Podpisanie umowy inwestycyjnej z LG.Philips LCD

  9 września br. została podpisana umowa inwestycyjna pomiędzy stroną polską a koreańsko-holenderskim koncernem. Podpisanie umowy jest efektem blisko 8-miesięcznych negocjacji prowadzonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. 
  LG.Philips LCD planuje rozpoczęcie budowy fabryki w pierwszej połowie 2006 r. Pierwsze moduły zjadą z taśmy produkcyjnej już rok później. Początkowo zakład będzie opuszczać 3 miliony modułów rocznie. Pełną zdolność produkcyjną – 11 milionów urządzeń rocznie – LG.Philips LCD Poland sp. z o.o. osiągnie w 2011 r.
  Do tego czasu Koreańczycy zainwestują w Polsce 429 milionów euro. Strona Polska szacuje, że do końca 2017 roku do budżetu państwa wpłynie ok. 1,2 mld zł.
  W nowym zakładzie znajdzie bezpośrednio zatrudnienie ok. 3000 pracowników. Ogółem dzięki tej inwestycji powstanie w regionie 12 tysięcy miejsc pracy.
  Inwestycja jest zlokalizowana na 66 ha działce w Biskupicach Podgórnych w podwrocławskiej gminie Kobierzyce, w utworzonej specjalnie na ten cel Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
  Nowa fabryka będzie jednym z najnowocześniejszych zakładów LG.Philips LCD, wiodącego w świecie producenta innowacyjnych wyświetlaczy typu TFT-LCD (Thin-Film Transistor Liquid Crystal Display). Produkowane w nim będą zarówno duże, panoramiczne moduły telewizyjne o rozmiarach: 26", 32", 37", 42", jak również monitory 19" i większe. Produkcja modułów kończy proces wytwarzania paneli TFT-LCD. Dalej następuje montaż: urządzeń przeciwoświetleniowych, błon polaryzujących światło, układów scalonych oraz obudowy. Panele są sprzedawane następnie producentom odbiorników telewizyjnych i sprzętu komputerowego, a także mogą być montowane w ciekłokrystalicznych telewizorach, monitorach lub notebookach.
  LG.Philips LCD jest obecnie największym na świecie producentem modułów i zatrudnia ogółem blisko 15 000 pracowników na całym świecie. Inwestycja w Kobierzycach jest pierwszym zakładem koncernu w Europie.