Polkowice: Japońska firma zainwestuje 275 mln zł

18 maja 2004 r.

Kosztem 275 mln zł zostanie wybudowana w polkowickim obszarze Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej fabryka urządzeń klimatyzacyjnych.

Inwestorem jest japońska firma Sanden Manufacturing Poland, która otrzymała zezwolenie na działalność w tej strefie.

Na działce o powierzchni 20 hektarów ma powstać zakład, który będzie produkował urządzenia klimatyzacyjne przeznaczone dla sektora motoryzacyjnego. Cała produkcja będzie eksportowana, a jej wartość roczna wyniesie od 200 do 300 mln euro. Będzie to druga fabryka firmy Sanden w Europie, po zakładzie w Rennes, we Francji.

?Firma ocenia, że zapotrzebowanie europejskiego sektora motoryzacyjnego na sprzęt kliamtyzacyjny będzie w dalszym ciągu wysokie, stąd nowa fabryka? ? wyjaśnił uczestniczący w konferencji prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Ryszard Gibuła.

Tadeo Koijma powiedział dziennikarzom, że Sanden szukał lokalizacji dla swojej nowej fabryki około trzech lat. Pod uwagę brano wschodnie Niemcy, Słowację, Czechy i Węgry. Gibuła dodał, że negocjacje z japońskim inwestorem trwały ponad rok.

Według Koijmy oferta Polkowic i znajdującej się tu specjalnej strefy ekonomicznej, wygrała konkurencję z innymi lokalizacjami ze względu na sąsiedztwo oferowanej Sandenowi działki, z największym klientem japońskiej firmy ? Volkswagenem.

?Braliśmy pod uwagę także możliwości ogromnego rynku, jakim jest sama Polska oraz fakt, że jest tu wysoko wykwalifikowana kadra, o której słyszeliśmy wiele dobrego? ? powiedział Koijma.

Budowa fabryki ma rozpocząć się 1sierpnia tego roku, a zakończyć w lutym 2005 roku. Po kolejnych kilku miesiącach Japończycy chcą zacząć produkcję próbną, a w listopadzie przyszłego roku proces ma ruszyć pełną parą. 40 procent wytwarzanych w polkowickim zakładzie części samochodowych będzie trafiało do fabryk Volkswagena.

Sanden Corporation to firma ze stuprocentowym kapitałem japońskim, specjalizująca się w produkcji sprzętu dla sektora motoryzacyjnego, lad chłodniczych, domowych urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych. Firma na całym świecie zatrudnia około 10 tys. pracowników, a jej kapitał zakładowy przekracza 11 bln jenów japońskich.

W polkowickiej podstrefie zainwestowało już dwanaście firm. Największym inwestorem jest Volkswagen Motor Polska produkujący tu silniki diesla. Inną firmą z branży motoryzacyjnej działającą w strefie jest Sitech, produkujący siedzenia samochodowe. Ponadto budowę fabryki sprężyn do silników samochodowych rozpocznie tu niebawem austriacka firma Scherdel.

źródło: PAP