Poznaj koncepcję Internet of Things jako część Connected Enterprise

Czy Twoje zakłady są przygotowane na ?Internet rzeczy?? Czy przygotowani są Twoi klienci i dostawcy? Konwergencja informatyki z technologią operacyjną i rozpowszechnieniem się inteligentnych urządzeń stanowi zapowiedź rewolucji w produkcji przemysłowej dzięki wszechobecnemu połączeniu z sieciami Ethernet.
Dzisiaj wiele z tych ?rzeczy? już działa w fabrykach. Przemysłowe procesory z obsługą protokołu Ethernet bezproblemowo łączą konwencjonalne urządzenia automatyki jakie jak zdalne moduły we/wy, ekrany dotykowe, aparaturę i napędy o zmiennej częstotliwości.
Gwałtowny rozwój urządzeń z obsługą Ethernetu stosowanych w innych branżach także jest katalizatorem zmian w środowisku przemysłowym. Połączenie pomiędzy urządzeniami poza zakładem, w tym urządzeniami otwartego standardu z obsługą Ethernetu, takimi jak kamery wideo, czytniki RFID, tablety i smartfony, a urządzeniami produkcyjnymi w zakładzie umożliwiają produkcji i procesom osiągnięcie nowym poziomów jakości, wydajności i bezpieczeństwa.
Czy te ?rzeczy? mogą rozmawiać ze sobą automatycznie, dzięki jedynie przemysłowemu interfejsowi z obsługą Ethernetu?
Odpowiedź brzmi: nie. W zasadzie The Connected Enterprise to coś więcej niż komunikacja pomiędzy urządzeniami, więcej niż proste rozpoznawanie się urządzeń nawzajem. Tak więc konieczne jest, by te urządzenia miały takie same formaty danych, obsługiwały standardowy otwarty protokół Ethernet oraz posiadały możliwości przechowywania i przetwarzania informacji. Jednocześnie te wszystkie urządzenia muszą pracować w połączeniu z urządzeniami inteligentnymi, które służą im za podstawowe źródło informacji, dostarczające podstawowych danych dla systemów produkcyjnych i operacyjnych.
Oprócz umiejętności łączenia oprogramowania ze sprzętem w przemysłowych sieciach Ethernet, moc przetwarzania, pojemność pamięci oraz zwiększenie dostępnego pasma umożliwiają firmie Rockwell Automation przekształcić podstawowe dane na informacje pozwalające na podjęcie działań, czego skutkiem jest zwiększonawydajność i możliwości połączenia, szybkie i dokładne decyzje operacyjne, zwiększona produktywność oraz niższy całkowity koszt posiadania.
Jeśli obiekty są ze sobą połączone, cały łańcuch produkcyjny staje się widoczny. Nie tylko pozwoli to znacząco poprawić zarządzanie jakością i alokację materiałów, ale także pozwoli na bieżąco uzyskiwać informacje o potrzebach klientów, zarządzając produkcją z większą elastycznością i dokładnością.
A gdyby na przykład:

  • mieć dostęp do ?prognostyki? jednocześnie z diagnostyką, dzięki czemu będziesz nie tylko wiedzieć, co dzieje się w zakładzie, ale także mieć wgląd w ewentualne problemy?
  • zewnętrzni eksperci mogli zmniejszać wpływ starzejącej się siły roboczej poprzez analizowanie multimedialnego strumienia danych, w tym także wiadomości z komunikatorów, wiadomości głosowych i wideo?
  • każde ręczne urządzenie cyfrowe w firmie mogło raportować status każdego stałego urządzenia, dając pracownikom mobilny dostęp do danych w czasie rzeczywistym stanowiącym podstawy do działania?
  • czujniki noszone na odzieży mogły śledzić lokalizację każdego pracownika organizacji, dzięki czemu można mieć pewność, że wszyscy wyszli z budynku w razie pożaru?
  • dysponować wszechobecnym rozwiązaniem bezpieczeństwa w całym systemie, dzięki któremu czujniki mogłyby się łączyć z siecią przemysłową tak bezpiecznie, jak komputer osobisty łączy się dzisiaj z siecią w biurze?

Wyżej wymienione funkcje, stanowiące element technologii IP, mogą pomóc Ci osiągnąć większe współdziałanie, stabilność, zwiększone bezpieczeństwo, a także zwiększoną produktywność i jakość dzięki połączeniom tych inteligentnych urządzeń.
Jednakże być może największa wartością połączonego przedsiębiorstwa jest możliwość zwiększenia ilości kontekstowej informacji oraz poziomu komunikacji powiązanego z procesami produkcji, co zapewnia większą zwinności i innowacyjność.
Operatorzy przemysłowi, którzy przygotowują reakcje strategiczne na dzisiejsze trendy, mogą skorzystać z ogromnej wiedzy biznesowej zdobytej dzięki połączonemu przedsiębiorstwu, stanowiącej źródło innowacji, pozwalając na wyróżnienie się spośród konkurencji poprzez tworzenie nowych modeli rynku.
Źródło: Rockwell Automation