem w rozwoju technologii EtherCAT. To wyróżnienie wpłynie na wzrost zaufania zarówno producentów sprzętu, jak i użytkowników korzystających ze stabilnej, sprawdzonej, międzynarodowej technologii.?
  Wydanie drugie normy IEC 61784-3 ma się ukazać wkrótce.
  Więcej informacji: www.ethercat.org