Poznań stolicą światowych innowacji

W zakończonych niedawno targach ITM Polska (14-17 czerwca 2011) wzięło udział ponad 900 wystawców z 32 krajów, a na ekspozycji zaprezentowano przeszło 100 europejskich i światowych rynkowych premier. Targi zwiedziło 16 800 osób z Polski i z zagranicy.

Na tegorocznej edycji ITM Polska widać było dynamikę rozwoju i wyraźne przyspieszenie gospodarcze, a samo wydarzenie przypadło na szczególny czas. W tym roku Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie UE. Tym bardziej cieszy fakt, że 45-procentowa reprezentacja zagranicznych wystawców w czerwcowych targach nowoczesnych technologii targach plasuje ITM Polska na pierwszym miejscu w gronie największych międzynarodowych targów dla przemysłu w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród grona krajów uczestniczących w targach warto wymienić chociażby Czechy, Finlandię, Koreę Południową, Rosję, Turcję, Japonię, Tajwan, Australię, Chiny, Niemcy, Włochy, Francję, Indie, USA, Wielką Brytanię, Portugalię, Białoruś czy Ukrainę.

Tegoroczna edycja targów była szczególna również z uwagi na przypadający w tym roku jubileusz 90-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizatora ITM Polska. Otwarcie targów połączono z inauguracją uroczystych obchodów jubileuszu, w której udział wziął udział m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski. W swoim przemówieniu Prezydent podkreślił, że to odwaga, by instytucja o 90-letniej tradycji, jaką są targi poznańskie, myślała innowacyjnie i była organizatorem tak prestiżowych na rynku międzynarodowym targów, jak ITM Polska. Prezydent zaakcentował także, że Wielkopolska jest przykładem postępu gospodarczego, a tym samym ma znaczący wpływ na rozwój całej Polski.

– Tu widać, że nie pozostajemy w tyle i mamy poważne osiągnięcia. Za 10 lat targi będą obchodziły setną rocznicę. Warto marzyć, by z tej okazji na tutejszych targach gościło Expo – mówił Prezydent w czasie otwarcia targów ITM Polska.

Połączenie obu uroczystości nie jest przypadkowe. Korzenie targów ITM Polska sięgają pierwszych targów organizowanych w niepodległej Polsce oraz wielkich dorocznych targów czerwcowych, które przyciągały setki tysięcy gości.

Innowacyjność stała się kluczowa w myśleniu o przyszłości, rozwoju, konkurencyjności. Główne hasło targów ITM Polska 2011 „Innowacyjny tryb myślenia” przełożyło się na każdy obszar wydarzenia. Poznań przez cztery dni były prawdziwą ultranowoczesną fabryką jutra. Na powierzchni ponad 20.000 metrów kw. prezentowano inteligentne rozwiązania poprawiające efektywność oraz zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia niezbędne dla takich gałęzi przemysłu jak: spawalnictwo, metalurgia, plastyczna obróbka metalu, hutnictwo, lakiernictwo, transport, bezpieczeństwo i higiena pracy.