PIAP wesprze Skarabeusza

  Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów będzie pomagał w skonstruowaniu robota marsjańskiego – Skarabeusz. PIAP podjął współpracę z Mars Society Polska (MSP) i Studenckim Kołem Astronautycznym Politechniki Warszawskiej (SKA), które do tej pory pracowały nad konstrukcją łazika.
  Projekt Robota Marsjańskiego Skarabeusz przygotowywany jest do udziału w międzynarodowym konkursie University Rover Challenge, który odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Zakończenie prac konstrukcyjnych i prezentację Skarabeusza zaplanowano na kwiecień bieżącego roku.

  Robot ma wykonywać zadania zbliżone do tych, które wykonują łaziki marsjańskie: pobierać próbki gleby do analiz geologicznych i biologicznych, wykonywać zadania konstrukcyjne, a także ratunkowe dla przyszłych astronautów.

  W pracach nad projektem SKA i MSP współpracują też z instytucjami i firmami oferującymi pomoc dydaktyczną i finansową. Teraz młodzi konstruktorzy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie merytoryczne pracowników PIAP.

  Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów został założony w 1965 roku. Od początku w Instytucie prace badawcze nad nowymi technologiami najczęściej są łączone z projektowaniem urządzeń i linii produkcyjnych, dzięki czemu możliwe jest bezpośrednie wdrażanie osiągnięć badawczych w przemyśle.

  – Wspólne działania z MSP i SKA to ogromna korzyść również dla Instytutu. Będzie to dla nas zarówno ciekawe doświadczenie, jak i szansa na przekazanie i wymianę specjalistycznej informacji pomiędzy inżynierami zaangażowanymi w projekt – zapewnia odpowiedzialny za współpracę ze strony PIAP Rafał Czupryniak.

  – Polski przemysł kosmiczny potrzebuje integracji, a inne sektory mogą skorzystać na transferze technologii kosmicznych – dodaje Mateusz Józefowicz, który wspiera koordynację projektu z ramienia MSP.

  Konkurs University Rover Challenge organizowany jest przez międzynarodowe stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się na początku czerwca w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach MDRS – symulowanej bazy marsjańskiej.

  Jak informuje strona internetowa poświęcona projektowi "Skarabeusz", zawody mają zachęcić młodzież akademicką do samodzielnej budowy robotów eksploracyjnych i rozwijania technologii badania innych planet Układu Słonecznego.

  Udział w konkursie polega na zbudowaniu łazika, który mógłby pokonywać większe odległości w trudnym terenie i wykonywać zadania analogiczne do tych, jakie realizują roboty na innych planetach – w szczególności na Marsie.

  Regulamin przewiduje dwa rodzaje zadań. Naukowe, polegające na zbadaniu danego obszaru pod względem geologii i możliwości występowania życia oraz konstrukcyjne, kiedy robot ma zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń.