Pierwsza Liga Robotyczna stała się faktem

19 października 2013 roku może zostać zapamiętany jako przełomowa data w kontekście rozwoju robotyki turniejowej w Polsce. W Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej delegaci ogólnopolskich turniejów robotycznych doszli do porozumienia w zakresie współpracy w ramach Polskiej Unii Robotyki Turniejowej (PURT). Członkami nowej organizacji, zrzeszającej błyskawicznie rozwijającą się i wciąż stosunkowo nową sferę robotyki, w sezonie 2013/2014 będą następujące konkursy:
–  Trójmiejskiego Turnieju Robotów (Gdańsk),
–  Opolskiego Festiwalu Robotów (Opole),
– “ROBO~motion” (Rzeszów),
– “CybAiRBot” (Poznań),
– “Robomaticon” (Warszawa),
– ”Sumo Challange” (Łódź).
Celem PURT-u jest przyspieszenie rozwoju robotyki turniejowej w Polsce, poprzez nadanie jej wspólnego kierunku i zacieśnienie współpracy największych konkursów. Inicjatorzy Polskiej Unii Robotyki Turniejowej mają nadzieję, że członków PURT-u będzie z roku na rok przybywać.
Pierwszym owocem porozumienia będą zunifikowane regulaminy czterech najpopularniejszych konkurencji tzn. Freestyle, Line Follower, Micromouse i Minisumo.
Oznacza to, że zawodnicy nie będą się już musieli martwić, że rozwiązanie techniczne dopuszczalne np. na Sumo Challange , będzie zabronione na Robomaticonie i vice versa.
Pojawi się również nowa klasyfikacja zawodników biorących udział w zawodach będących członkami PURT. W przyszłości planuje się wdrożenie nowych konkurencji oraz zapraszanie kolejnych turniejów do Unii.
Inicjatywa rozwija się przy silnym wsparciu portalu Forbot, będącego najważniejszym medium łączącym pasjonatów robotyki. Z kolei patronat nad Polską Unią Robotyki Turniejowej objęła Fundacja Politechniki Warszawskiej.
Po więcej informacji zapraszamy na portal forbot.pl, gdzie zostaną opublikowane informacje na temat uruchomienia strony internetowej, regulaminy i wszystkie inne niezbędne informacje na temat PURT, oraz bezpośrednio pod adresem kontaktowym polska.urt@gmail.com.