Picomag – inteligentny przepływomierz do mediów użytkowych

Picomag – najmniejszy przepływomierz elektromagnetyczny z Bluetooth

Wzrost zapotrzebowania na proste, bezobsługowe oraz niezawodne przyrządy pomiarowe o niewielkich rozmiarach sprawia, że Picomag, mierząc nie tylko przepływ objętościowy cieczy przewodzących, ale także ich temperaturę jest urządzeniem kompleksowym. Dzięki wbudowanemu Bluetooth i bezpłatnej aplikacji SmartBlue na urządzenia mobilne konfiguracja przyrządu jest wyjątkowo wygodna. Różnorodne sygnały wyjściowe, obejmujące także IO-link, pozwalają na łatwą integrację z systemami nadrzędnymi. Przyrząd otrzymał prestiżową nagrodę Reddot Design Award 2018 w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i jest już dostępny w sklepie E-direct.

Niewielkie wymiary i zwarta konstrukcja, pozwalają na montaż przepływomierza Picomag na dowolnych rurociągach o średnicy do DN50, nawet w bardzo ograniczonej przestrzeni. Gama przyłączy technologicznych obejmuje gwinty rurowe (R), stożkowe (NPT), wewnętrzne, przyłącza sanitarne Tri-Clamp i Victaulic. Picomag jest zoptymalizowanym pod względem kosztów rozwiązaniem dla zastosowań, w których kładzie się nacisk na wysoką powtarzalność (± 0,2%) i wiarogodność pomiaru. Typowym obszarem zastosowań są: monitoring odbiorów wody, układy chłodzenia oraz minimalizacja zużycia mediów energetycznych przez instalacje technologiczne.

Duży, przyjazny użytkownikowi wyświetlacz pozwala na szybki odczyt wartości przepływu, temperatury i stanu licznika. Ostrzeżenia występujące podczas eksploatacji, np. częściowe wypełnienie rurociągu lub przekroczenie temperatury cieczy, zgodnie z zaleceniami NAMUR NE 107, wyświetlane są jako symbole diagnostyczne. W celu uzyskania optymalnej czytelności ekran obraca się automatycznie, w zależności od miejsca instalacji. I na koniec coś wyjątkowego: parametry konfiguracyjne można wywoływać i monitorować bez użycia jakichkolwiek narzędzi – wystarczy lekko puknąć w obudowę przepływomierza.

Wbudowany, bezprzewodowy interfejs Bluetooth pozwala na zdalną konfigurację lub odczyt zgromadzonych danych z odległości do 10 metrów od przepływomierza. Jest to szczególnie przydatne w miejscach trudno dostępnych. Bezpłatna aplikacja SmartBlue zapewnia szybkie i łatwe uruchomienie oraz dostęp do wszystkich funkcji. SmartBlue dostępna jest dla systemów Android i iOS, i może być zainstalowana zarówno na telefonach jak i tabletach.

Kolejną funkcją jest cyfrowa transmisja danych do systemów sterowania za pośrednictwem interfejsu IO-Link. Ten standard komunikacji można łączyć z większością popularnych magistrali obiektowych, co zapewniają dużą elastyczność integracji z istniejącą infrastrukturą sieciową. IO-Link pozwala na pełny dostęp do danych i ustawień przepływomierza w pomieszczeniu sterowni. Inne zalety to automatyczny transfer ustawionych parametrów po wymianie urządzenia na inne oraz niewielkie nakłady na okablowanie w porównaniu do tradycyjnych linii sygnałów analogowych.