Porozumienie ws. zwolnień w Johnson Controls

    Solidarność w fabryce Johnson Controls w Bieruniu podpisała z zarządem firmy porozumienie ws. warunków redukcji zatrudnienia w firmie, które mają objąć do 100 osób. Bieruński zakład produkuje fotele samochodowe m.in. dla tyskiej fabryki Fiata.
    Bezpośrednią przyczyną zwolnień w Johnson Controls jest ograniczenie produkcji i redukcje zatrudnienia w Fiat Auto Poland. O zamiarze przeprowadzenia redukcji zatrudnienia pracodawca poinformował 10 grudnia. Początkowo miały one dotknąć 120 pracowników.

    – W trakcie negocjacji udało się ograniczyć tę liczbę o co najmniej 20 osób. W porozumieniu zostało zapisane, że w wyniku restrukturyzacji zatrudnienia pracodawca rozwiąże umowy o pracę z grupą pracowników nie większą niż 100 osób, mówi Tomasz Sztelak szef zakładowej Solidarności.

    Ograniczenie zatrudnienia w bieruńskim zakładzie będzie składać się z dwóch etapów. Pierwszy to Program Dobrowolnych Odejść, który będzie obowiązywał od 21 do 31 stycznia. Jeżeli po jego zakończeniu okaże się, że liczba pracowników, którzy zdecydowali się z niego skorzystać wyniesie mniej niż 100 osób, pracodawca przeprowadzi zwolnienia grupowe.

    – Zgodnie z zapisami porozumienia pracownik, który zdecyduje się rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron w ramach PDO oprócz odprawy wynikającej z Kodeksu pracy otrzyma dodatkowe świadczenie uzależnione od stażu pracy w firmie. Pracownicy zatrudnieni krócej niż rok dostaną równowartość miesięcznego wynagrodzenia. Osoby ze stażem pracy od 1 do 6 lat dwumiesięczne, a osoby zatrudnione powyżej 6 lat otrzymają odprawę w wysokości trzymiesięcznej pensji, informuje Sztelak.

    Wśród zwalnianych pracowników będzie 80 osób zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji oraz 20 pracowników okołoprodukcyjnych. Porozumienie uregulowało zakres funkcjonowania w firmie agencji pracy tymczasowej – pracowników agencyjnych nie może byc w firmie więcej niż 10% ogółu pracowników produkcyjnych.