Polacy zdominowali turniej robotów w Austrii

Polskie roboty zdominowały Robot Challenge 2013, dziesiątą edycję największych zawodów robotów w Europie. Impreza odbyła się w Wiedniu w dniach 23-24 marca. W tym roku w Great Hall of the Vienna Science rywalizowało 399 robotów z 23 krajów.
Rok 2013 to trzeci kolejny rok, w którym na szczycie klasyfikacji medalowej plasuje się Polska. Nasze drużyny zdobyły łącznie dziesięć medali: cztery złote i po trzy srebrne oraz brązowe. Wygrywały lub zdobywały medale w sześciu z piętnastu kategorii. Najsilniej zaakcentowały swoją obecność w dwóch kategoriach: Mini Sumo oraz Humanoid Sumo. W pierwszej wygrała ekipa z Politechniki Gdańskiej, ich koledzy z uczelni zajęli też trzecie miejsce. Srebrny medal przypadł w udziale drużynie AGH. Medale otrzymały roboty Enova, Storm I i Mirror.

W klasyfikacji medalowej drugie miejsce zajęła Rosja, dalsze miejsca zajęła Łotwa, Austria i Niemcy.

Zawody towarzyszyły w tym roku międzynarodowej konferencji ?European Conference on Educational Robotics? organizowanej przez Wiedeński Instytut Technologii (TGM).

Już w kwietniu konstruktorzy robotów będą mieli kolejna okazję do kolejnej rywalizacji w Wiedniu podczas zawodów Botball 2013. Podczas tych zawodów odbędzie się mecz piłkarski drużyn robotów z Austrii i USA. Do zbudowania jednej drużyny robopiłkarzy potrzeba około 1300 różnych części, silniczków, procesorów, czujników i elementów z klocków Lego. Roboty grają samodzielnie ?nie są zdalnie sterowane.