Powstaje największa farma fotowoltaiczna w Polsce

  Grupa Amber Energia inwestuje w największą farmę fotowoltaiczną w Polsce – kompleks Podlasie Solar Park. Cztery farmy solarne o łącznej mocy ok. 4 MW powstaną w miejscowościach Kolno, Lipsk i Jedwabne. Łącznie obejmą ok. 8 hektarówpowierzchni.
  Inwestycja realizowana jest w ramach spółek celowych z Grupy Amber Energia, których właścicielem jest firma Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o.o. – zarządzająca całą inwestycją we wszystkich fazach projektu. Środki na realizację Podlasie Solar Park spółka pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Budowa Podlasie Solar Park ruszy w czerwcu i powinna zakończyć się na przełomie 2013 i 2014 r.

  – Sytuacja na rynku OZE nie zachęca do inwestowania. Gdyby nie wsparcie ze środków unijnych, to nie realizowali byśmy tej inwestycji – mówi Paweł Dobrowolski, Prezes Lumen Technik.

  Spółki celowe Amber Energia Wytwarzanie posiadają wszystkie pozwolenia i uzgodnienia niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych. Za realizację poszczególnych działań w ramach inwestycji odpowiedzialne będą zewnętrzne podmioty – wykonawcy, którzy zostaną wyłonieni w ramach procedury zapytań ofertowych. Procedura skierowana jest zarówno do podmiotów krajowych, jak i zagranicznych.

  – Farma będzie budowana etapami. Pierwszy etap na pewno zostanie ukończony w 2013 r. Całość inwestycji powinniśmy zakończyć na przełomie 2013 i 2014 roku – zapewnia Paweł Dobrowolski.

  W planach spółki jest rozbudowa Podlasie Solar Park o kolejne farmy słoneczne.