Polski projekt elektrowni z zerową emisją CO2

    Południowy Koncern Energetyczny i Zakłady Azotowe Kędzierzyn zaprezentowały w Brukseli projekt budowy elektrowni z zerową emisją dwutlenku węgla.

    Jest to pierwszy tak zaawansowany technicznie projekt na świecie. Prezes ZAK Krzysztof Jarosiński powiedział PAP, że firmy wybudują razem pierwszą na świecie elektrownię, która będzie łączyć produkcję prądu i ciepłaz produkcją innych substancji chemicznych, przy zerowej emisji CO2. Planowana moc elektrowni to około 309 MWe mocy elektrycznej i ok. 125 MWt ciepła. Budowa czystych źródełenergii jest przewidziana w programie modernizacji europejskiej energetyki.

    Całość inwestycji ma kosztować ponad 1,3 miliarda euro, a elektrownia powinna powstać w Kędzierzynie do 2015 roku. ZAK i PKE zakładają, że będą w stanie sfinansować do 50% inwestycji, pozostałe środki pochodzić będą z polskiego budżetu i środków Unii Europejskiej. Twórcy projektu zakładają, że nawet w przypadku niepowodzenia w dofinansowaniu będą próbowali szukać inwestorów i wybudować elektrownię. W plany budowy zaangażowało się Ministerstwo Gospodarki oraz lokalny i wojewódzki samorząd. Gorącym orędownikiem budowy zeroemisyjnej elektrowni jest też eurodeputowany, b. premier Jerzy Buzek. Komisja Europejska ma wkrótce opublikować kryteria finansowania projektów z zakresu zeroemisyjnej energetyki.